ایران در یک دوره 30 ساله خشکسالی قرار گرفته است

به گزارش 10 از 10، به گزارش خبرنگاران، خشکسالی بیش از 70 درصد ایران را گرفته است. حالا آنطور که رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می گوید ایران وارد یک دوره خشکسالی 30 ساله شده است.

ایران در یک دوره 30 ساله خشکسالی قرار گرفته است

علیرضا شهیدی به ایرنا گفت این دوره خشکسالی در ایران از حدود 20 سال پیش آغاز شده و اکنون آثار این دوره خشکسالی را مشاهده می کنیم.

بارش ها در همه استان ها کمتر از حد نرمال

این در حالی است که بارش ها امسال نیز کمتر از حد نرمال بود. پیش از این احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی به خبرنگاران گفت: بارش ها در تمام استان ها طی بهمن و اسفند 1400 و فروردین امسال کمتر از حد نرمال بود. ضمن اینکه پاییز کم بارشی نیز داشتیم.

اما نه تنها امسال که احتمالا سال دیگه نیز در خشکسالی باشیم. احد وظیفه درباره خشکسالی ایران گفت ما در فاز لانینا هستیم و سال آبی بعدی هم به احتمال زیاد با خشکسالی روبرو باشیم.

در پی کاهش بارش در کشور، ذخایر سدها نیز کاهش یافت. آنطور که رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت دخایر سدهای کشور 50 درصد خالی است. ضمن اینکه ذخایر سدهای تهران نیز 70 درصد خالی است.

در همین حال اداره کل هواشناسی استان البرز از کاهش 101 میلیمتری بارش در استان نسبت به میانگین بلندمدت اطلاع داد. (ایسنا)

خسارت میلیاردی به محیط زیست

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، خسارت خشکسالی ایران به محیط زیست کشور را 28785 هزار میلیارد ریال برآورد کرد.

به گزارش ایسنا حسن اکبری گفت: تاسفانه بالغ بر 70 درصد مساحت کشور با خشکسالی شدید یا بسیار شدید دست و پنجه نرم می نماید.

او ادامه داد: در امسال بر اساس آمارهای سازمان هواشناسی، کمتر از 10 درصد کشور بارندگی در حد نرمال داشته است. برای تکمیل زیرساخت های مقابله با خشکسالی به 1000 میلیارد تومان احتیاج داریم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2195

به "ایران در یک دوره 30 ساله خشکسالی قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در یک دوره 30 ساله خشکسالی قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید