ضرورت حفظ استقلال رسانه، رسانه وابسته مقبول جامعه نیست

به گزارش 10 از 10، به گزارش خبرنگاران، مصطفی سالاری ظهر چهارشنبه در مراسم تجلیل از 450 خبرنگار رسانه های مکتوب و مجازی استان گیلان که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء رشت برگزار گردید با اشاره به اهمیت کار خبرنگاران و رسانه، اظهارکرد: همه حوزه ها مشکلات خاص خود را دارند ولی حوزه رسانه با سختی بسیاری همراه است.

ضرورت حفظ استقلال رسانه، رسانه وابسته مقبول جامعه نیست

رسانه رکُن مهم مردم سالاری در هر جامعه

وی با بیان اینکه رسانه ارتباط تنگاتنی با جمهوریت و مردم سالاری دارد، اضافه کرد: رسانه یکی از ارکان مهم مردم سالاری و دموکراسی است. اگر کسی مدعی مردم سالاری است یکی از ارکان آن وجود رسانه آزاد و فعال است.

استاندار گیلان با اشاره به وجود کمبود و محدودیت ها در حوزه رسانه، اظهار داشت: برای ایفای درست وظایف و نقش ها نیازمند وجود برخی لوازم هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه حمایت و حفظ جایگاه رسانه و خبرنگاران به چند حوزه مربوط است، توضیح داد: بخشی از آن مربوط به خود خبرنگاران و اصحاب قلم و رسانه و بخش دیگر نیز به مسئولان و متولیان رسانه و مطبوعات و دولت برمی گردد.

سالاری با تأکید براینکه وجود رسانه آزاد سبب تقویت جمهوریت و مردم سالاری در جامعه می گردد، یادآورشد: در بحث اسلامیت نیز ما با احکام و قواعد مهمی همانند امربه معروف و نهی از منکر روبه رو هستیم که رسانه به عنوان یکی از مهم ترین ابزارها نقش بسزایی در آن ایفا می نماید.

وی با بیان اینکه رعایت عدالت، انصاف و اخلاق دینی و حرفه ای از سوی رسانه ها بسیار مهم و حائز اهمیت است، اضافه کرد: رسانه به عنوان زبان گویای مردم خطاها و اشکالات را دیده و منعکس می نماید.

حمایت ها از رسانه نباید به وابستگی تبدیل گردد

استاندار گیلان در ادامه با اشاره به اینکه رسانه قطعا برای ایفای درست نقش و رسالت خود نباید وابسته باشد، گفت: وابستگی استفاده نافذ از قلم را از اصحاب رسانه سلب می نماید.

وی تأکید کرد: اگر کمک هایی به حوزه رسانه می گردد ضمن تکلیف بودن نباید سبب وابستگی رسانه گردیده و وارستگی اصحاب این حوزه را زیر سوال ببرد.

سالاری با تأکید براینکه حمایت از حوزه رسانه نباید استقلال حرفه ای رسانه را زیر سوال ببرد، ادامه داد: رسانه ای که مستقل نباشد مطلوب جامعه نیست و نمی تواند به رسالت خود که همان دیدن مشکلات و آلام جامعه و همچنین انتقال عملکرد نظام و مسئولان به مردم بوده درست عمل کند.

وی در ادامه برضرورت نهادینه شدن استقلال رسانه در جامعه تأکید و اظهار داشت: باید برای نهادینه کردن این فرهنگ ساز و کار و ضمانت اجرایی نیز معین گردد. رسانه ای که به صورت نظامند و دارای ساختار معین باشد به رسالت خود به خوبی عمل می نماید.

استاندارگیلان با بیان اینکه آماده شنیدن انتقادات، پیشنهادات و نظرات رسانه هستیم، توضیح داد: هر کسی در هر کرسی باید گوش شنوا برای شنیدن نقد و انتقاد و پیشنهاد را داشته باشد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 68

به "ضرورت حفظ استقلال رسانه، رسانه وابسته مقبول جامعه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت حفظ استقلال رسانه، رسانه وابسته مقبول جامعه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید