موسوی: پیشنهاد ایران تبادل زندانیان است، نه مذاکره با آمریکا

به گزارش 10 از 10، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: پیشنهاد کشورمان که توسط محمدجواد ظریف ارائه شد، پیشنهاد تبادل زندانیان است و نه مذاکره با آمریکا در مورد موضوعات مورد اختلاف

موسوی: پیشنهاد ایران تبادل زندانیان است، نه مذاکره با آمریکا

به گزارش گروه سیاست خارجی 10 از 10، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال 10 از 10 در مورد موضوع آمادگی ایران برای تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی که وزیر امور خارجه کشورمان در سفر اخیر به نیویورک مطرح نمود، گفت: مسئله وضعیت زندانیان دارای تابعیت آمریکایی در ایران از مدت ها پیش یک موضوع بین آمریکا و ایران بوده و مسئله جدیدی نیست. پیش از اعلام خروج آمریکا از برجام، در تمام دیدارهای دوجانبه ای که در حاشیه نشست های کمیسیون مشترک برجام برگزار می شد، طرف آمریکایی همیشه این موضوع را مطرح می کرد.

وی خاطرنشان کرد: در تمامی این دیدارها، طرف ایرانی نیز همیشه از این فرصت استفاده کرده و به دلیل ابعاد انسانی، درباره ایرانیانی که به درخواست آمریکا در کشورهای دیگر یا در داخل خاک آمریکا دستگیر شده اند، صبحت کرده و این مسئله را به لحاظ انسانی مطرح و پیگیری می کرد.

پس از قطع دیدارهای مستقیم، این موضوعات از سوی واسطه ها دنبال می شد

موسوی اضافه کرد: پس از قطع دیدارهای مستقیم، این موضوعات از سوی واسطه ها دنبال می شد. ما همیشه بر استقلال قوه قضاییه و ضرورت طی مراحل قانونی و اجرای عدالت تاکید کرده ایم؛ با این حال، با هدف کمک به وضعیت هموطنان مظلومی که به دلیل تلاش برای انتقال اقلامی ضروری به کشور (از قبیل قطعات هواپیماهای مسافری) در چنبره تحریم های غیرقانونی آمریکا گرفتار شده و حتی در کشورهای ثالث نیز با اعمال نفوذ آمریکا در شرایطی شبیه اسارت قرار گرفته اند، همان طور که دکتر ظریف گفتند از چند ماه پیش، به طرف آمریکایی اعلام شد ایران حاضر است موضوع تبادل این افراد را مدنظر قرار دهد.

وی عنوان کرد: پیشنهاد کشورمان که توسط دکتر ظریف ارائه شد، پیشنهاد تبادل زندانیان است و نه مذاکره با آمریکا در مورد موضوعات مورد اختلاف.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد واکنش طرف آمریکایی به طرح موضوع از سوی ظریف، گفت:. طرف آمریکایی پاسخ مثبت و سازنده ای به این پیشنهاد نداد و همین پیشنهاد دکتر ظریف و نحوه پاسخگویی طرف مقابل موجب شد این اشک تمساحی که سران آمریکا برای زندانیان می ریختند و تبدیل به یک اهرم تبلیغاتی آمریکا در جهت ایران هراسی شده بود از دست آنها خارج شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در هر حال با تمام توان و با استفاده از ظرفیت های حقوقی و سیاسی مختلف به پیگیری در جهت احقاق حق اتباع خود که در آمریکا و سایر کشورها دچار مشکل شده اند و کاهش آلام خانواده های آنها ادامه خواهد داد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سفر اخیرش به نیویورک روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه در نشست انجمن آسیا پیشنهاد تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا را مطرح نمود و گفت: آنچه که من می توانم به عنوان وزیر خارجه انجام دهم، این است که این پیشنهاد را علنا روی میز مذاکرات بگذارم. بیایید آنها را تبادل کنیم. تمام افرادی که در زندان ها هستند، چه در آمریکا، چه در کشورهای دیگر و منتظر استرداد به آمریکا هستند، ما معتقدیم که اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل آمریکا نیز معتقد است که اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است، بسیار خب، بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته اند.(اینجا بخوانید)

ظریف همچنین در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس گفت که تهران به دولت آمریکا پیشنهاد مذاکره نداده است و درباره تبادل زندانیان بیان نمود: بسیار خوب؛ ما قبلاً این کار را انجام داده ایم. ما این امکان را داشتیم که برخی از ایرانی هایی که در زندان های آمریکا بودند یا در این کشور تحت تعقیب بودند را آزاد کنیم. آنها را از این وضعیت خارج کردیم و بعد برخی از اتباع ایرانی-آمریکایی که در ایران زندانی بودند، آزاد شدند. من فکر می کنم دوباره می توانیم این کار را انجام دهیم.

وی شرح داد دولت ترامپ در ابتدا برای مبادله زندانیان ابراز علاقه کرد. او گفت: دولت جدید [آمریکا] در ابتدا علاقه نشان داد. ما ماه سپتامبر پیشنهادی مطرح نمودیم که آماده هستیم و آماده ایم.(بیشتر بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 256

به "موسوی: پیشنهاد ایران تبادل زندانیان است، نه مذاکره با آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: پیشنهاد ایران تبادل زندانیان است، نه مذاکره با آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید