کاسبی پرسود داماد وزیر نیرو از فراوری برق

به گزارش 10 از 10، چرا برای داماد آقای اردکانیان ارزان بوده است که شعبه ای از شرکت KPV اتریش را در ایران تاسیس نموده و در حوزه فراوری برق خورشیدی سرمایه گذاری کند، پنل بکارد و برق (پول) درو کند، اما از این مشوق های قیمتی و تضمین های 20ساله در حوزه نیروگاه های فسیلی خبری نبوده است؟

کاسبی پرسود داماد وزیر نیرو از فراوری برق

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید یاسر جبرائیلی در کانال تلگرامی خود نوشت: یکی از استدلال های بی پایه ای که در رابطه با عدم توسعه کافی ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های اخیر ارائه می گردد، این است که قیمت تمام شده برق، حدود دو برابر قیمت فروش به مشتری است و همین امر موجب بی میلی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این حوزه شده است و اگر قیمت برق افزایش یابد، تمایل به سرمایه گذاری در این بخش هم افزایش یافته و مسئله حل خواهد شد.

نخستین سوالی که از صاحبان این استدلال باید پرسید این است که آیا همین فرمول را نمی توان درباره سایر حوزه های زیرساختی نظیر آب و راه و راه آهن و... مطرح نمود؟

آیا این استدلال که فی المثل قیمت تمام شده آب در هر متر مکعب 2500 تومان است و از مردم 700 تومان اخذ می گردد، توجیه مناسبی برای توقف سرمایه گذاری دولت از منابع عمومی برای آبرسانی به مردم است؟

نئولیبرال های وطنی- با ریش و بدون ریش- رسما در حال القای این گزاره هستند که یارانه آب و برق و جاده و راه آهن و... حذف گردد، حوزه زیرساخت قابل سرمایه گذاری (Investible) گردد و بخش خصوصی بتواند مثلا برق را با قیمت تمام شده همچنین سود به مردم بفروشد. این آقایان در پرچمداری نئولیبرالیسم از نهاد های نئولیبرال همانند IMF هم پیشی گرفته اند.

چه، صندوق بین المللی پول هم که پرچمدار بحث PPP است، ریسک زدایی از سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت را به دولت ها تجویز می نماید. یعنی به علت اینکه ممکن است کالای زیرساختی فراوری شده به علت گرانی به وسیله مردم خریداری نگردد، تجویز IMF این است که دولت ها بازگشت اصل و سود سرمایه بخش خصوصی را تضمین نمایند.

در سیاست های کلی اصل 44 هم اگر به بخش خصوصی مجوز سرمایه گذاری در بعضی حوزه های زیرساختی داده شده، به معنی این نیست که اگر بخش خصوصی تمایلی به سرمایه گذاری در این حوزه نداشت، دولت دیگر مسئولیتی در این حوزه ندارد. رهبر انقلاب بار ها فرموده اند که در حوزه هایی که بخش خصوصی به هر علتی توان و امکان سرمایه گذاری را ندارد، وظیفه دولت است که سرمایه گذاری کند.

جالب توجه است که حتی در کشور های صنعتی هم پرداخت یارانه به حوزه های زیرساختی ازجمله انرژی متوقف نشده است. در کتاب دولت و بازار بحث نموده ام که در ژاپن، راه آهن را خصوصی کردند، اما این راه آهن خصوصی سازی شده، برای سرپا ماندن، از دولت یارانه می گرفت. یا در آرژانتین، خط آهن ملی خصوصی شد و با قطع حمایت دولت، به علت ارزان نبودن، متروکه شد. در اروپا در سال 2018 بیش از 159 میلیارد یورو یارانه به بخش انرژی داده شده است.

با حوزه زیرساخت نمی توان از این شوخی ها کرد. البته شایان ذکر است که نئولیبرال های وطنی آنجا که می خواهند یک سیاست استعماری و تجویزی غرب را در این کشور پیاده نمایند و این تجویز ها به منافع شخصی و خانوادگی شان هم گره خورده است، به سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت هم یارانه های کلان می دهند. برای نمونه، پس از اینکه کاهش انتشار گاز های گلخانه ای متعاقب توافق پاریس در دستور کار وزارت نیرو نهاده شد، این وزارتخانه با فراورینمایندگان برق خورشیدی قرارداد خرید تضمینی 20 ساله منعقد کرد و هفت-هشت برابر قیمتی که برق را به مشتری می فروشد، در حال خرید برق از این فراورینمایندگان خصوصی است. چرا در این مورد، قیمت پایین برق عامل بی میلی سرمایه گذاران نشده و دولت اتفاقا با پرداخت از بودجه عمومی، سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران مجذوب کننده نموده است، اما نوبت به توسعه نیروگاه های فسیلی که می رسد، شکاف قیمت مقصر عدم سرمایه گذاری می گردد؟

چرا برای آقای سیدمهدی محقق داماد، داماد وزیر محترم نیرو جناب آقای اردکانیان ارزان بوده است که شعبه ای از شرکت KPV اتریش را در ایران تاسیس نموده (شرکت کی پی وی مهرآباد) و در حوزه فراوری برق خورشیدی سرمایه گذاری کند، پنل بکارد و برق (پول) درو کند، اما از این مشوق های قیمتی و تضمین های 20ساله در حوزه نیروگاه های فسیلی خبری نبوده است؟

این الگو، الگویی آشناست که استعمار، منافع کلان خود را به خرده منافع جاده صاف کن هایی از ساکنان سرزمین های مستعمره گره بزند...

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1832

به "کاسبی پرسود داماد وزیر نیرو از فراوری برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاسبی پرسود داماد وزیر نیرو از فراوری برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید