وزیر ارتباطات: خبری از برطرف فیلتر تلگرام نیست

به گزارش 10 از 10، محمدجواد آذری جهرمی در ارتباط تلفنی با برنامه تهران 20 درباره این که چرا فیلتر تلگرام هنوز برقرار است، گفت: بعید می دانم که نظر دستگاه قضایی درباره برطرف فیلتر تلگرام عوض شده باشد، اما پیشنهاد می کنم از دادستان کل کشور این سوال را بپرسید. نه زمان انسداد تلگرام از ما نظر خواستند نه الان برای برطرف آن از ما چیزی می پرسند. طبیعتاً این مقوله ای است که به نظر دستگاه قضایی بستگی دارد چراکه با حکم دستگاه قضایی بسته شده است و با همین حکم هم قابل بازگشایی است.

وزیر ارتباطات: خبری از برطرف فیلتر تلگرام نیست

به گزارش ایرنا؛ وزیر ارتباطات درباره برنامه شاد گفت: من دو بچه مدرسه ای دارم و با این موضوعات درگیر هستم. شرایط دشواری برای معلمان، مدارس و والدین است. این روز ها تربیت به وسیله مدارس تعطیل است و در شرایط کنونی و با آموزش مجازی، تعلیم هم شرایط خوبی ندارد. درباره برنامه شاد بهتر است که سازندگان آن توضیحات لازم را بدهند. زیرساخت ارتباطی این شبکه کاملا به وزارت ارتباطات برمی گردد.

وی اضافه کرد: قاعدتا خانواده ها مسائل زیاد در حوزه کیفیت ارتباطات دارند. بیش از 46 هزار روستا پراکنده در سراسر کشور داریم که در شرایط فعلی نمی توانند از ظرفیت مدارس به صورت حضوری استفاده نمایند و انتظار دارند که ارتباط مجازی شان فراهم باشد. البته در مناطق شهری نیز این مسائل وجود دارد.

وزیر ارتباطات گفت: اکنون امکان دسترسی به اینترنت به وسیله یکی از شیوه های ممکن برای بیش از 95 درصد جمعیت ایران در محل زندگی شان فراهم است. این ارتباط یا به وسیله فیبر نوری، وای فای خانگی یا تلفن همراه است. اکنون از مجموع روستا های کشور حدود 90 درصد و شهر های کشور 100 درصد به پوشش اینترنت متصل هستند.

وی درباره اینترنت رایگان برای معلم ها و دانش آموزان گفت: سیاستی که وزارت آموزش و پرورش اتخاد کرد این بود که آموزش مجازی به شکل متمرکز بر بستر شبکه دانش آموزی شاد انجام گردد؛ بنابراین بحث در نظر دریافت اینترنت رایگان برای شبکه شاد مجزا است، اما این که آموزش مجازی رایگان باشد به وسیله شبکه شاد فراهم شده و دولت هزینه آن را به اپراتور ها پرداخت می نماید.

جهرمی توضیح داد: برآورد وزارت ارتباطات این است که 11 درصد مدارس غیر انتفاعی هستند که از ابراز های مربوط به خودشان استفاده می نمایند و امروزه شاهد رشد تقریبا 1200 برابری ابزار ها و اپلیکیشن های آموزشی هستیم. از مجموعه مدارس باقی مانده 40 درصد از شبکه شاد استفاده می نمایند.

وزیر ارتباطات در سرانجام در ارتباط با مسائل دانش آموزان روستایی برای آموزش مجازی گفت: این روز ها عکس هایی در شبکه های اجتماعی از مناطق مختلف روستایی منتشر می گردد که دانش آموزان برای جا نماندن از تحصیل، خود را به نقاطی می رسانند تا به شبکه ارتباطی دسترسی پیدا نمایند.

وی اضافه کرد: واقعیت امر این است که ما و همه همکارانمان در وزارت ارتباطات و اپراتورها، تک تک این بچه ها را مثل بچه های خودمان می دانیم و مسائل آن ها را مسائل خودمان می دانیم؛ اما نمی توانیم این را نادیده بگیرم که اگر سیاست گذاری های سال 1392 مبنی بر اینکه 128 کیلوبایت اینترنت برای مردم کافی است، باقی می ماند و کرونا به وجود آمده بود امروز قطعاً با مسائل ارتباطی جدی روبرو می شدیم.

آذری جهرمی توضیح داد: یا اگر در موضوع توسعه ارتباطات روستایی در مقابل فشار هایی که به ما وارد می شد و مخالفت هایی که درباره این توسعه مطرح می شد و آن را جزو برنامه 2030 عنوان می کردند و خواهان توقف توسعه ارتباطات روستایی بودند کوتاه می آمدیم امروز نمی دانم پاسخ آن 39 هزار روستایی که امروز به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل هستند چه می خواستیم بدهیم.

وی تأکید کرد: هنوز 5 هزار روستا به شبکه ارتباطی متصل نیستند و قلبمان برای تک تک بچه هایی که در آن روستا ها از تحصیل مجازی بازمانده اند می تپد و همه وجودمان را گذاشته ایم برای توسعه و اتصال آن ها به شبکه ارتباطی و این قول را هم می دهیم که تا سرانجام سال جاری همه روستا های بالای 20 خانوار به شبکه ارتباطی متصل شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1476

به "وزیر ارتباطات: خبری از برطرف فیلتر تلگرام نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: خبری از برطرف فیلتر تلگرام نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید