مذاکرات ایران و عربستان در منطقه سبز بغداد انجام شد

به گزارش 10 از 10، یک مقام بلندپایه در دفتر نخست وزیری عراق مدعی صحت خبر برگزاری نشست میان مقامات امنیتی ایران و عربستان سعودی شد و گفت که این ملاقات حدود ده روز پیش در منطقه سبز بغداد با میانجیگری دولت عراق صورت گرفت.

مذاکرات ایران و عربستان در منطقه سبز بغداد انجام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام مسئول عراقی مدعی صحت خبر ملاقات مقامات مسئول ایرانی و سعودی در بغداد شد.

روزنامه العربی الجدید به نقل از یک مقام مسئول عالی رتبه عراقی نوشت که این مقام عراقی در گفت وگویی تلفنی، مدعی شد که گزارش های رسانه ای درباره نشست چند روز پیش میان مقامات مسئول سعودی و ایرانی دقیق است و این ملاقات در داخل منطقه الخضراء بغداد و در سطح مسئولان امنیتی دو کشور با ابتکار دولت عراق صورت گرفت.

روزنامه فایننشال تایمز روز یک شنبه (دیروز - 18 آوریل) در گزارشی به نقل از سه مقام مدعی مذاکرات مستقیم چند روز پیش میان مقام های ارشد عربستان سعودی و ایران در راستای کوشش برای بهبود روابط بین این دو کشور رقیب در منطقه، شد.طبق این گزارش، مذاکرات مستقیم مقام های سعودی و ایرانی در بغداد و بعد از گذشت پنج سال از قطع روابط دیپلماتیک ریاض و تهران اجرا شده است.

این روزنامه انگلیسی به نقل از سه مقامی که هویت آنها را فاش نکرد، نوشت: این مذاکرات که از سال 2016 میلادی میان دو کشور برای نخستین بار صورت گرفت، با میانجیگری عراق بود. این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در کوشش برای احیای توافق هسته ای امضا شده در سال 2015 میان ایران و کشورهای عظیم و کاهش تنش منطقه ای است.

منابع استنادی فایننشال تایمز مدعی شدند، اولین دور مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران در تاریخ نهم آوریل (20 فروردین) انجام شد و به گفته یکی از مقام ها، این گفت و گوها، مثبت بودند. هرچند که یک منبع مطلع در ایران و یک رسانه نزدیک به عربستان سعودی این گزارش را رد نموده اند.

در واکنش به تکذیب این خبر از سوی یک مقام مسئول بلندپایه سعودی، این رسانه انگلیسی بار دیگر به نقل از یک مقام مسئول بلندپایه عراقی و یک دیپلمات غربی، بر صحت خبر منتشر شده خود، پافشاری کرد.

به همین دلیل یک مقام مسئول بلندپایه در دفتر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که خواست نامش فاش نشود در گفت وگو با العربی الجدید ادعا کرد: این نشست 10 روز پیش در منطقه سبز واقع در مرکز بغداد و تحت نظارت قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق و زیر نظر مستقیم الکاظمی و در چارچوب حل و فصل مناسبات تنش آلود تهران و ریاض برگزار گردید.

وی توضیح داد: این ملاقات بیشتر برای ارزیابی طرفین از مواضع و روینمودهای یکدیگر صورت گرفت و طی آن آنالیز پرونده ای خاص صورت نگرفت. عراق کوشش می نماید نقش میانجی را در این پرونده ایفا نماید زیرا دولت از خطر تنش بر سر پرونده امنیتی اش مطلع است.

از سوی دیگر، احمد الشریفی تحلیلگر سیاسی عراقی نیز در گفت وگوی تلفنی با العربی الجدید گفت: عراق از زمان دولت عادل عبدالمهدی کوشش می نماید تا نقش میانجی را برای کاهش تنش میان ایران و کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس] ایفا نماید زیرا برطرف این تنش، به نفع امنیت و ثبات عراق است.

وی اضافه کرد: این امر اکنون در دولت مصطفی الکاظمی محقق شد و چه بسا که این پرونده موفقیت آمیز باشد و ملاقاتهای دیگری نیز صورت گیرد به ویژه که الکاظمی به واسطه دوره ای که ریاست سرویس اطلاعاتی عراق را برعهده داشت، از این پرونده اطلاع کامل دارد و به واسطه این پست، همیشه با مسئولان امنیتی کشورهای همسایه عراق در ارتباط بوده است.

الشریفی گفت که معتقد است همگرایی جدید میان تهران و ریاض بازتاب های مثبتی بر شرایط داخلی عراق در زمینه های مختلف دارد، لذا بغداد از مدت ها پیش در راستای منافع ملی در کوشش برای بازگشت روابط ایرانی- سعودی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1711

به "مذاکرات ایران و عربستان در منطقه سبز بغداد انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ایران و عربستان در منطقه سبز بغداد انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید