نکات مهم در خصوص نگهداری و افزایش طول عمر پکیج

به گزارش مجله 10 از 10، همزمان با فرا رسیدن فصل های سرد سال، مردم مجددا رو به استفاده از سیستم های گرمایشی می آورند.استفاده از سیستم گرمایشی پکیج امروزه نسبت به سال های گذشته بسیار در بین مردم رواج پیدا نموده است و این سیستم گرمایشی به عنوان جایگزینی برای بخاری یا سیستم های گرمایشی قدیمی انتخاب شده است.بنابراین باتوجه به افزایش استفاده مردم از این نوع سیستم، در این مقاله تصمیم گرفتیم نکات مهمی که در خصوص استفاده از پکیج وجود دارد را بیان کنیم و راهکارهایی را برای افزایش طول عمر پکیج ارائه دهیم.پس تا پایان با خبرنگاران همراه باشید.

نکات مهم در خصوص نگهداری و افزایش طول عمر پکیج

شیوه صحیح نگهداری از پکیج به چه صورت است؟

اصولا به علت این که در بیشتر تجهیزات گرمایشی از قطعات و متعلقات متنوعی استفاده می گردد، باید مراقبت و نگهداری از آن ها به شیوه اصولی و صحیح انجام گردد.اگر قصد دارید که بتوانید سال های بیشتری از سیستم گرمایشی خود بهره ببرید که قطعا همین طور است باید مراقبت های اصولی در زمینه نگهداری آن را انجام دهید، که یکی از شروط اصلی در افزایش بهره وری انواع سیستم های گرمایشی و پکیج است. که در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می کنیم:

1.انجام فرآیند سرویس فصلی و منظم پکیج

یکی از اصول مهم و اولیه در نگهداری از پکیج که سبب افزایش طول عمر آن نیز می گردد، انجام سرویس های فصلی دستگاه به صورت منظم می باشد. معمولا سرویس پکیج را قبل از شروع فصل سرما انجام می دهند که انجام این کار در افزایش بهره وری و کارکرد دستگاه بسیار اثر گذار است.همانطور که در بالا اشاره کردیم در ساخت پکیج از قطعات حساس و مهمی استفاده می گردد که نگهداری از آن ها بسیار اهمییت دارد. از آن جایی که قطعات پکیج دائما با رطوبت و آب ارتباط دارند، همین موضوع می تواند زمینه ای برای خرابی و نقص پکیج گردد.برای جلوگیری از ایجاد این مسائل پکیج باید به صورت منظم و دوره ای سرویس گردد. نکته دیگری که باید بدانید و به آن توجه کنید این است که با تغییر هر فصل باید تغییر حالت زمستانه به تابستانه یا بر عکس برای پکیج انجام گردد که همین نکته کوچک و به ظاهر ساده نقش موثری در عمر مفید پکیج و دیر خراب شدن قطعات آن دارد.

2.انجام فرآیند رسوب گیری پکیج

اگر می خواهید که پکیج شما عمر بیشتری داشته باشد و تا سال ها در کنار شما باشد، بدون شک فرآیند رسوب گیری نقش مهمی در این راستا دارد. یکی از مواردی که سبب خرابی و ایجاد مشکل در پکیج می گردد، ایجاد رسوب در ساختار و اجزای اصلی آن می باشد.علت ایجاد این مشکل آن است که در آب املاح، آلاینده ها و ذرات ریز وجود دارد که با گذشت زمان به رسوب تبدیل می شوند و روی قطعات مختلف پکیج جمع می شوند. ایجاد رسوب هرچند کم و ناچیز می تواند سبب اختلال در عملکرد سیستم گرمایشی گردد و راندمان و بازدهی مفید را کاهش دهد. بنابراین عملیات رسوب گیری را باید هرچند وقت یک بار انجام دهید.

3.انجام فرآیند آنالیز صافی ها یا فیلترهای آب

شما باید هر دو یا سه ماه یک بار برای استفاده بهینه از پکیج صافی و فیلترهای آب را آنالیز کنید. این کار سبب می گردد تا اگر ناخالصی یا رسوب های کوچکی مانند شن و سنگ ریزه وجود داشته باشند؛ جمع آوری شوند و راندمان دستگاه را تحت تاثیر قرار ندهند. و البته با انجام این کار نیز می توانید از سلامت و عدم انسداد این پکیج و صافی های آن اطمینان حاصل کنید.

4.اطمینان حاصل کردن از سلامت پمپ پکیج

در ساختار کلی پکیج ها سیستمی تحت عنوان سیستم ضد گریپاژ پمپ وجود دارد که کار این سیستم به این صورت است که در زمان عدم جریان آب در پکیج، نسبت به گردش جریان آبفعالیت خود را شروع می نماید. چنانچه در این راستا گرفتگی ایجاد گردد موجب آسیب و خرابی پمپ پکیج گردد.بنابراین حتما به این موضوع دقت کنید و اگر صداهای اضافه از پکیج شنیدید حتما برای عیب یابی و تعمیر پکیج از یک متخصص یاری بگیرید.

5.انجام فرآیند آنالیز دودکش پکیج

اگر می خواهید که از نظر ایمنی خیال خود را راحت کنید یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که از سلامت دودکش، اطمینان حاصل کنید. اگر دودکش مسدود شده باشد سبب بازگشت مواد سمی به داخل خانه می گردد و یا اگر از دودکش بدون کلاهک ایمنی و استاندارد استفاده گردد مجددا همین مشکل را ایجاد می نماید.بنابراین توجه به این موضوع در حفظ سلامت شما و جلوگیری از هر مسئله ای بسیار مهم است.

6.انجام فرآیند کنترل فشار پکیج

یکی از کارهایی که ضروری است به صورت روزانه و منظم آن را انجام دهید فرآیند آنالیز کنترل فشار پکیج می باشد. فشار استاندارد پکیج های دیواری یک الی 1.5 بار می باشد. چنانچه مشاهده کردید که پکیج شما دارای نوسان است و فشار آن در حدود 3 بار بالا یا پایین می گردد بدانید که در این زمینه مسئله ای وجود دارد و باید نسبت به برطرف آن اقدام کنید.اگر مشاهده کردید که فشار پکیج پایین تر از حد طبیعی و نرمال است، می توانید با باز نمودن شیر پرکن، فشار دستگاه را به حالت طبیعی و نرمال بازگرداند. اگر مجددا به حالت عادی بازگشت احتمالا مشکل نشتی وجود دارد.

7.استفاده از محافظ برق برای پکیج

به عنوان آخرین مورد برای محافظت از پکیج استفاده از سیستم محافظ برق استاندار می باشد. به علت این که قطعی و نوسان برق که این روزها نیز زیاد رخ می دهد می تواند سبب خرابی و آسیب به دستگاه گردد.البته این را در نظر داشته باشید که تغییر رنگ دیوارها و سقف نزدیک پکیج دیواری، نمایانگر نشت گازهای ناشی از احتراق مشعل دستگاه در فضای خانه می باشد.اگر چنین موضوعی را مشاهده کردید حتما به آن رسیدگی کنید.

سخن آخر

پکیج یکی از تجهیزات مهم و البته نسبتا گران قیمت هر خانه است و در صورتی که دچار مسئله ای گردد هزینه تعمیر یا تعویض آن به نسبت زیاد است. بنابراین همیشه مراقبت های لازم را داشته باشید و اگر دچار مسئله ای شد سعی کنید که از یک متخصص در این زمینه برای برطرف مشکل یاری بگیرید.

بیشتر بخوانید :

سرویس پکیج شامل چیست؟

هزینه تعمیر پکیج بر عهده مستاجر یا مالک؟

نکات مهم در خصوص تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

منبع: هومتیک
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2223

به "نکات مهم در خصوص نگهداری و افزایش طول عمر پکیج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم در خصوص نگهداری و افزایش طول عمر پکیج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید