فشار اروپا به لیبی برای لغو توافقنامه طرابلس - آنکارا

به گزارش 10 از 10، وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی از فشار اروپا برای لغو توافقنامه اخیر طرابلس - آنکارا اطلاع داد.

فشار اروپا به لیبی برای لغو توافقنامه طرابلس - آنکارا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل 10 از 10، رئیس دولت وفاق ملی لیبی با سفر به ترکیه توافقنامه همکاری نفتی امنیتی و دریایی با مقامات آنکارا امضاء کرد. این توافقنامه خشم یونان، مصر و قبرس را برانگیخت. آنها توافقنامه مزبور را ناقض حقوق و مرزهای دریایی خود می دانند. یونان سفیر لیبی در آتن را عنصری نامطلوب خواند و او را از خاک یونان اخراج کرد. آتن از اروپا خواسته است که از یونان درقبال توافقنامه طرابلس -آنکارا حمایت کند. ترکیه با تاکید براجرایی شدن تمام بندهای توافقنامه مزبور، آن را در مجلس خود تصویب کرد. دولت وفاق ملی نیز توافقنامه طرابلس - آنکارا را در راستای حفاظت از منابع ملی لیبی دانست و براجرایی شدن آن تاکید نمود. منابع عظیم انرژی در شرق دریای مدیترانه و عدم ترسیم دقیق مرزهای دریایی سبب شده است تا کشورهای ساحلی این منطقه با یکدیگر اختلاف پیدا نمایند.

وزیر خارجه دولت وفاق ملی گفت: دولت های اروپایی ایتالیا را تحت فشار قرار داده اند تا این کشور دولت وفاق ملی را مجبورنمایند توافقنامه طرابلس - آنکارا را لغو کند.

به نوشته پایگاه خبری اخبار لیبیا محمد سیاله اضافه کرد: این توافقنامه مهم ترین محور مذاکراتم با وزیر خارجه ایتالیا بود.

وی با اشاره به نگرانی دولت ایتالیا از تنش به وجود آمده در شرق دریای مدیترانه گفت: هیچ کشوری حق ندارد، در روابط طرابلس- آنکارا دخالت کند.

این پایگاه خبری به نقل از منابع مطلع سیاسی مطلع نوشت: اتحادیه اروپا موانعی سیاسی و حقوق در روند اجرایی شدن توافقنامه طرابلس - آنکارا ایجاد می نماید و حملات سیاسی خود را طی روزهای آینده افزایش خواهد داد و حتی ممکن است در دادگاه های بین المللی علیه این توافقنامه شکایت کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 625

به "فشار اروپا به لیبی برای لغو توافقنامه طرابلس - آنکارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار اروپا به لیبی برای لغو توافقنامه طرابلس - آنکارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید