نخستین بار یک زن در ازبکستان رئیس مجلس سنا می شود

به گزارش 10 از 10، برای نخستین بار، خانم تنزیله ناربایوا، که پیش از این معاون نخست وزیر ازبکستان بود، به عنوان یک زن، به ریاست مجلس سنای این کشور انتخاب شد.

نخستین بار یک زن در ازبکستان رئیس مجلس سنا می شود

به گزارش گروه بین الملل 10 از 10 به نقل از آسیاپلاس، خانم تنزیله ناربایوا، که پیش از این معاون نخست وزیر ازبکستان بود، در بیستمین جلسه مجلس این کشور که 20 ژوئن در تاشکند برگزار گشت، به عنوان رئیس مجلس سنای این کشور که مجلس علیا خوانده می شود، منصوب شد.

او جایگزین نعمت الله یولداشف در این جایگاه شد. یولداشف چندی پیش پس از برکناری مرادف، به عنوان دادستان کل این کشور منصوب شده بود.

علاوه بر این، خانم المیرا باستیخانوا نیز به عنوان رئیس کمیته زنان مجلس منصوب شد که پیش از این بر عهده خانم ناربایوا بود.

مجلس علیای ازبکستان 100 عضو دارد که 84 نفر از آنها از میان مناطق (استان ها)، جمهوری های خودمختار قره قالپاقستان و نیز پایتخت این کشور، تاشکند انتخاب می شوند؛ و 16 نماینده دیگر نیز توسط رئیس جمهوری این کشور منصوب می شوند.

سناتورهای عضو این مجلس نیز به صورت غیرمستقیم، از طریق آرای الکترال، توسط اعضای منتخب شوراهای محلی، در 14 منطقه این کشور از جمله 12 استان انتخاب شده، بعلاوه تاشکند و جمهوری خودمختار قره قالپاقستان نیز هر کدام 6 کرسی را در این مجلس بر عهده دارند. نمایندگان مجلس علیای ازبکستان هر 5 سال یک بار انتخاب می شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 302

به "نخستین بار یک زن در ازبکستان رئیس مجلس سنا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین بار یک زن در ازبکستان رئیس مجلس سنا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید