وزیرکشور: آثار محدودیت های جدید پس از دو تا سه هفته آشکار می گردد

به گزارش 10 از 10، تهران (پانا) - فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید پس از دو تا سه هفته آثار محدودیت ها و اقدامات مقابله با کرونا را در شناسایی بیشتر بیماران و کاهش فوتی ها شاهد خواهیم بود.

وزیرکشور: آثار محدودیت های جدید پس از دو تا سه هفته آشکار می گردد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران گفت: در گزارشی که در جلسه امروز ارائه شد، موارد تخلفات بسیار زیادی را در اجرای مقررات قرنطینه از سوی مبتلایان شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: بیش از 60-70 درصد مواردی که باید در قرنطینه و یا در منزل بودند، اقامت نداشتند و با افراد مختلف در مکان های مختلف ارتباط داشته و به بخش های مختلف جامعه رفت و آمد داشتند که همه این ارتباطات و رفت و آمدها و ترددها می تواند در شیوع بیماری بسیار موثر باشد.

رحمانی فضلی اضافه کرد: در گزارش امروز توصیه ها و پیشنهادات دیگری داده شد تا هم این گزارش تقویت گردد و هم به صورت عمومی تری از آن استفاده گردد و به صورت روزانه برمبنای این گزارش تحلیل هایی داده گردد که در تصمیم گیری ها مورد توجه واقع گردد.

وزیر کشور اضافه کرد: مقرر شد کسانی که مبتنی بر گزارش های این روش، مقررات قرنطینه را رعایت نکنند، متناسب با سیاست ها و تصمیمات ستاد جریمه شامل آنها گردد که حتما این کار انجام خواهد شد.

رحمانی فضلی گفت: در جلسه امروز گزارشی از اجرای مرحله اول طرح غربالگری محله محور که به صورت پایلوت در کرمانشاه اجرا شد، ارائه شد و از شنبه این طرح در سایر مناطق کشور نیز به مرور اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: در گزارش استاندار کرمانشاه به نقاط ضعف و قوت طرح و همچنین پیشنهادها و نیازهایی که می تواند این طرح را تقویت کند، پرداخته شد و اعضای جلسه نیز نظرات خود را در همین زمینه مطرح کردند و مقرر شد که حمایت ها و یاری های لازم برای پیروزیت این طرح انجام بگیرد.

رحمانی فضلی مشارکت های مردمی را دستور کار بعدی نشست امروز مطرح کرد و گفت: کار مفصلی بر سازماندهی مشارکت های مردمی انجام گرفته که حتما ستادی در این زمینه در تهران در سطح ملی خواهیم داشت و ستادهایی نیز در سطح استانی و شهرستانی با مسئولیت استانداران و فرمانداران تشکیل می گردد و کوشش خواهیم کرد تا یاری های مردم را در حوزه پیشگیری، درمان و نظارت داشته باشیم. مقرر شد این طرح بعد از نهایی شدن از شنبه به اجرا گذاشته گردد.

وی گفت: در دو هفته ای که محدودیت ها در تهران اجرا خواهد شد، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، حتما به صورت حداکثر با 15 نفر برگزار خواهد شد و حتی اگر لازم شد جلسات قرارگاه را به صورت مجازی برگزار خواهیم کرد.

وزیر کشور توضیح داد: در این جلسه همه اعضا بر اثر گذاری اطلاع رسانی، تقویت آگاهی بخشی و آموزش تاکید داشتند که باید همه دستگاه های اطلاع رسان و همه دستگاه هایی که ظرفیت رسانه ای دارند به یاری بیایند. در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز این موضوع مورد بحث و آنالیز نهاده شد و مقرر شد از ظرفیت پیغام رسانهای تلفن های همراه برای این موضوع استفاده گردد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گفت: جلسات قرارگاه به صورت هفتگی برگزار می گردد، کمیته های فرعی ذیل این قرارگاه روزانه تشکیل جلسه خواهند داد. همچنین امروز جلسه ای با حضور تمامی استانداران و فرماندهان سپاه و روسای علوم پزشکی سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، که در این جلسه نحوه اجرای طرح جامع محدودیت ها و طرح غربالگری محله محور مورد بحث و آنالیز نهاده شد و پیشنهاداتی هم ارائه شد.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید خودمراقبتی داشته باشند، گفت مردم باید مراقب خود، خانواده خود و اطرافیانشان و همچنین مراقب نظامات و نظم اجتماعی باشند.

فرمانده قرارگاه با تاکید بر اینکه اگر مشارکت مردم را نداشته باشیم، پیروز نخواهیم بود، گفت: هر روز که آمار فوتی ها منتشر می گردد، و مراجعات به بیمارستان ها افزایش می یابد، خبر تلخ و غم انگیزی برای همه مردم ایران است.

وی اضافه کرد: طبق قولی که وزارت بهداشت داده بود، کیت های تست سریع تحویل داده شد. به ما قول داده بودند که در روز 100هزار تست تحویل دهند که دیروز از این کیت ها رونمایی و امروز به وزارت بهداشت داده شد. همچنین تعهد نموده اند که به زودی تعداد تست ها افزایش دهند.

رحمانی فضلی گفت: با افزایش تعداد تست ها از 22هزار به 40 هزار و در ظرف هفته آینده به 80هزار و 100هزار، شناسایی بیماران و مبتلایان افزایش خواهد یافت که به این معنی است که با شناسایی در مرحله مقدماتی و اولیه بیماری و یاری هایی که انجام خواهد شد، ورودی به بیمارستان ها را بتوانیم کاهش دهیم.

وی توضیح داد: هرچه ورودی به بیمارستان ها کاهش یابد، امکانات بیمارستانی و خدمات آنها و نیروی زحمت کش کادر پزشکی و درمانی با شرایط بهتری می توانند مداوا را انجام دهند و نتایج آن مثبت خواهد شد.

وزیر کشور گفت: طبق گزارش های وزارت بهداشت روندی که در شیوع موج سوم بیماری از یک ماه قبل شروع شده است، احتمالا تا 20 روز آینده هم خواهیم داشت چراکه از مرحله اول بیماری تا مرحله آخر که بهبود بیماری است، حدود دو تا سه هفته طول می کشد اما امیدواریم پس از دو تا سه هفته آثار این محدودیت ها و اقدامات را در شناسایی بیماران بیشتر و کاهش فوتی ها ببینیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1439

به "وزیرکشور: آثار محدودیت های جدید پس از دو تا سه هفته آشکار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیرکشور: آثار محدودیت های جدید پس از دو تا سه هفته آشکار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید