عمارت تاریخی کیانی زاده بشرویه اقامتگاه بوم گردی می شود

به گزارش 10 از 10، عمارت تاریخی کیانی‌زاده که در محله میانده و شمال کوچه ساباط مستوفی قرار دارد و ویژگی‌ها و مشخصات کالبدی، این بنا را در ردیف یکی از بناهای ارزشمند و شاخص شهرستان بشرویه قرار داده است، به عنوان اقامتگاه بوم‌گردی احیا می‌شود.

عمارت تاریخی کیانی زاده بشرویه اقامتگاه بوم گردی می شود

به‌گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سید امیر سلیمانی رباطی مسئول میراث فرهنگی شهرستان بشرویه، امروز پنجشنبه 18 مرداد در مورد خصوصیات معماری این بنا گفت: این بنای شاخص جدای از شباهاتها، تفاوتهای آشکاری در مقایسه با سایر بناهای تاریخی بشرویه نشان می دهد با این تفسیر که اگر در نگاه اول تمام خانه های تاریخی بشرویه را فضاهایی با میانسرای مرکزی و ایوانهای دو یا چهارسویه اطراف میانسرا تشکیل می دهد.

او افزود: در این عمارت تاریخی ما با مفهوم خاص ایوان یا صفه مواجه نمی شویم بلکه در میانه دو جبهه شرقی-غربی میانسرا دو ایوانچه و در دو طرف ایوانچه ها، ایوانکهایی ایجاد گردیده اند که در ترکیب کلی، رواق دورتادور صحن بناهای عام المنفعه را در ذهن مجسم می کند.

او با اشاره به محوریت تالار زمستانه در شمال میانسرا و تالار تابستانه در جنوب و ایجاد رواق های شرقی-غربی جهت ایجاد تعادل در معماری در خصوص تاریخ بنا افزود: هرچند کالبد فعلی بنا به دوره قاجار تعلق دارد اما در بخش هایی از فضای عمارت، به خوبی شواهد معماری دوران صفوی مشاهده می شود که این امر از ترکیب چند خانه جهت ساخت بنایی بزرگتر در دوران قاجار پرده بر می دارد.

سلیمانی رباطی در ادامه گفت: با اختصاص بخشی از اغتبارات ملی بمنظور استحکام بخشی و تراش اندود فرسوده در فصل جاری، مالک بنا در نظر دارد با صرف هزینه شخصی این بنای ارزشمند را تا 6 ماه آینده به عنوان اقامتگاه بومگردی احیا و معرفی کند.

منبع: chtn.ir
انتشار: 21 مرداد 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 62

به "عمارت تاریخی کیانی زاده بشرویه اقامتگاه بوم گردی می شود" امتیاز دهید

5 کاربر به "عمارت تاریخی کیانی زاده بشرویه اقامتگاه بوم گردی می شود" امتیاز داده اند | 4.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت تاریخی کیانی زاده بشرویه اقامتگاه بوم گردی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید