یادداشت روزنامه صباح، مؤسسه رَند یکی از حلقه های ضدترکیه در پنتاگون و ناتو

در گزارشی که مؤسسه رند در خصوص ترکیه تدوین نموده و بر میز سران پنتاگون گذاشته٬ رویکرد سیاسی و امنیتی خاصی در قبال مکانیسم تصمیم گیری های سیاسی و دفاعی آنکارا وجود دارد.

یادداشت روزنامه صباح، مؤسسه رَند یکی از حلقه های ضدترکیه در پنتاگون و ناتو

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ سال 2019 میلادی برای روابط سیاسی و دفاعی آنکارا واشنگتن٬ سال سخت و سختی بود و بارها٬ دولت اردوغان از ترس تصمیمات و اقدامات عجولانه و غیرقابل پیش بینی دونالد ترامپ٬ در موقعیت ترسناکی نهاده شد.

تیم اردوغان٬ پیش تر و به ویژه در دوران مسئولیت جان بولتون در مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید٬ تصور می کرد فقط بعضی از اطرافیان ترامپ ضد ترکیه هستند و او را علیه آنکارا تحریک می نمایند و تا زمانی که اردوغان٬ شخصاً بتواند مسائل را با خود ترامپ در میان بگذارد٬ معضلی در کار نخواهد بود.

اما بعداً٬ معین شد که این تصور از بیخ وبن غلط بوده و تیم اردوغان در این مورد تحلیل دقیق و واقع بینانه ای نداشته است، چرا که اول، خود ترامپ نیز سیاستمدار شایان اعتمادی نیست و دیدگاه مثبتی در قبال ترکیه ندارد.

دوم، تیم های دفاعی امنیتی مجلس سنا٬ مجلس نمایندگان٬ سازمان جاسوسی سیا٬ حلقه های پیدا و پنهان ارتش آمریکا و همچنین وزارت دفاع یا پنتاگون٬ دیدگاه خاصی در خصوص ترکیه دارند و نه تنها حاضر به پذیرش نظرات ترامپ نیستند بلکه راهنمایی ترامپ را نیز در دست گرفته اند و نمونه روشن آن نیز٬ تحریم دفاعی ترکیه توسط کنگره و به محاق رفتن تحویل 42 فروند هواپیمای پیشرفته اف35 بود.

برای اثبات این که گروه قدرتمندی در آمریکا و ناتو٬ خواستار اعمال فشار بر ترکیه است٬ گزارش ها و اسناد فراوانی منتشر شده که یکی از آنها گزارش مفصل مؤسسه رند (RAND Corporation) است. برجان توتار تحلیل گر روزنامه صباح ترکیه٬ به آنالیز اهمیت این موضوع پرداخته است:

ابعاد مهم یک گزارش ضدترکیه ای بر میز سران پنتاگون

در گزارشی که مؤسسه رند در خصوص ترکیه تدوین نموده و بر میز سران پنتاگون گذاشته٬ رویکرد سیاسی و امنیتی خاصی در قبال مکانیسم تصمیم گیری های سیاسی و دفاعی آنکارا وجود دارد.

این گزارش٬ در 276 صفحه نوشته شده است، بنابراین٬ اطلاق کلمه گزارش هم چندان صحیح نیست و در واقع٬ باید گفت کارشناسان رند در سایه حمایت های پنتاگون٬ علیه ترکیه یک کتاب مفصل نوشته اند.

در 31 مارس سال 2019 میلادی٬ مخالفین حزب حاکم در بعضی استان های ترکیه پیروز شدند و توانستند قلعه های مهمی همچون استانبول٬ آنکارا و آدانا را از حزب عدالت و توسعه بگیرند. این اتفاق موجب آن شد که روزنه ای از امید و موجی از شادی در دل آمریکایی ها بیفتد و به دنبال ضربه زدن به ترکیه باشند.

یک گروه و حلقه امنیتی و دفاعی خاص در آمریکا٬ درست مانند حیوانات وحشی که بوی خون به مشام آنها رسیده باشد٬ فوراً این تئوری را مطرح کردند که باید فرمول مهم ترکیه منهای اردوغان٬ به عنوان هدف اصلی در نظر گرفته گردد.

مؤسسه رند که به ظاهر یک مؤسسه فکری و در واقع یکی از اتاق فکرهای پنتاگون است٬ دست به کار شد و در خصوص ترکیه یک گزارش مفصل نوشت. هسته فکری اصلی این گزارش٬ مبتنی بر همان تفکرات کلاسیک اشغال گرانه آمریکا است که گویی از کودتای نافرجام سال 2016 میلادی و سیلی عثمانی که در گوش آنها نواخته شد٬ درس های لازم را فرا نگرفته بودند.

همچنان که گفتم٬ گزارش رند درباره ترکیه 276 صفحه است و نام آن را حرکت ترکیه به سوی ملی گرایی گذاشته و اصلی ترین فصل این گزارش٬ آنالیز تأثیر روابط ترکیه و آمریکا بر ارتش های این دو کشور است.

هدف اصلی این گزارش این است که در راستای یک همفکری اطلاعاتی و تحلیلی٬ با حمایت های وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمریکا٬ زمینه آن فراهم گردد که در بخش توصیه نامه گزارش رند٬ این استراتژی در خصوص ترکیه در دستور کار قرار بگیرد: ترکیه در مسیری قرار بگیرد که اتخاذ تمام تصمیمات داخلی٬ خارجی و برنامه ریزی های دفاعی ترکیه٬ به طور کامل با استراتژی قدرت آمریکا و برنامه ریزی های دفاعی پنتاگون٬ انطباق کامل داشته باشد و از آن پیروی کند.

البته آمریکایی ها خواسته اند به زعم خودشان زرنگی نمایند و نشان دهند که محتوای این گزارش همگی حاوی نظرات افراد و دیدگاه کارشناسی آنهاست و ربطی به نگرش حکومت ایالات متحده آمریکا ندارد.

اما این ها مزاح است و واقعیت این است که چنین گزارش ها و استراتژی هایی در وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمریکا٬ دقیقاً معادل تصمیم گیری سیاسی و امنیتی است و نمی توان آن را حرف افراد و اشخاص دانست.

چهار سناریوی مؤسسه رند برای ترکیه

بر اساس آن چه در گزارش مؤسسه رند آمده٬ می توان از خلال آنها٬ چهار سناریو برای ترکیه بیرون کشید:

1. ترکیه همچنان عضو ناتو می ماند اما برای آمریکا٬ یک متفق سخت و سخت خواهد بود.

2. تا زمانی که حزب مخالف پیرو نظرات آمریکا در ترکیه بر سر قدرت نیامده و فرماندهان نظامی ترک دوستدار آمریکا نیز قدرت را در دست نگرفته اند٬ کاری نمایند که ترکیه به شدت به غرب وابسته و محتاج گردد.

3. ترکیه ناچار خواهد بود بین دو قطب متفاوت آتلانتیک و آسیای میانه٬ بر لبه تیغ حرکت کند و به سختی٬ در جست وجوی حفظ تعادل و موازنه باشد.

4. ترکیه نهایتاً نظرات تحمیلی غرب را تحمل نخواهد کرد و ناچار خواهد شد که از ناتو خارج گردد.

بگذارید به طور اجمالی و خلاصه بگویم: اول، رند٬ ترکیه نوین و ترکیه قدرتمند و مستقل را به هیچ وجه نمی تواند تحمل کند. دوم، جوهر و روح گزارش مؤسسه رند در خصوص ترکیه٬ این است که می خواهند نقشه راهی داشته باشند برای کنترل و راهنمایی ترکیه و ممانعت از اتخاذ تصمیمات سیاسی و دفاعی مستقل از سوی آنکارا.

نباید این واقعیت را از یاد ببریم که ما با ذهنیتی روبرو هستیم که می تواند دست به هر کاری بزند و پلیدترین نقشه ها را اجرا کند و به عنوان مثال اگر لازم باشد، یک بار دیگر گلادیوها و نیروهای مخفی ناتو را به میدان آورده و فعالیت کند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 فروردین 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 738

به "یادداشت روزنامه صباح، مؤسسه رَند یکی از حلقه های ضدترکیه در پنتاگون و ناتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت روزنامه صباح، مؤسسه رَند یکی از حلقه های ضدترکیه در پنتاگون و ناتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید