ناسا و 7 دقیقه وحشت بر فراز مریخ

به گزارش 10 از 10، این بازه زمانی مدتی است که فضاپیما شروع به فرود می کند، و اگر همه چیز طبق برنامه پیش رفت، با نشستن روی خاک مریخ، کاوشگر پشتکار را برای اکتشاف در سطح سیاره سرخ تحویل می دهد.

ناسا و 7 دقیقه وحشت بر فراز مریخ

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، آماده می شود تا مهم ترین و خطرناک ترین مرحله ماموریت اعزام کاوشگر پشتکار به روی سطح مریخ را از سر بگذراند؛ مرحله فرود آمدن کپسول حاوی مریخ نورد در جایی 470 میلیون کیلومتر دورتر از کره زمین.

این لحظات بحرانی که حساس ترین مقطع زمانی سفر فضاپیمای ناسا را تشکیل می دهند به اصطلاح 7 دقیقه وحشت خوانده می شود. این بازه زمانی مدتی است که فضاپیما شروع به فرود می کند، و اگر همه چیز طبق برنامه پیش رفت، با نشستن روی خاک مریخ، کاوشگر پشتکار را برای اکتشاف در سطح سیاره سرخ تحویل می دهد.

آنچه دقایق فرود را بسیار حساس می کند این است که به دلیل فاصله بین زمین و مریخ، کنترل فضاپیما در زمان واقعی امکان پذیر نیست. در واقع زمانی که یک سیگنال رادیویی لازم دارد تا از زمین به مریخ برسد حدود 10 دقیقه و 30 ثانیه است.

این بدین معنی است که فرود فضاپیما بدون کمک و مداخله تیم های ناسا بر روی زمین اتفاق خواهد افتاد و محاسبه همه متغیر ها و احتمالاتی که می توانند فرود را با شکست روبرو کنند به عهده خود فضاپیما است.

در این 7 دقیقه سرعت فضاپیما باید از 20 هزار کیلومتر در ساعت به صفر برسد، امری که سبب خواهد شد تا سپر حرارتی آن دمایی معادل سطح خورشید پیدا کند. پس از کاهش شتاب اولیه نیز چتر در سرعتی معادل سرعت صوت باز خواهد شد.

جان مک نامی، مدیر پروژه ماموریت مریخ نورد پشتکار، در بیانیه ای گفت: فرود در مریخ کار سختی است، اما زنان و مردان تیم ما در کاری که انجام می دهند در دنیا بهترین هستند. زمانی که به بالای جو مریخ برسیم همه ما آماده خواهیم بود.

این فضاپیما هم اکنون 41 میلیون کیلومتر از کره مریخ فاصله دارد و با سرعت 2.5 کیلومتر بر ثانیه به سمت مقصد خود در حال حرکت است.

کاوشگر پشتکار برای فرود بر سطح مریخ از دو سامانه فوق پیشرفته بهره می گیرد؛ یکی به طور اتوماتیک و با استفاده از هوش مصنوعی مریخ نورد را در مقابل حوادث احتمالی موقع فرود محافظت می کند و سامانه دیگر اطلاعاتی حساس از شرایط جوی مریخ به هنگام ورود فضاپیما تهیه می کند.

هرچند ناسا پیشتر سابقه نشاندن موفقیت آمیز فضاپیماهایش را روی مریخ دارد، با این حال از این نظر که پشتکار بزرگترین، سنگین ترین و پیشرفته ترین کاوشگری است که تا کنون به سطح سیاره سرخ فرستاده شده ماموریت فرود اهمیتی دوچندان پیدا کرده است.

این کاوشگر پس از آن که توانست درست و سالم روی سطح مریخ بنشیند، باید روی هدف های علمی متعددی کار کند نظیر جستجو برای حیات میکروسکوپی در گذشته بسیار دور مریخ، معین شرایط آب و هوای سیاره، جمع آوری سنگ ها و نمونه برداری از آن ها و همینطور هموار کردن جهت برای اعزام انسان به کرات آسمانی.

مطالعات اختر زیست شناسانه هسته اصلی ماموریت کاوشگر پشتکار را تشکیل می دهد. پشتکار نخستین کاوشگر نشسته بر سطح مریخ است که قرار است نمونه های جمع آوری شده اش به زمین بازگردند. ماموریت برگرداندن نمونه ها را ناسا و آژانس فضایی اروپا در پروژه ای مشترک انجام خواهند داد و نمونه ها پس از انتقال به زمین به آزمایشگاه های مجهز منتقل می شوند تا دانشمندان بتوانند با کار بر روی آن ها تشخیص دهند آیا در مریخ حیات میکروسکوپی وجود داشته است یا نه؟

قرار است عملیات فرود فضاپیما بر سطح مریخ در روز 30 بهمن (18 فوریه) انجام شود.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1627

به "ناسا و 7 دقیقه وحشت بر فراز مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا و 7 دقیقه وحشت بر فراز مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید