نکاتی برای عکاسی در شب ، ثبت زیباترین صحنه ها در تاریکی

به گزارش مجله 10 از 10، آیا دوست دارید تصاویر زیبایی از ماه و ستارگان در آسمان شب را ثبت کنید؟ یا این که چراغ های رنگارنگ خیابان های شهر، شما را برای انداختن یک عکس مجذوب کننده تحریک می نماید؟ حتما بارها از عکاسی در شب پشیمان شده اید به این علت که نتوانسته اید عکس های باکیفیتی ثبت کنید. اگر در یک مراسم آتش بازی شرکت نموده باشید، نورهای زیبا و فوق العاده آن را در آسمان سیاه شب دیده اید. قطعا با تماشای این نورهای رنگارنگ به این فکر نموده اید که ای کاش می توانستید تصاویر زیبایی از آن را ثبت کنید. شاید همواره با خود فکر نموده اید که ثبت عکس در شب به علت نور کم، کار مسئله ای است و نمی توانید عکس های خوب و با کیفیتی داشته باشید. اما باید بدانید که این طور نیست.برای این که بتوانید عکس های زیبایی را در شب بیندازید، به یک دوربین DSLR احتیاج دارید. یک دوربین تهیه کنید و سعی کنید تا اطلاعات پایه ای در خصوص استفاده از آن کسب کنید. سپس با نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد می توانید متفاوت ترین عکس ها را در شب ثبت نمایید. اگر این طور است با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با فوت و فن عکاسی و نکاتی برای عکاسی در شب آشنا شوید.

نکاتی برای عکاسی در شب ، ثبت زیباترین صحنه ها در تاریکی

فوکوس، دیافراگم و سرعت شاتر

برای انتخاب فوکوس مناسب در شب، بهتر است آن را به صورت دستی انتخاب نموده و فوکوس اتوماتیک را خاموش نمایید. با بازترین دریچه دیافراگم و با سرعت شاتر 30 ثانیه می توانید تصاویر واضح و روشنی را ثبت کنید. اگر فکر می کنید عکس ها خیلی تاریک می شوند، می توانید سرعت شاتر را روی حالت bulb تنظیم و از ریموت برای کنترل زمان نوردهی استفاده نمایید.

آنالیز ISO و تراز سفیدی

ISO تنظیمات حساسیت نور دوربین شماست. هرچقدر که این اندازه بیشتر باشد، دوربین نسبت به نور حساس تر می گردد.اگر ISO را با اندازه بالایی تنظیم کنید، عکس ها دارای نویز بیشتر و در نتیجه بی کیفیت تر خواهند شد. برای این که بتوانید تا حد امکان این نویزها را کاهش دهید، برای آغاز تنظیمات ISO را بر روی اندازه 100 قرار دهید.تنظیمات تراز سفیدی (White Balance) نیز یکی دیگر از مواردی است که می تواند عکس های شما را متفاوت نماید. این تنظیمات را می توانید با حالت های متفاوت امتحان کنید. حالت های cloudy و shade باعث افزایش رنگ های قرمز و نارنجی در عکس می شوند.

استفاده از سه پایه

از دیگر نکات عکاسی در شب و عکاسی این هست که برای این که بتوانید اندازه نور کم در شب را جبران نمایید، باید سرعت شاتر را افزایش دهید. این کار باعث می گردد تا کوچک ترین حرکات نیز ثبت شوند و در نتیجه باعث تار شدن عکس ها می گردد. برای جلوگیری از حرکت و لرزش دوربین، حتما از سه پایه بهره ببرید و لرزش گیر دوربین را خاموش نمایید. در این حالت سوژه های متحرک تار می شوند. در مجموعه نکات عکاسی در شب در نظر داشته باشید که برای جلوگیری از تار شدن عکس ها، پس از آماده شدن برای عکاسی از تایمر داخلی دوربین استفاده نمایید.

ثبت مسیرهای نور

در نکاتی برای عکاسی در شب مسیر عبور چراغ های ماشین یا چرخش ستارگان در آسمان سوژه های نورانی متحرکی هستند که می توانند برای عکاسی در تاریکی مناسب باشند. برای ثبت این مسیرهای نور باید از تکنیک نوردهی طولانی بهره ببرید. در مجموعه نکاتی برای عکاسی در شب برای این که یک نقطه نورانی در عکس ایجاد نگردد، منبع نور نباید برای مدت طولانی بی حرکت بماند. اگر قصد عکاسی از مسیر حرکت ستارگان را دارید، می توانید اندازه ISO را افزایش و سرعت شاتر را کاهش دهید. بعلاوه برای ثبت این لحظه شاتر را برای چند دقیقه باز بگذارید. این نکات و ترفندها می تواند برای عکاسی از حرکت ابرها و یا حرکت آبشار نیز مناسب باشد. ثبت مسیر حرکت ابرها در غروب خورشید یک تصویر فوق العاده رویایی و زیبا را به وجود خواهد آورد که با تمرین می توانید مهارت لازم برای ثبت آن را پیدا کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2303

به "نکاتی برای عکاسی در شب ، ثبت زیباترین صحنه ها در تاریکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای عکاسی در شب ، ثبت زیباترین صحنه ها در تاریکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید