700میلیون دلار بدهی نفتی هند فردا در خزانه سیف

به گزارش 10 از 10، هند روز چهارشنبه 700میلیون دلار از بدهی نفتی اش به ایران را تسویه خواهد نمود و قرار است این مبلغ به وسیله بانک مسقط عمان به بانک مرکزی ایران انتقال داده گردد.

700میلیون دلار بدهی نفتی هند فردا در خزانه سیف

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش 10 از 10 به نقل از رویترز، منابع مطلع گفتند، هند روز چهارشنبه 700 میلیون دلار از بدهی نفتی اش به ایران را تسویه خواهد نمود. این اولین آزادسازی دارایی های ایران پس از انعقاد توافق جامع هسته ای است که نقشه راه لغو تحریم های ایران را ترسیم نموده است.

پرداخت های قسط بندی شده بخشی از بدهی های نفتی به ایران از اوایل سال 2014 و بر اساس توافق موقت ژنو اجازه داده شده است. تشدید تحریم های مالی علیه ایران در اوایل سال 2012، صادرات نفت این کشور را به نصف رساند و موجب کاهش درآمدهای نفتی تهران و آسیب دیدن اقتصاد این کشور شد.

انتظار می رود با اجرای توافق هسته ای، 14 جولای [23 تیر ماه]، تحریم ها علیه ایران در سال 2016 برداشته گردد.

3 منبع مطلع گفتند، پالایشگاه های هندی قسط 700 میلیون دلاری بدهی خود به ایران را به روپیه و به حساب موجود در بانک یو سی اوی هند واریز خواهند کرد.

آنها گفتند، بانک یو.سی.او. قبلاً دلار مورد احتیاج برای تبدیل این پرداخت ها را تهیه نموده و قرار است به وسیله بانک مسقط عمان، این رقم را به بانک مرکزی ایران انتقال دهد.

منابع مذکور اضافه کردند، اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا قبلاً با این مکانیزم بانکی و پرداخت 1.4 میلیارد دلار از بدهی های ایران توسط پالایشگاه های هندی موافقت نموده است. این منابع افزودند، زمان پرداخت قسط دوم هنوز تعیین نشده است.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.

پالایشگاه های هندی از سال 2012 تاکنون، 45 درصد پول نفت ایران را به روپیه نزد بانک یو.سی .او. سپرده گذاری می نمایند.

تهران از این پولها، که رقم آن هم اکنون به 170 میلیارد روپیه (2.57 میلیارد دلار) رسیده برای واردات کالاهای هندی غیرتحریمی استفاده می نماید.

پس از بسته شدن راستا پرداخت پول نفت ایران به وسیله هالک بانک ترکیه در سال 2013 تحت فشارهای آمریکا، پالایشگاه های هندی بقیه پول نفت ایران را نزد خود نگه داشته اند. البته بخشی از این پول بر اساس توافق موقت ژنو به صورت اقساطی به ایران پرداخت شده است.

پالایشگاه های هندی تا سرانجام ماه اوت حدود 6.6 میلیارد دلار به ایران بدهکار بوده اند.

هند با وجود کاهش خرید نفت از ایران تحت فشارهای آمریکا، همچنان دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است.

تهران که قبل از تحریم ها دومین تأمین نماینده بزرگ نفت هند بود، اکنون به رتبه هفتم تنزل یافته است.

145

منبع: تسنیم
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 518

به "700میلیون دلار بدهی نفتی هند فردا در خزانه سیف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "700میلیون دلار بدهی نفتی هند فردا در خزانه سیف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید