(ویدئو) وزیر بهداشت: بارو بندیل سفر نبندید

به گزارش 10 از 10، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نمی خواهیم مردم را دچار اضطراب کنیم اما باید ویروس جهش یافته کرونا را بسیار جدی بگیرند زیرا بسیار خطرناک است.

(ویدئو) وزیر بهداشت: بارو بندیل سفر نبندید

سعید نمکی روز چهارشنبه درباره آخرین شرایط بیماری کووید 19 و شرایط ویروس جهش یافته کرونا در کشور اضافه نمود: بدانید که ما در کنار مردم هستیم. اگر کسی قصور نموده باشد، در پذیرش بیماری او حتی اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت ننموده باشد، هرگز مورد بی توجهی قرار نمی گیرد و خودمان را برای موج های سنگین آماده کردیم. تقاضای ما این است که مردم خود را گرفتار تخت های بیمارستان و آی سی یو ننمایند. تقاضای ما این است که مردم رعایت نمایند. در حال حاضر خریدهای نوروزی انجام می گردد.

از حالا بار و بندیل سفر را نبندید

وی ادامه داد: امیدواریم مردم نوروز کم خطری را طی نمایند، اما از حالا بار و بندیل سفر را نبندید، زیرا اصلا معلوم نیست چه شرایطی داریم و تدارک سفر را حتی در ذهن هم تصور نکنید، ولی اگر اسفند بی خطری را طی کنیم، می گوییم با چه پروتکل هایی می توانید به سفر بروید.

نمکی اضافه نمود: همه ما روزها و شب های بسیار سختی را گذراندیم. شاید بیشتر از همه مردم ایران دچار فشار روحی و فکری بوده و شبانه روزی با روسای دانشگاه های علوم پزشکی در ارتباط هستیم. باز هم باید صبوری نموده و بیش از پیش احتیاط کنیم.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

شرایط فوتی های کرونا در 24 ساعت گذشته

وزیر بهداشت اظهار کرد: مشکل ویروس کووید 19 به خصوص با ویروس جهش یافته بیشتر کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. در 24 ساعت گذشته، آمریکا بالاترین آمار فوتی را با هزار و 989 مرگ دارد. همچنین در 24 ساعت گذشته، برزیل هزار و 726 مرگ، روسیه 441 مرگ، مکزیک 437 مرگ، آلمان 401 مرگ، انگلستان 343 مرگ، ایتالیا 343 مرگ، فرانسه 330 مرگ، هلند 216 مرگ، پرو 209 مرگ و ایران 86 مرگ به علت ابتلا به کرونا داشته اند.

بیشترین درگیری با کرونا را در خوزستان داریم

نمکی اعلام کرد: با وجود ورود ویروس جهش یافته کرونا، کوشش شده که مرگ و میرهای روزانه بیش از دو رقمی نگردد. برای 24 ساعت تعداد مرگ های سه رقمی را تجربه کردیم و بعد دوباره به کمتر از دو رقمی بازگشت.

وی ادامه داد: بیشترین درگیری با ویروس کرونا را در استان خوزستان داریم. بیشتر شهرهای این استان گرفتار شده اند. شهرهای شمالی استان خوزستان مثل شوشتر و دزفول که قبلا مرگ و میر به خصوص با ویروس جهش یافته کرونا نداشتیم نیز گرفتار شدند. همان طور که پیش بینی می شد این ویروس چهره متفاوتی با ویروس ووهان دارد.

سرعت بیماری به شدت در ویروس جهش یافته بالاست

وزیر بهداشت اظهار کرد: در ویروس جهش یافته به سرعت شدت بیماری بالا رفته و افراد بدحال شده و جوان ترها گرفتار می شوند. ابتدا فکر می کردیم افراد دیر مراجعه می نمایند، اما بعد دیدیم کسانی که زود مراجعه می نمایند نیز در عرض 48 ساعت به مرحله گرفتاری سخت ریوی وارد می شوند. از 70 بیمار انتوبه شده در بیمارستان های خوزستان متاسفانه در یک شبانه روز، 30 نفر فوت کردند که این نشان دهنده هجوم سنگین بیماری به ریه هاست.

وی ادامه داد: چند هفته قبل تمام این تذکرات را داده بودیم و گفتیم که اگر گرفتار چنین مصیبتی شویم، کار بسیار سخت تر می گردد.

هنوز برای سوار شدن به هواپیما و قطار تست الزامی نیست

نمکی گفت: استاندار جدید خوزستان به شدت همراه است و کار را مدیریت می نماید. البته هنوز گلایه هایی داریم. در هندوستان با پیدا شدن موارد ویروس جهش یافته کرونا، همه پروازها لغو شد. در نیوزلند با یک مورد گزارش بیماری، تعطیلی عمومی در خیلی از فعالیت ها ایجاد شد. در استرالیا و کشورهای اروپایی به شدت محدودیت ایجاد شده است.

وی اضافه نمود: رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز می گوید که هنوز انجام تست برای سوار شدن به هواپیما و قطار الزامی نشده است. در این زمینه نامه ای نوشتم که اگر کانون سنگین آلودگی ویروس جهش یافته داریم، حداقل اجازه ندهیم به جاهای دیگر سرایت کند. کافی است سه یا چهار استان دیگر با شرایط خوزستان داشته باشیم. در آن صورت کنترل از دست همکاران ما خارج می گردد.

هنوز رعایت پروتکل های بهداشتی در خوزستان پایین است

وزیر بهداشت اعلام کرد: کمبود اکسیژن ساز در خوزستان را به سرعت رفع کردیم. همکاران ما کوشش کردند تخت هایی اضافه گردد تا مشکل کمبود تخت وجود نداشته باشد. تا این لحظه نیز همکاران ما با تسلط کامل در حال مدیریت کار هستند.

وی اضافه نمود: با وجود تذکرهای مکرر هنوز هم رعایت پروتکل های بهداشتی در استان خوزستان پایین است. اگرچه در بعضی جاها بهتر شده، اما هنوز به نسبت متوسط کشوری، رعایت پروتکل های بهداشتی در استان خوزستان پایین است. این نشان می دهد که برای جلوگیری از اشاعه بیشتر بیماری با این شرایط سخت است.

هشدار به استان های همجوار خوزستان

نمکی گفت: به استانداران و مسئولان اجرایی در استان هایی مثل لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، هرمزگان و بوشهر که با خوزستان همجوار هستند هشدار می دهیم. مردم ترددهای بین استانی دارند و نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد. اگر ناچار هستیم و این اتفاق می افتد، حداقل می توانیم خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان های همجوار خوزستان نیفتد. در آن شرایط نقشه قرمز گسترده تر می گردد. زیرا در این صورت کار بسیار سختتر خواهد شد.

آخرین شرایط واکسیناسیون کرونا در کشور

وزیر بهداشت درباره آخرین شرایط واکسن کرونا گفت: سعی کردیم با مجموعه واکسن های کرونایی که وارد شد، گروه هایی را به مجموعه تزریق واکسن کرونا اضافه کنیم. این خواسته همکاران ما در نظام سلامت بود که گفتند دل شان نمی آید با وجود این که در خط مقدم هستند، واکسن بزنند و سایر گروه های آسیب پذیر، واکسن را تزریق ننمایند. در نتیجه علاوه بر همکاران ما در بخش های مراقبت های ویژه کووید 19 و خط مقدم مقابله با کرونا، واکسیناسیون سالمندان در سرای سالمندان و معلولان و جانبازان شیمیایی نیز اجرا شده و در حال اتمام است.

وی ادامه داد: واکسن های دیگری در راه است و 250 هزار واکسن اوایل هفته وارد شد و 200 هزار واکسن دیگر نیز وارد می گردد. از سهمیه واکسن نیز حدود یک میلیون دوز تا سرانجام اسفند دریافت می کنیم و امیدواریم واکسیناسیون گروه های پرخطر را تا سرانجام اسفند تمام کنیم.

شرایط واکسن های داخلی کرونا

نمکی اظهار کرد: در خصوص واکسن های داخلی نیز واکسن برکت فاز اول کارآزمایی بالینی را به خوبی گذرانده و امیدواریم بتوانیم فاز دوم و سوم را در صورت اغنا شدن کمیته واکسن کرونا، ادغام کنیم تا زودتر به فراوری برسیم.

وی ادامه داد: واکسن پاستور که با انتقال دانش فنی از کوبا در حال اجرا است، به خوبی راه خود را طی می نماید و فاز سه را به زودی شروع می نماید. واکسن رازی نیز فاز یک را شروع نموده است. روز گذشته چهار نفر دیگر با واکسن رازی واکسینه شدند و دو نفر نیز در روز قبل واکسینه شده بودند که حال همه آنها خوب است.

وزیر بهداشت اعلام کرد: فاز کارآزمایی بالینی انسانی واکسن دیگری را نیز تا هفته آینده شروع می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1673

به "(ویدئو) وزیر بهداشت: بارو بندیل سفر نبندید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدئو) وزیر بهداشت: بارو بندیل سفر نبندید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید