وزارت نیرو، توسعه صادرات صنایع آب و برق در گرو کاهش ریسکِ حضور در مناسبات تجاری

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران - عضو کارگروه ملی توسعه صادرات صنعت آب و برق گفت: با وجود حضور موثر بخشِ خصوصی در بازار صادرات صنایع آب و برق، وجود حلقه رابط بین بخش دولتی و خصوصی برای برطرف موانع اداری و کاهش دغدغه هایِ ریسک حضور در مناسبات تجاری، لازم است.

وزارت نیرو، توسعه صادرات صنایع آب و برق در گرو کاهش ریسکِ حضور در مناسبات تجاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، کوروش گلشن با بیان این مطلب اضافه نمود: توسعه صادرات یکی از شاخص هایی است که به بستر و ساز و کارهای لازم برای صدور خدمات و محصولات در هر بخشی احتیاج دارد.

وی ضمن اشاره به کارنامه مطلوب صادرات صنایع آب و برق در کشور اضافه نمود: با وجود کارنامه مطلوب کشور در بخش صادراتِ صنایع آب و برق، هنوز ظرفیت های بدون استفاده فراوانی وجود دارد که به دلیل مسائلی چون تحریم، مسائل بانکی، حضور در مناقصات، جابجایی، موانع اداری و …، به طور جدی مورد استفاده قرار نگرفته است.

گلشن، همچنین ریسکِ حضور در سرمایه گذاری ها و معاملات خارجی را یکی دیگر از موانع موجود بر سر راه توسعه تجاری - مالی در صنایع آب و برق ذکر و اعلام نمود: کشورهای همسایه ایران، به دلیل وجوه مشترک جغرافیایی، فرهنگی و مناسبات اجتماعی، به توسعه روابط تجاری - مالی خود با ایران علاقه مند هستند و این امر فقط معطوف به صنایع آب و برق نیست و شامل بخش هایی نظیر کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری و … نیز می گردد.

وی کاهش ریسکِ قراردادهای تجاری با کشورهای همسایه در بازار رقابتی کنونی را، پارامتری جهت افزایش رغبت سرمایه گذاری به ویژه در بخش خصوصی ذکر و توضیح داد: صادراتِ تجهیزات و ابزارآلات برقی به کشورهای منطقه، به ویژه منطقه اوراسیا، دامنه حضور ایران در بازار انرژی منطقه را گسترش داده و باعث ارزآوری بیشتری برای ایران خواهد شد.

وی در ادامه وجود یک حلقه ارتباطی بین بخش خصوصی و دولتی را عاملی مطلوب در استفاده بهینه از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه صادرات و رشد اشتغالزایی دانست و اضافه نمود: بخش خصوصی در صنایع آب و برق تا به امروز به طور موثر در بازار داخلی و خارجی حضور داشته ، اما وجود یک حلقه رابط بین بخش دولتی و خصوصی برای برطرف موانع اداری و کاهش دغدغه هایِ ریسک حضور در سرمایه گذاری های خارجی بسیار موثر خواهد بود.

گلشن نقش شرکت ساتکاب در این میان را موثر ذکر و اعلام نمود: نقش حمایتی شرکت ساتکاب از شرکت های خصوصی، دانش بنیان و سرمایه گذاران در بازارهای خارجی، باعث می گردد؛ خدمات و محصولات در حوزه صنایع آب و برق، با پشتوانه استقبال خوب دولتی و مردمی کشورهای دیگر، صندلی قوی تر و ماندگارتری را پیدا نمایند.

عضو کارگروه ملی توسعه صادرات صنعت آب و برق، همچنین حمایت شرکت ساتکاب، برای تسریع و تسهیلِ اخذ مجوز فعالیت های مالی گروه های مذکور، هماهنگی با مدیران دولتی، حمایت در بازار رقابتی داخلی و خارجی را موثر دانست.

وی در سرانجام ابراز امیدواری کرد، با افزایش دیپلماسی مالی، فرصت مطلوبی برای به کارگیری پتانسیل های نهان و آشکار داخلی در صنایع آب و برق فراهم گردد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1458

به "وزارت نیرو، توسعه صادرات صنایع آب و برق در گرو کاهش ریسکِ حضور در مناسبات تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت نیرو، توسعه صادرات صنایع آب و برق در گرو کاهش ریسکِ حضور در مناسبات تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید