مصاحبه، مشاور موگرینی: تحریم ظریف تناقض آمریکا است

به گزارش 10 از 10، مشاور ویژه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی اقدام دولت ترامپ برای تحریم وزیر امور خارجه ایران را متناقض توصیف کرد و اعلام نمود که این مساله بر کوشش های اتحادیه اروپا برای نجات برجام تأثیر نخواهد گذاشت.

مصاحبه، مشاور موگرینی: تحریم ظریف تناقض آمریکا است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خزانه داری آمریکا در نخستین ساعات بامداد روز پنج شنبه به وقت تهران، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را در لیست تحریم های خود قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا در حالی نام محمد جواد ظریف را در فهرست تحریم ها قرار داده است که افرادی که نام آنها در این فهرست قرار گرفته با مسدود شدن دارایی های خود در آمریکا روبرو خواهند شد و اتباع آمریکایی اجازه داد و ستد اقتصادی با آنها را نخواهند داشت.

این اقدام پس از آن انجام شده است که ظریف در سفر اخیر خود به آمریکا با تعدادی از رسانه های آمریکایی مصاحبه کرد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا صراحتا از مصاحبه های ظریف ابراز خشم نموده و پس از اعلام تحریم ظریف، با انتشار پیامی در توئیتر، از این اقدام استقبال کرد.

ناتالی توچی در مصاحبهی اختصاصی با خبرنگاران در جواب به سوالی درباره تحریم شدن محمد جواد ظریف توسط وزارت خزانه داری آمریکا و این که آیا این کار بر اساس اصول دیپلماتیک انجام پذیرفته یا خیر، گفت: تحریم ها بر روی افراد بخشی از ابزاری است که در سیاست خارجی کشورها استفاده می گردد. اما تحریم دیپلمات ارشد یک کشور قطعاً بر پایه هیچ نوع اصول دیپلماتیکی نیست.

مشاور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه توضیح داد: وجود دیپلماسی برای حل و برطرف مشکلاتی از قبیل درگیری یا تنش بسیار لازم است، حال آن که این گونه تنش ها میان ایالات متحده و ایران بسیار است.

توچی گفت: اغراق ننموده باشیم، تحریم کردن وزیر امور خارجه ایران اقدامی بسیار متناقض است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دلیل وزارت خزانه داری آمریکا درباره آقای ظریف منطقی است؟، گفت: دیدگاه های مختلفی درباره نقش ایران در دنیا وجود دارد، و معین است نظرات دولت آمریکا بسیار منفی هستند. اما نمی توان این واقعیت را انکار کرد که بخشی از وظایف وزیر امور خارجه ترویج مواضع و نظرات دولت خود به وسیله رسانه های ارتباطی است.

پس از اعلام خبر بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، آقای ظریف در حساب توئیترش گفت که او سخنگوی اصلی ایران در سراسر دنیا است و همین هم دلیل آمریکا برای تحریم اوست. آیا واقعیت تا این حد برای آمریکا دردناک است؟ توچی در این باره گفت: این که وزیر امور خارجه یک کشور سخنگوی اصلی دولت آن کشور در دنیا است، کاملا درست است و هدف این شغل هم در واقع همین است.

وی درباره این سوال که آیا این اقدام با ادعاهای ترامپ درمورد تمایل دولتش برای مصاحبه با ایران تطابق دارد، گفت: نتیجه گیری درمورد این موضوع بسیار سخت است.

مشاور موگرینی درباره تاثیر این رویکرد بر اروپا، گفت: در واقع پیادمدهای آن بسیار اندک هستند و من فکر نمی کنم در کوشش اروپا برای نجات برجام تأثیر چندانی داشته باشد. این کوشش ها هر قدر هم که سخت باشد بدون شک ادامه خواهند یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 316

به "مصاحبه، مشاور موگرینی: تحریم ظریف تناقض آمریکا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، مشاور موگرینی: تحریم ظریف تناقض آمریکا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید