علائم بیماری فیبرومیالژیا

به گزارش 10 از 10، بیشتر افراد از ارتباط فیبرومیالژیا با درد شدید و خستگی آگاهی دارند اما با توجه به نبود مشخصه های کافی در شرح این بیماری تشخیص آن می تواند مشکل باشد.

علائم بیماری فیبرومیالژیا

به گزارش خبرنگاران، علاوه بر این برخی از کارشناسان در رابطه با اینکه فیبرومیالژیا خود یک بیماری است یا نتیجه استرس شدید است به نتیجه قطعی دست نیافته اند.

انجام آزمایش خون و تصویربرداری در تشخیص این بیماری یاری نماینده نیست و ضروری است بیمار با مراجعه به پزشک علائم خود را با او درمیان گذاشته تا بیماری در او تشخیص داده گردد.

سایت تخصصی مدیکال دیلی در مطلبی در این باره آورده از جمله علائمی که می تواند با این بیماری مرتبط باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درد، خستگی، بی خوابی

بیمار احساس درد گسترده و ناگهانی و غیرمنتظره را برای مدت سه ماه احساس می نماید. این درد اغلب بین کتف ها، پایین گردن و به شکل میگرن خود را نشان می دهد. دیگر قسمت های بدن از قبیل کمر، لگن و گردن مستعد سفتی و درد هستند.

در بسیاری از موارد شدت درد هنگام صبح وخیم تر است. اختلالات خواب نیز در افراد مبتلا به فیبرو میالژیا شایع است که باعث می گردد از بی خوابی یا بیدار شدن در نیمه های شب رنج ببرند. همچنین باید تأکید گردد سطح انرژی حتی پس از خواب کافی بهبود پیدا نمی نماید.

افسردگی و اضطراب

انتقال دهنده های عصبی که بر افسردگی تاثیر دارند با درد مرتبط هستند. ممکن است بیمار به افسردگی یا اضطراب مبتلا گردد که ارتباطی با فیبرومیالژیا ندارد. هرچند مشورت با پزشک در مورد احتمال این ارتباط می تواند یاری نماینده باشد.

مسائل شناختی و معده

همچون دیگر اختلالات روان که به آن اشاره شد در مبتلایان به عارضه فیبرومیالژیا مسائل مرتبط با تمرکز و حافظه نیز مشاهده می گردد. به همین دلیل بازه زمانی توجه آنان تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرد و امور روزانه خود را به راحتی فراموش می نمایند.

همچنین عارضه سندروم روده تحریک پذیر یکی از مسائل شایع در این افراد است. آنالیز ها نشان می دهد حدود دو سوم از مبتلایان به فیبرومیالژیا از حالت حالت تهوع، درد شکمی، نفخ، یبوست، اسهال و مسائل مرتبط رنج می برند. برای برطرف این علائم مشورت با متخصصان تغذیه مفید است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 190

به "علائم بیماری فیبرومیالژیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم بیماری فیبرومیالژیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید