فارس من، تغییر استانداردها در خصوص چاپ مقالات به معنی عقب نشینی است

به گزارش 10 از 10، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت:اگر فردی علاقمند به تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی است باید مسیری را طی کند و برای رسیدن به دانش آموختگی خود کوشش و استانداردهای آنجا را کسب کند.

فارس من، تغییر استانداردها در خصوص چاپ مقالات به معنی عقب نشینی است

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، بعضی از کاربران فارس در سامانه فارس من پرسیده اند که لزوم معین مراجع داخلی برای چاپ مقالات دکتری بررسی گردد.

در آخرین پیگیری از این موضوع، یعقوب فتح اللهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران،گفت: باید این بحث را فراموش کنیم؛ چراکه فردی که وارد دوره تحصیلات تکمیلی می گردد،در مقطع دکتری باید به عنوان محقق مستقل به تحقیقات علمی بپردازد و شیوه های تحقیق را بداند تا بتواند حل مسئله کند.

وی ادامه داد: دانشگاه ها موظف هستند با یک برنامه ریزی مناسب، توانایی های خلاقیت و نوآوری را در این نیروهای انسانی بپرورانند.

نباید راستا تحصیلات تکمیلی

فتح اللهی گفت: پژوهش در دوره تحصیلات تکمیلی بستر مناسبی برای کشف خلاقیت و گسترش آن است و ما از این راستا می توانیم به نوآوری بپردازیم و در اقتصاد و جامعه هم مؤثر باشیم. بنابراین نباید راستا تحصیلات تکمیلی را منحرف کنیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: دریافت نمره در مقاطع تحصیلی مختلف ارزش محسوب می گردد و فرد توانمندی های علمی خود را با امتحان علمی و معتبر نشان می دهد. ما نباید امتحان را برای فردی که هنر ورود به این امتحان را ندارد و تقلب می نماید از بین ببریم. امتحان ها سر جای خود است چرا که باید با استفاده از این روش و متد توانایی های افراد را بسنجیم و دانش و بینش او را اندازه گیری کنیم تا برای آینده و توانایی های وی برنامه ریزی کنیم.

فتح الهی ادامه داد: ممکن است تعدادی از افراد برای دستیابی به ارزش ها علاقه مند باشند اما در عین حال نمی خواهند کوشش نمایند و هنر و استعداد آن کار را ندارند، بنابراین ما با مدیریت هنر و استعدادهای انسان ها و قرار دادن آنها در راستای که می توانند به توفیقاتی دست پیدا نمایند، می توانیم آنها را درست پرورش و از آنها استفاده کنیم.

وی ذکر مثالی گفت: فرض کنید در جامعه فردی برای رسیدن به ثروت کوشش می نماید، اما فرد دیگر نمی تواند ولی از دیوار آن فرد که ثروت خود را با کوشش به دست آورده است بالا می رود. آیا باید ما ثروت آن فرد اولیه را تعطیل کنیم؟ بنابراین در هر جامعه ای ما باید اولین کار خود را در واحدهای مختلفی که آدم ها را تربیت می نمایند مانند خانه و خانواه و بخش های مختلف اجتماعی، تربیت درست، افراد متعهد و انسان قرار دهیم.

فتح اللهی اضافه نمود: ما می توانیم فرد را به عنوان یک شهروند مناسب، یادگیرنده و شهروندی که از خدمت به جامعه خود با استفاده از توانایی ها و قابلیت های خود لذت می برد، پرورش دهیم.

باید مسؤولیت پذیری را در نسل های بعد پرورش دهیم

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تاکید نمود: ما باید کار اصلی خود یعنی مسئولیت پذیری را در نسل های بعد پرورش دهیم. ما با تغییر استانداردها عقب نشینی می کنیم و به روش هایی دست می زنیم که کارآمد نیست و جامعه را منحرف می نماید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه هر جا ارزشی وجود دارد امکان تقلب نیز هست، گفت: ارزش باید سر جای خود باشد، ما باید با روش مناسبی افراد را بسنجیم. اینکه یک فرد علاقمند به تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی است و می خواهد به عنوان یک فرد فرهیخته و فرزانه فارغ التحصیل گردد، باید راستای را طی کند و برای رسیدن به دانش آموختگی خود کوشش و استانداردهای آنجا را کسب کند. ما نمی توانیم استانداردها را عوض کنیم.

تحصیلات تکمیلی در جمهوری اسلامی باید موتور و پیشران پیشرفت علمی کشور باشد

فتح اللهی گفت: برداشت من این است که در جمهوری اسلامی ایران تحصیلات تکیملی را به وجود آوردیم تا موتور و پیشران پیشرفت علمی کشور باشد. ما برای رسیدن به اهداف کشور باید انسان های مستعد و متعهد به اخلاق علمی داشته باشیم که برای پیشرفت کشور خود شبانه روزی کار نمایند.اگر افراد را اشتباه انتخاب کنیم، این افراد کار درست را انجام نمی دهند و به تخلف دست می زنند.

هدف از راه اندازی مراجع داخلی برای چاپ مقالات آسان کردن شرایط نیست/فرد استاندارد را چه با مراجع داخلی و چه خارجی باید کسب کند

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد: چه مرجع داخلی برای چاپ مقالات وجود داشته باشد و چه مرجع خارجی فرقی نمی نماید. ما نمی خواهیم در داخل کشور با راه اندازی مجلات داخلی شرایط را آسان کنیم؛ دریافت درجه پی اچ دی یک استاندارد است. فرد استاندارد را چه با مراجع داخلی و چه با مراجع خارجی باید کسب کند. اگر به آن استاندارد برسد و دانش و بینش او پیشرفت کند به یک انسان بین المللی در حل مسأله تبدیل می گردد. نمی توان استانداردها را دور ریخت.

پیشنهاد دهندگان معین مراجع داخلی برای چاپ مقالات بدنبال ایجاد راه چاره برای انسان های ضعیف هستند

وی افرادی را که پیشنهاد معین مراجع داخلی برای چاپ مقالات را می دهند، چنین ارزیابی کرد و گفت: این افراد راه چارههایی را برای انسان های ضعیف که وارد دوره های تحصیلات تکیملی شده اند طراحی می نمایند. ما نمی توانیم برای آدم ها نسخه بپیچیم، ما برای پیشرفت جمهوری اسلامی نسخه می پیچیم. هر انسانی به اندازه استعدادی که خداوند به او داده است، محترم و موثر است.

هیجان موجود در خصوص وارد شدن به تحصیلات تکمیلی در افراد را باید مدیریت کنیم

فتح اللهی گفت: هر فرد باید درک کند که آیا با همان مقطع تحصیلی کارشناسی یا دیپلم برای کشور موثر است یا باید وارد عرصه علم گردد. ما باید این هیجانی که در جامعه ما وجود دارد که همه باید تحصیلات تکمیلی را طی نمایند مدیریت کنیم و به افراد و آدم ها آموزش صحیح بدهیم و به هر کسی یاری کنیم خودش را کشف کند و بر اساس استعداد خود وارد عرصه علم گردد تا دوره پی اچی دی را بگذراند و به عنوان یک عالم موثر برای کشور به حساب بیاید. همه نباید عالم موثر با تحصیلات تکمیلی شوند ما باید به جای اینکه استانداردها را در خصوص چاپ مقالات از بین ببریم و عقب نشینی کنیم، باید در فضای بین المللی علم باشیم.

ما باید به جای اینکه استاندارد ها را در خصوص چاپ مقالات از بین ببریم و عقب نشینی کنیم ،باید در فضای بین المللی علم باشیم

وی با تاکید بر اینکه دشمن ایران اسلامی دوست دارد ما از فضای بین المللی علم خارج شویم و تمام کوشش خود را انجام می دهد، خاطر نشان کرد: ما نباید با این تصمیمات خود را از فضای بین المللی خارج کنیم. ما باید مدام به همه افرادی که در تحصیلات تکمیلی کوشش می نمایند، تاکید کنیم که باید پرچم علمی کشور را در فضای بین المللی زنده نگه دارند نه اینکه عقب نشینی کنیم و دست به افتتاح مراجع داخلی برای چاپ مقالات بزنیم.

دانشگاه ها در پرورش انسان ها از استاندار دهای علمی تبعیت می نمایند که تابع جغرافیای خاص نیست

فتح الهی در سرانجام تاکید نمود: علم استانداردهای خاص خود را دارد و علما در استانداردهای علمی با هم تفاوتی ندارند. دانشگاه ها در پرورش انسان ها و اندازه گیری و بررسی افراد از استاندارهایی تبعیت می نمایند که این استانداردها، استانداردهای علمی هستند و تابع جغرافیای خاص نیستند که ما بگوییم به چه سمتی بروند. ما با تغییر آنها کشور را از راستا علمی خود منحرف می کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 756

به "فارس من، تغییر استانداردها در خصوص چاپ مقالات به معنی عقب نشینی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، تغییر استانداردها در خصوص چاپ مقالات به معنی عقب نشینی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید