موج دوم کرونا در راه است؟

به گزارش 10 از 10، به خاتمه چهارمین ماه ورود و شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید 19 در ایران نزدیک می شویم و حالا مصوبات دولتی و همچنین رفتار مردم جامعه به سمت کاهش مراقبت ها و کم توجهی به قرنطینه و فاصله گذاری فیزیکی است، اما این به معنای خاتمه یا کاهش این ویروس در جامعه ایران نیست.

موج دوم کرونا در راه است؟

به گزارش شرق، تازه ترین گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت می گوید که میزان شیوع این ویروس در بسیاری از استان های ایران رو به افزایش است.

براساس این گزارش گروه پژوهشی مدل سازی بیماری های واگیردار وزارت بهداشت ایران، درحال حاضر بالاترین میزان شیوع ویروس کرونا در استان های آذربایجان غربی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، قزوین و قم است.

البته بالا بودن میزان شیوع در یک استان که معیار تشخیص و مقایسه آن تغییرات عدد مولد نسلی است، به معنای این نیست که استان با عدد بالاتر، تعداد و درصد مبتلایان بالاتری دارد بلکه مقایسه شرایط یک استان در بازه های زمانی مختلف است و بالابودن آن از افزایش میزان شیوع این ویروس در یک استان حکایت دارد.

آنالیز این معیار نشان می دهد که حالا بسیاری از استان های ایران به شرایط بغرنج تری نسبت به اردیبهشت رسیده اند و ممکن است به زودی موج دوم بیماری کووید 19 در ایران شروع گردد.

روش آنالیز میزان شیوع کرونا چیست؟

گزارش جدید گروه پژوهشی مدل سازی بیماری های واگیردار وزارت بهداشت برای آنالیز میزان شیوع بیماری کووید 19 در ایران به آنالیز معیاری به نام عدد مولد نسلی پایه و همچنین عدد مولد نسلی پرداخته است. عدد مولد نسلی پایه، متوسط تعداد افرادی است که یک فرد آلوده کننده در یک جمعیت کاملا حساس و بدون اجرای اقدامات کنترلی آلوده می نماید؛ اما اگر جامعه از حالت کاملا حساس خارج گردد و درصدی از افراد به دلیل ایمنی اکتسابی یا استفاده از واکسن نسبت به بیماری مقاوم شده باشند، این شاخص عدد مولد نسلی نامیده می گردد.

اگر مقدار این شاخص بالاتر از یک باشد نشان دهنده این است که اپیدمی در حال گسترش است و اگر برابر عدد یک باشد نشان دهنده این است که بیماری به حالت آندمیک درآمده است و اگر کمتر از یک گردد نشان دهنده فروکش کردن اپیدمی است. نکته مهم در این آنالیز این است که این شاخص فقط شرایط اپیدمی را نشان می دهد و نشان دهنده شدت آن نیست.

به عبارتی ممکن است این عدد برابر یک باشد ولی شرایط اپیدمی به صورت پایدار ولی در سطح بسیار شدید قرار داشته باشد یا اینکه ممکن است عدد بالای یک و فرایند اپیدمی رو به افزایش باشد، ولی شدت بیماری خیلی کم باشد. به طور خلاصه این شاخص به آنالیز شرایط یک استان در بازه های زمانی مختلف می پردازد و شرایط را با هفته های پیشین همان استان مقایسه می نماید.

میزان سرایت ویروس کرونا به تفکیک استان

این گزارش در آنالیز خود از آمار رسمی و اطلاعات بیمارستانی استفاده نموده که البته دو هفته گذشته را که شاهد افزایش آمار بودیم، شامل نمی گردد. به عبارت دیگر در این پژوهش آمار و اطلاعات مربوط به بازه زمانی 30/11/98 تا 06/03/99 آنالیز شده که نتایج آن از افزایش شیوع حکایت دارد و به نظر می آید در هفته های پیش رو این میزان باز هم افزایش پیدا خواهد نمود.

علاوه بر این، نتایج آنالیز می گوید که با توجه به تعداد افراد بستری در بیمارستان های کشور با تشخیص احتمالی کووید 19 به نظر می رسد در ماه های اسفند، فروردین و اواسط اردیبهشت عدد مولد نسلی در کشور افت چشمگیری داشته و از اعداد بالا و حدود 5/2 به حدود 96/0 رسیده است، ولی بعد از آن فرایند اندکی افزایش یافته است.

درباره شرایط استان های مختلف هم در هفته منتهی به 06/03/99 کمترین عدد مولد نسلی متعلق به استان سیستان و بلوچستان بوده است. در همین بازه زمانی بیشترین مقدار به ترتیب متعلق به استان های آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان و کرمانشاه بوده است.

شواهد موجود و شرایط جامعه و همچنین مصوبات دولت درباره محدودیت فعالیت بخش های مختلف کشور نشان می دهد که روزبه روز میزان محدودیت کمتر شده و این فرایند همچنان ادامه دارد.

نتایج این پژوهش همچنین می گوید هرچه فاصله گذاری کمتر شده، میزان شیوع هم افزایش یافته است؛ برای مثال مقایسه عدد مولد نسلی در هفته اول اردیبهشت با هفته اول خرداد (منتهی به 06/03/99) استان های خوزستان و خراسان شمالی کاهش قابل ملاحظه داشته اند، در حالی که در استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، قم، خراسان جنوبی و هرمزگان افزایش قابل توجهی را نشان می دهند.

شرایط نامناسب شیوع در بسیاری از استان های ایران

همچنان که در ابتدای این گزارش آمده است، معیار تشخیص و آنالیز این پژوهش عدد مولد نسلی است. به طور خلاصه این عدد بیان کننده تعداد افرادی است که هر فرد مبتلا به ویروس، آلوده می نماید. پس گزارش درباره شدت آلودگی یک استان یا منطقه خاص نیست، بلکه به آنالیز شرایط شیوع در یک استان نسبت به هفته های پیشین همان استان می پردازد.

یکی از نتایج مهم گزارش می گوید عدد مولد نسلی در اکثریت استان های ایران در شرایط مناسبی قرار ندارد. به عبارت دیگر نتایج حاصل از تغییرات اعداد مولد نسلی در استان های مختلف حاکی از آن است که در اکثریت استان ها مقدار آن عدد به سمت افزایشی میل می نماید که در آن میان فرایند بالارفتن شاخص مذکور در استان های آذربایجان غربی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، قزوین و قم قابل توجه است؛ یعنی در این استان ها میزان شیوع ویروس بالاتر از سایر استان های کشور است و ممکن است افراد بیشتری در این استان ها به بیماری کووید 19 مبتلا شوند.

علاوه بر این، نتایج حاصل از این پژوهش مورد تأیید وزارت بهداشت ایران می گوید تغییرات عدد مولد نسلی در هفته های اخیر به طورکلی به سمت افزایشی میل می نماید که یک هشدار برای کشور است. گزارش در جمع بندی می گوید باید با رعایت اقدامات پیشگیرانه، فاصله اجتماعی بیش از پیش برای مردم تبیین گردد.

همچنین مناسب است مسئولان و سیاست گذاران در اتخاذ سیاست های پیشگیرانه اقدامات لازم را به عمل آورند. براساس نتایج این آنالیز شاید بتوان برداشت کرد که بی توجهی به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و باور عامه مبنی بر کاهش بیماری با گرم شدن هوا، منجر به افزوده شدن موارد بیماری خواهد شد. یکی از نکات مهم دیگر این است که در این آنالیز آثار استفاده بعضی از هم وطنان از تعطیلات خرداد برای مسافرت نیامده و این مسافرت ها به احتمال فراوان منجر به افزایش عدد مولد نسلی و همچنین افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1165

به "موج دوم کرونا در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم کرونا در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید