راه اندازی سامانه هوشمند پرونده مجرمان حرفه ای در تهران

به گزارش 10 از 10، تهران (پانا) - با حضور سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان ها، برای اولین بار سامانه هوشمند ثبت پرونده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار در بازداشتگاه اوین راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.

راه اندازی سامانه هوشمند پرونده مجرمان حرفه ای در تهران

به گزارش ایسنا، طی جلسه ای که با حضور سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات، مدیر کل ساماندهی مراکز نظام نیمه آزادی و نظارت الکترونیکی سازمان زندان ها، مدیرکل زندان های استان تهران و نمایندگان معاونت امور سامانه ها و هوش قضایی مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه در بازداشتگاه اوین برگزار گردید، ضمن معرفی سامانه جدید ثبت پفراینده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار، راه های همکاری و دسترسی اطلاعات توسط مراجع قضایی بحث و آنالیز شد.

سید رضا حسینی، سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان ها در این جلسه با اشاره به برنامه های تحولی قوه قضائیه اظهار کرد: سیستم جدید مکاتبات قضایی موسوم به سمپ، برای سهولت دسترسی مراجع قضایی و مسئولان زندان ها جایگزین سیستم میروفایلر خواهد شد.

حسینی ادامه داد: امروز با راه اندازی سه سامانه مهم در بازداشتگاه اوین به عنوان یکی از مراکز عظیم کشور، پفراینده و اطلاعات زندانیان تجمیع و به راحتی در دسترس مراجع قضایی و مسئولان اجرای احکام خواهد بود و فرایند رسیدگی به پفراینده ها سریع تر صورت می گیرد.

وی توضیح داد: در این سیستم مکاتبات مراجع و زندان های استان به صورت مستقیم انجام و تا حد زیادی از اطاله دادرسی و فرایند نامه نگاری های اداری جلوگیری می گردد که نتیجه آن معین تکلیف سریع تر زندانیان خواهد بود.

حسینی همچنین گفت: سامانه جدید پفراینده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار این امکان را فراهم می نماید تا اطلاعات ثبت شده توسط نیروی انتظامی، مراجع قضایی و زندان یک جا متمرکز گردد، به دفتر دادستانی استان ارسال گردد و در صورت احتیاج، کاربران و مسئولان تعیین شده، به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

مدیرکل ساماندهی مراکز نظام نیمه آزادی و نظارت الکترونیکی سازمان زندان ها نیز در این جلسه گفت: قبلاً اطلاعات این قبیل زندانیان به صورت لوح فشرده به دفتر دادستانی ارسال می شد ولی از امروز با راه اندازی سامانه جدید، اطلاعات به صورت آنلاین در شبکه موجود بوده، فرایند آنالیز ها در کمترین زمان انجام می گردد.

خرم آبادی اضافه کرد: این سامانه در دو بخش زندانیان سابقه دار و حرفه ای را تفکیک و تا اواسط تیرماه در کل کشور راه اندازی می گردد. از سوی دیگر جهت حفظ امنیت جامعه، همزمان با آزادی یا اعزام به مرخصی هر یک از مجرمان حرفه ای به اطلاع نیروی انتظامی خواهد رسید، این اقدام نیز قبلاً به صورت نامه انجام می شد ولی از امروز سیستمی و به روز خواهد بود.

همچنین در این جلسه، حیات الغیب، مدیرکل زندان های استان تهران با تقدیر از کوشش های معاونت امور سامانه ها و هوش قضایی مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه و دفتر آمار و فناوری اطلاعات سازمان زندان ها تأکید کرد: راه اندازی سیستم های بروز در زندان ها، موجب کاهش اطاله دادرسی و در نتیجه جمعیت کیفری بوده، از سوی دیگر با افزایش بهره وری، دسترسی به فرآیند دادرسی و اطلاعات پفراینده ها را نیز تسهیل می نماید.

حیات الغیب ادامه داد: استان تهران با توجه به وسعت استان و مهاجرپذیر بودن، بیشترین آمار جمعیت کیفری کشور را در زندان ها پذیرش نموده و ارتقای فعالیت های تربیتی، فرهنگی، رفاهی، بهداشت و درمان و اشتغال مددجویان اولویت اصلی اداره کل زندان های استان است و اجرای این امر تنها با صرف هزینه، وقت و استفاده از ابزار و دانش متخصصان، اقدامات تربیتی محقق خواهد شد.

وی همچنین گفت: معاونین قضایی، مسئولان اجرای احکام و دفتر فناوری اطلاعات زندان های استان تهران همگام با قوه قضائیه و سازمان جهت به روزرسانی اطلاعات زندانیان کوشش می نمایند و امید است تا انتها ماه جاری به نتایج ارزشمندی نائل شویم.

در ادامه سامانه جدید مکاتبات و ثبت پفراینده های مجرمان حرفه ای و سابقه دار راه اندازی و به بهره برداری رسید و مقرر شد با آموزش تیمی از کارکنان زندان ها، بزودی امور شناسایی مجرمان حرفه ای و سابقه دار انجام گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1792

به "راه اندازی سامانه هوشمند پرونده مجرمان حرفه ای در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی سامانه هوشمند پرونده مجرمان حرفه ای در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید