پژوهشکده باستان شناسی خواهان توقف عملیات ساخت سد پیام چای شد

به گزارش 10 از 10 به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی، حمیده چوبک رییس پژوهشکده باستان شناسی در نامه ای به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضرورت عملیات نجات بخشی آثار تاریخی - فرهنگی محدوده سد پیام چای را پیش از ساخت و آب گیری آن مورد تاکید قرار داده است.

پژوهشکده باستان شناسی خواهان توقف عملیات ساخت سد پیام چای شد

در این نامه آمده است:

پیرو گزارش های واصله به این پژوهشکده به نظر می رسد که اخیرا فعالیت های عمرانی سد پیام چای شهرستان کلیبر در حریم محوطه تاریخی - فرهنگی حوضه سد در حال اجرا است که احتمال تخریب و آسیب به این آثار و کورگان های مهم وجود دارد.

چوبک در نامه خود اضافه کرد: خواهشمند است ضمن رسیدگی به این موضوع و ارائه گزارش شرایط موجود، دستور فرمایید تا تایید پیش نویس فاز دوم عملیات نجات بخشی، هرگونه عملیات عمرانی متوقف گردد.

پیش تر از این نسرین قهرمانی کارشناس پژوهشکده باستان شناسی اعلام نموده بود که آنالیز و شناسایی محدوده این سد برای انجام عملیات نجاب بخشی فروردین سال 1393 آغاز و به مدت 45 روز ادامه یافت. در آنالیز های انجام شده 27 اثر فرهنگی - تاریخی در محدوده مورد اشاره شناسایی شد. در فاز دوم مطالعاتی باید عملیات نجات بخشی بر روی آثار فرهنگی صورت می گرفت.

این کارشناس گفت: پس از درخواست مجوز ساخت توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی به عنوان کارفرما، پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعطای مجوز ساخت سد را به مطالعات تکمیلی فازدو موکول کرد زیرا آثار تاریخی - فرهنگی براثر عملیات ساخت سد و عبور ومرور خودروهای سنگین دچار صدمات جدی می گردد. کارفرما بدون توجه به تذکرات مکرر پژوهشکده باستان شناسی و انجام عملیات نجات بخشی آثار ارزشمند مدفون در منطقه به ساخت وساز خود همچنان ادامه می دهد.

بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی - تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام نمایند و در طراحی ومکان یابی پروژه های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 874

به "پژوهشکده باستان شناسی خواهان توقف عملیات ساخت سد پیام چای شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشکده باستان شناسی خواهان توقف عملیات ساخت سد پیام چای شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید