فهم منشاء ویروس کرونا؛ الزامی برای پیوستگی جهانی

به گزارش 10 از 10، ویروس کرونا به مثابه یک سلاح ژنتیکی در آزمایشگاه های آمریکا برای ضربه زدن به چین و ایران ساخته شده است[i] لیکن، در فرایند انتقال این دیو از شیشه بیرون آمده و زندگی سازنده خود را هدف قرار داده است.

فهم منشاء ویروس کرونا؛ الزامی برای پیوستگی جهانی

این مضمون در شمار اولین حدس ها پس از شیوع این بیماری در چین و خبر شیوع آن در قم بود. بعدها، فرض های دیگری به میان آمد و پیدایش آن را درنتیجه یک جهش طبیعی ویروس کرونای نوع پیشین خواند؛ SARS-CoV-2 و فرضیه قبلی را صرفاً زاییده توهم توطئه و فاقد هرگونه استناد و مدرک علمی خواند[ii]. بااین وجود، فرضیه جهش طبیعی به این سؤال پاسخ نداد که آیا این جهش براثر مداخله خارج از ناموس طبیعتِ انسان در محیط زیست ایجادشده و یا آن که یک جهش طبیعی در چرخه حیات بوده است؟ ازآنجاکه پاسخ به این پرسش ها تاثیر مشخص نماینده ای در سیاست های بعدی که توسط حاکمیّت و شکل گیری اذهان عمومی دارد، نمی توانیم به سادگی از کنار آن ها بگذریم.

ردّ و تردید در دریافت یاری های بین المللی و یا نپذیرفتن پزشکان بدون مرز ریشه در باور به سلاح زیستی بودن انتشار این ویروس دارد. مضمون آن دفاع بیولوژیک است. دفاع در برابر یک حمله صورت می گیرد. اگر چنین ته ماندی در اذهان سیاست گذاران نبود، اکنون شاهد ایفای نقش بین المللی از سوی ایران در مجامع بین المللی و گسترش همکاری های جهانی بودیم.

فرضیه جهش طبیعی نیز تاثیر مستقیمی بر نحوه رویارویی جهانی در برابر این بیماری واگیردار دارد. اگر منشاء پیدایش این ویروس کاملاً طبیعی باشد، بنابراین، راه مبارزه با آن تنها، افزایش مقاومت زیستی انسان ها در برابر آن است. ولی اگر این جهش، عکس العمل طبیعت در برابر مداخله های ناروای انسان در آن باشد، راه مقابله با آن، افزون بر روش های زیست شناسی، احتیاج به قطع زنجیره فراوری و انتشار و دست یابی به راهکاری جهانی برای قطع این گونه مداخله هاست؛ بنابراین، چه برای مقابله و چه برای ایمنی های بعدی و تصویر جهان پساکرونا احتیاج به پاسخ درست به این سؤال داریم. منشاء این ویروس چیست؟ این یادداشت کوشش می نماید تا حدی که یک یادداشت کوتاه اجازه می دهد به این پرسش پاسخ دهد.

پیدایش و انتشار بیماری

در آغاز سال نو میلادی 2020 شیوع نوع جدیدی از بیماری حاد تنفسی (پنومونی) ویروسی در مرکز چین مشاهده شد. تعداد افراد مبتلا به آن نیز به سرعت در حال افزایش بود. پس آمدِ آن، مقام های بهداشتی کشور چین اعلام داشتند که مسئله ای وجود دارد. علایم این بیماری پیش از گرفتار شدن بیماران به وضعیّت حاد تنفسی، شامل تب و سرفه خشک بود. این بیماری سبب مرگ تعدادی از مبتلایان شد. پزشکان این بیماری را COVID-19 نام گذاری و منشاء آن را ویروسی با نام SARS-COV-2 معرفی کردند. سفرهای هوایی، زمینی و حتی دریایی بین المللی از آن موقع اجازه داد این ویروس در کشورهای دیگر گسترش یابد. با همه گیری این ویروس، حدس ها برای شناسایی منشاء ویروس شدت گرفت.

کسانی که این ویروس را یک سلاحِ اصلاح شده ژنتیکی خواندند کمتر شواهد علمی به میان آوردند. مدعایشان بیشتر متکی به فرض های امنیّتی و دفاعی بود. این باور در چارچوب ذهنی پیشین این افراد از ارزیابی تهدیدهای خارجی قابل تفسیر است. طرفه آن که به هنگام شیوع طاعون در قرون وسطی، کلیسا یهودیان و جذامیان را مقصر اظهار داشت[iii]. ازاین رو، سوزاندن افراد ناموافق با دین شامل یهودیان، جذامیان و جادوگران به دستور کلیسا اتفاقاتی رایج بود[iv].

در برابر باور پیش گفته، تجزیه وتحلیل داده های توالی اطلاعات ژنتیکی (وراثتی) ویروس SARS-CoV-2 و سایر ویروس های هم خانواده آن، نشان می دهد که ویروس CoVID-19 درنتیجه جهش ویروس مذکور و به وسیله فرآیندهای طبیعی و نه مداخله مستقیم انسان سرچشمه گرفته است[v]. حال بازمی گردیم به ارزیابی نقش غیرمستقیم انسان در شکل گیری ویروس کرونا-19. پرسش این است که آیا ظهور بیماری هایی چون ایدز (HIV)، ابولا، سارس و مرس (MERS) نتیجه جهش طبیعی ویروس های پیشین است و یا براثر مداخله انسان در طبیعت پیداشده اند؟ این یادداشت بر آن است که مشخصاً کرونا براثر تجارت حیات وحش و مصرف حیوانات وحشی موجب انتقال ویروس ِ جانوران وحشی به انسان شده است. لذا، بشر با ویروسی رویاروگشته که سابقه ای از آن در چرخه دفاعیِ زیستی خود نبوده است.

تجارت حیات وحش و مصرف حیوانات وحشی و پیدایش ویروس کرونا-19

مقامات پزشکی چین وقتی سعی در یافتن منشأ ویروس جدید کرونا داشتند یک منبع احتمالی پیدا کرد: بازار مواد غذایی در ووهان چین، از میان 41 بیمار نخست، 27 نفر آن ها در این بازار بودند. البته این شواهد قطعی نبود، ولی مقامات چینی به سرعت بازار را تعطیل کردند. آن ها قبلاً مشابه این پدیده را در مکانی دقیقاً مشابه این بازار دیده بودند. سال 2002 بود که ویروسی از خانواده کروناویروس ها در بازاری مشابه ظهور یافت. آن موقع نیز مقامات بهداشتی در کوشش بودند تا از علّتِ شیوع آن بیماری که SARS نام گرفت، آگاه شوند. این ویروس نیز در بخش جنوبی سرزمینِ اصلی چین ظهور کرد و سپس در سراسر آن کشور پخش شد و ماه ها پس ازآن قربانی می گرفت. این ویروس به تدریج 29 کشور را آلوده و 774 نفر را به کام مرگ فروبرد[vi]. حال 18 سال پس ازآن رخداد، این ویروس تا زمان نگارش این یادداشت حداقل در 180 کشور بیش از یک میلیون نفر را آلوده و بیش 55 هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است. این بازارها چه ارتباطی با یکدیگر دارند و دلیل منشاء دریافت این بیماری از آن ها چیست؟ و چرا این دو رخداد در چین به وقوع پیوسته است؟

بسیاری از ویروس ها که انسان را بیمار می نمایند از حیوانات سرچشمه می گیرند[vii]. بعضی از ویروس هایی که باعث آنفولانزا می شوند از پرندگان و خوک ها سرچشمه می گیرند، ویروس HIV که عامل بیماری ایدز است از شامپانزه ها منشاء گرفته و احتمالاً خفاش ها منشاء ویروس کشنده ابولا بوده اند. در خصوص ویروس SARS-COV-2 یا کرونا ویروس-19 شواهدی وجود دارد که پیش از آلوده کردن انسان از خفاش به یک پانگوولین-نوعی مورچه خوار از خانواده پولک پوستان- منتقل شده است[viii].

درحالی که پرشِ ویروس ها در میان گونه های حیوانی وحشی، بسیار دیده شده است[ix]، پرش و انتقال آن ها به انسان اتفاق نادری است؛ زیرا لازمه این اتفاق حضور هم زمان همه این میزبان ها در یک نقطه یا مکان است. این جایی است که بازار مرطوب ووهان امکان آن را فراهم آورده است. بازار مرطوب ووهان یا Wet Market مکانی است که در آن حیوانات زنده وحشی همان جا ذبح شده و برای مصرف عرضه می شوند.

پروفسور پیتر لی، استادیار سیاست های آسیای شرقی در دانشگاه هیوستون و متخصص سیاست گذاری چین در انستیتوی مطالعات انسانی[x] می چنین می گوید[xi]: برای من و خیلی از دانشمندان این اتفاق اصلاً تعجب آور نبود، در بازار ووهان قفس حیوانات روی هم قرار می گیرد و حیوانات پایین تر در معرض خون و فضولات و مایعات خارج شده از حیوانات بالاتر قرار می گیرند و این دقیقاً چگونگی انتقال ویروس میان یک حیوان به دیگری است و در صورت تماس انسان با آن حیوان یا مصرف گوشت آن می تواند او را آلوده نماید و اگر از انسان آلوده به دیگری منتقل گردد نقطه آغاز اپیدمی خواهد بود. بزارهای مرطوب (Wet Markets) در بخش های مختلف جهان شامل چین، هنگ کنگ، مکزیک، سنگاپور و تایلند وجود دارند. ولی بازارهای چین به این دلیل شهرت یافته اند که تنوع حیوانی آن ها بسیار بالا و به ویژه حیوان های وحشی را نیز شامل می شوند. طبق گزارش ها یک سیاهه از انواع حیوان های ارایه شده در ووهان را نشان می دهد. این حیوان ها از نقاط مختلف جهان منتقل شده اند و هرکدام می تواند حاوی ویروس های مختص خود باشد. شگفت آن که گوشت آن ها بدون رعایت مقررات بهداشتی در اختیار مصرف نمایندگان قرار می گیرد[xii].

تاریخچه شکل گیری این بازار

چین در دهه 1970-م دچار قحطی سختی شد که براثر آن بیش از 36 میلیون نفر مُردند. دولت کمونیستی چین در آن موقع کنترل فراوری عذا را در کنترل خود داشت. ازآنجاکه امکان تأمین غذا برای جمعیت 900 میلیونی خود را نداشت، اجازه تغذیه از حیوان های وحشی را صادر کرد. تا سال 1978 درحالی که شرکت های عظیم به طور فزاینده روی فراوری گوشت خوک متمرکز بودند، با توجه به اجازه بالا بعضی مزرعه داران کوچک به شکار و پرورش حیوان های وحشی و غیرِاهلی وحش روی آوردند.

دکتر پیتر لی در این خصوص چنین می گوید: این گرایش در ابتدای امر، بیشتر برای تغذیه خانواده و در محدوده حیات خانه، حیوان هایی چون لاک پشت نگهداری می شدند و این نقطه آغاز تجارت پرورش حیوان های وحشی بود. ازآنجاکه این اقدام به تامین غذایی یاری می کرد، دولت چین از آن حمایت کرد. این برای دولت امری ضروری بود که مردم را تشویق به ایجاد غذا از هر طریقی بکند تا از شرایط فقر و قحطی فاصله بگیرند بدون توجه به اینکه که چه می نمایند؛ اما پس ازآن در سال 1988، دولت چین تصمیمی گرفت که شکل تجارت حیوان های وحشی را تغییر داد و قانون حمایت از حیات وحش[xiii] را تصویب کرد. در این قانون حیوانات به عنوان منابع متعلق به دولت مشخص شد و از افرادی که در استفاده از حیات وحش فعال بودند محافظت می کرد.

ماده 3: حیات وحش جزء منابع متعلق به دولت است. دولت از حقوق و منافع قانونی نهاد ها و اشخاصی که مشغول توسعه یا استفاده از منابع حیات وحش هستند، حمایت می نماید.

ماده 4: دولت باید سیاست تقویت حفاظت از منابع حیات وحش، اهلی سازی و پرورش گونه های وحشی حیوانات و توسعه و بهره برداری عقلانی منابع حیات وحش را دنبال و تحقیقات علمی در خصوص حیات وحش را ترغیب کند. به واحدها و اشخاصی که در زمینه حفاظت یا اهلی سازی و پرورش حیوانات وحشی دستاوردهای چشمگیری داشته اند، توسط دولت پاداش اعطا می گردد.

پیتر لی ادامه می دهد: این دو ماده ویرانگرترین بخش این قانون است. چراکه اگر حیات وحش به عنوان منابع طبیعی در نظر گرفته گردد، به این معنی است که استفاده از آن به نفع انسان فراهم می آید ماده 17 این قانون همچنین تشویق به پرورش و نگهداری این حیوان ها و اهلی سازی آن ها می نماید.

ماده 17: دولت بایستی تشویق به اهلی سازی و پرورش حیوانات وحشی کند. هرکسی که میخواهد حیوانات وحشی را تحت حمایت ویژه دولت بومی و پرورش دهد، مجوز دریافت می نماید. اقدامات اداری برای چنین مجوزهایی توسط اداره امور حیات وحش تحت نظر شورای دولت تدوین می گردد.

با تصویب این قانون، یک صنعت به وجود آمد و مزارع کوچک محلی به صنایع عظیم تبدیل شدند. به عنوان مثال، این مزرعه پرورش خرس فقط با 3 خرس آغاز به کار کرد و در ادامه در آن چیزی بیش از 1000 خرس پرورش پیدا کرد. جمعیت بیشتر به معنی شانس بیشتر در گسترش بیماری است. یک حیوان بیمار به راحتی می تواند سایر حیوانات را بیمار کند.

مزرعه داران، همچنین انواع مختلفی از حیوان ها را در یک مزرعه پرورش می دادند؛ که این خود به معنی تنوع ویروسی در میان گونه های حیوانی در مزارع است. بااین وجود این حیوان ها برای سوداگری به بازارهای مرطوب راه پیدا کردند. درحالی که پرورش حیات وحش آغاز به رونق کرد، هم زمان پوششی برای صنعت غیرقانونی سایر حیوان های وحشی و پُرخطر مانند ببر، کرگدن و پنگولین ها به وجود آمد و قاچاق این حیوانات به چین آغاز گشت.

در اوایل دهه 2000 میلادی، بیشتر این بازارها را حیوان های وحشی شکل می داد که اتفاق غیرمنتظره سارس رخ داد. جدیدترین ویروس مرگبار SARS شیوع پیدا کرد. تنها در چین بیش از 1400 مورد مبتلا گزارش شد. این همان چیزی بود که مسئولان بهداشت از آن ترس داشتند. در سال 2003، شیوع SARS به یک بازار مرطوب در جنوب چین ردیابی شد. در شهر فوشان در ایالت گوآنگدانگ. دانشمندان ردپای این ویروس را در مزرعه ها میان گونه ای از گربه (CIVET) پیدا کردند. پس ازآن مقامات چینی به سرعت این بازارها را تعطیل کردند و پرورش این حیوان ها را ممنوع اظهار داشتند؛ اما تنها چند ماه پس از همه گیری سارس مقامات چین 54 گونه حیات وحش ازجمله گربه CIVET را برای پرورش قانونی اظهار داشتند. تا سال 2004 صنعت پرورش حیات وحش چیزی حدود 100 میلیارد یوآن ارزش یافت و نفوذ بسیار زیادی در دولت چین کسب کرد.

سهم صنعت پرورش حیات وحش در GDP چین بسیار بسیار کوچک بود ولی قدرت نفوذ و چانه زنی بسیار زیادی در لابی های قدرت چین داشت به دلیل همین نفوذ بود که دولت چین مجدادا به این بازارها اجازه فعالیت داد. به عنوان مثال در سال 2016 دولت اجازه پرورش گونه های درخطر انقراض مانند ببرها و پنگولین ها را داد. تا سال 2018 ارزش صنعت پرورش حیات وحش 148 میلیارد یوآن رشد نموده و تاکتیک های هوشمندانه ای برای فعال نگه داشتن این بازارها کسب نموده بود.

این صنعت حیوان های وحشی را به عنوان محصولات نیروبخش، مکمل های بدن سازی و تقویت نماینده جنسی و مقوّی سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری ها تبلیغ می کرد. برای درستیِ هیچ یک از این ادعاها کوچک ترین شاهدی وجود ندارد. بااین وجود، این محصولات در میان بخش تأثیرگذار جامعه چین و هم چنین افراد ماجراجو از سراسر جهان محبوبیت پیدا کردند. بیشتر شهروندان چینی حیوان های وحشی را مصرف نمی نمایند. آن بخشی که این حیوانات را مصرف می نمایند افراد مرفه و قدرتمند هستند، این علاقه سوداگرانه تعداد معدودی از مصرف نمایندگان حیات وحش منافع ملّی چین را در خطر جدی قرار داده است و در ادامه جهان را در معرض خطر قرار داده است.

مجدادا با شیوع کرونا ویروس جدید دولت چین بازارهای مرطوب را به حالت تعلیق درآورد و به طور موقت تجارت حیوان های وحشی را ممنوع اظهار داشت[xiv]. بسیاری از فعالان در شبکه های اجتماعی و نهادهای بین المللی در کوشش هستند تا این ممنوعیت را دایمی نمایند. پیش بینی می گردد تا زمانی که مداخله انسان در نظم طبیعت و دست اندازی به منابع آن و چنین دست سیاست هایی دستخوش تغییر جدی نگردد امکان وقوع چنین پدیده هایی در آینده متصور است.

نتیجه گیری

می توان این گونه نتیجه گیری کرد که تا به امروز قابل پذیرش ترین فرضیه برای منشاء این ویروس، فراهم شدن امکان انتقال ویروس از حیوان های وحشی به انسان به عنوان میزبان، جهش آن در انسان و سرایت آن به جهان انسانی است. تا زمانی که فرضیه قابل اثبات دیگری نیامده ، این فرضیه قانع نماینده ترین فرضیه ای است که فراروی ماست.

نتیجه گیری دیگر، اثبات مجدد یکپارچگی جهانی است. یک عادت غلط و یا یک تصمیم سوداگرانه؛ هرچند در ابتدا بر اساس ضرورت و کوشش برای بقا بوده باشد، در یک نقطه از جهان می تواند جان میلیون ها انسان را به مخاطره بیندازد و زندگی میلیاردها انسان را دیگر در رنج و سختی و یا حتی فقر و فلاکت فروبرد. یک بار دیگر، پیوستگی جهانی خودش را بر تمامی نوع بشر نمایان می نماید و ضرورت برقراری همکاری های صلح آمیز و هم دلی و همراهی جهانی بر همگان به اثبات می رسد. آنان که تصور می نمایند مرزهای کشورها را می توان بست و جهانی بسته خلق کرد، اکنون باید دریافته باشند که این کار شدنی نیست و آدمی برای بقا احتیاج به زندگی مشترک در سطح جهان دارد و اندازه ملّی کفایت نمی نماید. از این رواست که این یادداشت بر این باور است که فهم منشاء این ویروس، بر سیاست گذاریِ مقابله و ساخت جهانِ پسا کرونا بسیار تاثیر گذار است. این نشان می دهد که سیاست های دودهه گذشته ایران تا چه اندازه اشتباه بوده است.

متخصصان شیوع بیماری های واگیردار برای مقابله با گسترش این بیماری ها بر قطع چرخه فراوری و توزیع ویروس ها تاکید می نمایند. این یادداشت منشاء این ویروس را نشان می دهد؛ بنابراین، همه ملّت ها ازجمله ایران باید از چین و جامعه جهانی بخواهند این تجاوز به حیات وحش را انتها دهند و عزم جهانی برای مقابله با آن شکل گیرد. این می تواند یکی از مأموریت های دیپلماسی عمومی ایرانیان باشد.

منابع:

[i] https://www.hamshahrionline.ir/news/488893/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%84%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%A8%DB%8C%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C

[ii] مصاحبه آقای دکتر رضا ملک زاده معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صداوسیما در تاریخ 23/12/98 متن مصاحبه:

https://ana.ir/fa/news/19/477907/%D9%86%D8%A7-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7

[iii] Welle (www.dw.com), Deutsche. Coronavirus and the plague: The disease of viral conspiracy theories

[iv] https://www.who.int/westernpacific/health-topics/plague

[v]https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200317175442.htm

[vi] Chan-Yeung, M; Xu, RH (November 2003). SARS: epidemiology. Respirology (Carlton, Vic). 8 Suppl: S9-14.

[vii] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2546865/

[viii] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982220303602

[viii] https://link.springer.com/article/10.1186/s40779-020-00240-0

[ix] Faria, NR; Suchard, MA; Rambaut, A; Streicker, DG; et al. (2013), Simultaneously reconstructing viral cross-species transmission history and identifying the underlying constraints, Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci, 368

[x] https://www.uhd.edu/academics/humanities/undergraduate-programs/political-science/Pages/bios-lip.aspx

[xi] https://www.scmp.com/comment/opinion/article/3047828/first-sars-now-wuhan-coronavirus-heres-why-china-should-ban-its

https://www.youtube.com/watch?v=K2H47caYt2Y

[xii] برای مطالعه بیشتر درباره بازارهای مرطوب، دلایل شکل گیری این بیماری و بعضی منابع استفاده شده در نگارش این متن می توانید به آدرس های اینترنتی زیر مراجعه کنید:

https://www.vox.com/2020/2/7/21126758/coronavirus-xenophobia-racism-china-asians

https://www.vox.com/policy-and-politics/2020/3/4/21157825/coronavirus-pandemic-xenophobia-racism

https://www.vox.com/identities/2020/3/6/21166625/coronavirus-photos-racism

https://www.scmp.com/comment/opinion/article/3047828/first-sars-now-wuhan-coronavirus-heres-why-china-should-ban-its

https://www.nytimes.com/2020/01/28/science/bats-coronavirus-Wuhan.html

https://wildaid.org/chinese-citizens-call-for-permanent-ban-on-wildlife-markets/

https://www.nature.com/articles/d41586-020-00548-w?fbclid=IwAR1TaU8leMGzeMUzV0uZVIOBskJC2Zh4P7hixJfBEvwnsouHZGZnF4QTz-A

[xiii] Law of the Peoples Republic of China on the Protection of Wildlife => https://sherloc.unodc.org/res/cld/document/law-of-the-peoples-republic-of-china-on-the-protection-of-wildlife-html/Protection-of-Wildlife-Law-1988.pdf

[xiv] https://www.businessinsider.fr/us/china-bans-wildlife-trade-consumption-coronavirus-2020

[xiv] https://www.sierraclub.org/sierra/china-could-end-global-trade-wildlife

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1020

به "فهم منشاء ویروس کرونا؛ الزامی برای پیوستگی جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهم منشاء ویروس کرونا؛ الزامی برای پیوستگی جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید