نگرانی پوتین از استقرار سامانه موشکی آمریکا در مرز ژاپن با روسیه

به گزارش 10 از 10، رئیس جمهور روسیه با ابراز نگرانی از احتمال استقرار سامانه موشکی آمریکا در مرز ژاپن با روسیه، از توکیو خواست امکان چنین اتفاقی را ندهد.

نگرانی پوتین از استقرار سامانه موشکی آمریکا در مرز ژاپن با روسیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس جمهور روسیه ضمن انتقاد از توکیو برای تغییر مکرر مواضع خود در مذاکرات بین دو کشور گفت که روسیه و ژاپن پس از جنگ جهانی دوم پیمان صلح منعقد ننموده اند.

به نوشته روزنامه ژاپن تایمز ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز آدینه در سخنرانی خود در مجمع مالی در شهر ولادی وستوک در شرق دور روسیه ابراز نگرانی کرد که در صورت امضای توافقنامه صلح، نیروهای آمریکایی ممکن است یک سامانه موشکی در خاک ژاپن نزدیکی مرز با روسیه مستقر نمایند.

وی از ژاپن خواست نسبت به توافق صلح در آینده اطمینان بخشی نموده و اجازه استقرار سامانه موشکی آمریکا در مرز ژاپن با روسیه را ندهد. پوتین بعلاوه اضافه کرد که عدم توافق بین مسکو و توکیو پس از انتها جنگ جهانی دوم تا به امروز، مورد ناپسندی است.

بر اساس این گزارش، اختلاف بر سر جزایر تحت کنترل روسیه و ادعای توکیو بر هوکایدو شمالی ترین جزیره در ژاپن مانع از انعقاد پیمان صلح بین دو کشور شده است.

به نوشته این روزنامه، پوتین در ادامه سخنان خود گفت که دو طرف بارها در خصوص اقدام مشترک در جزایر مورد اختلاف توافق کردند، اما ژاپن بارها در موضع خود تجدید نظر نموده است.

در سال 2018، رئیس جمهور روسیه به ژاپن پیشنهاد کرد که یک پیمان صلح امضا نمایند، اقدامی که به گفته بعضی تحلیلگران بهم زدن اتحاد توکیو با ایالات متحده است.

این در حالی است که ژاپن بشدت در زمینه تحرکات نظامی روسیه در این جزایر راهبردی حساس است. روسیه چندی قبل خاطرنشان کرد که برای نخستین بار قصد استقرار یک سامانه موشکی در این جزیره مورد مناقشه با ژاپن را دارد، اما این اقدام بخشی از یک تمرین نظامی و نه با اهداف زرمی است.

جزایر کوریل که در ژاپن با اسم قلمروی شمالی نامیده می گردد، در سرانجام جنگ جهانی دوم به وسیله نیروهای شوروی سابق تصرف شد. هر دو کشور مدعی مالکیت بر این جزایر هستند و ژاپن در پی بازگرداندن آن به قلمروی خود هستند. اختلافات میان ژاپن و روسیه بر سر این منطقه از زمان سرانجام جنگ جهانی دوم تا به امروز ادامه داشته و لاینحل به جای مانده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1895

به "نگرانی پوتین از استقرار سامانه موشکی آمریکا در مرز ژاپن با روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی پوتین از استقرار سامانه موشکی آمریکا در مرز ژاپن با روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید