شمارش معکوس برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی

به گزارش 10 از 10، توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی مدتی بود که در وضعیت بلاتکلیفی قرار داشت اما به تازگی مسوولان نفتی خبرهایی را در این باره اعلام کردند که نوید آغاز حرکت جدید در این طرح را می دهد.

شمارش معکوس برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی

به گزارش 10 از 10، قرارداد خدماتی بیع متقابل طرح توسعه لایه های نفتی در سال 1383 با شرکت پتروایران امضا شد. این طرح به عنوان یکی از طرح های زیرمجموعه شرکت نفت و گاز پارس مطابق برنامه زمانبندی اولیه قرار بود در طول 19 ماه به بهره برداری برسد که به دلایل متعدد، زمان اجرای پروژه به تعویق افتاد. پس از جدا شدن طرح از شرکت نفت و گاز پارس، سازمان مستقل این طرح با نام اختصاری SPOL از ابتدای سال 1393 با معرفی مجری، زیر نظر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

در این بین شرکت مرسک که تقریبا تنها شرکتی بود که خواهان توسعه لایه های نفتی بود، از همان زمان که قراردادهای IPC از سوی وزارت نفت معرفی گشت، علاقه خود را به توسعه لایه های نفتی آغاز کرد و مذاکرات بین طرفین آغاز شد و تا جایی پیش رفت که مسوولان نفتی حتی از احتمال امضای دومین قرارداد IPC با مرسک خبر دادند.

البته این خبر با خرید بخش نفتی مرسک توسط توتال هرگز محقق نشد، چندی پیش رضا دهقان - معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران - درباره آخرین وضعیت لایه های نفتی پارس جنوبی گفت: 10 تا 15 درصد مخزن لایه نفتی پارس جنوبی در سمت ایران است. طرح توسعه ای برای این میدان داشتیم و پس از برجام مذاکراتی با دو شرکت بین المللی برای توسعه این میدان داشتیم که پس از آغاز دوباره تحریم ها این مذاکرات متوقف شد.

به گفته وی، با این حال همچنان مذاکراتی در دستور کار داریم و بعید نیست که قرارداد توسعه این میدان هم در آینده ای نزدیک امضا شود.

به تازگی نیز بیژن زنگه - وزیر نفت - درباره آخرین وضعیت توسعه لایه های نفتی، اظهار کرد: برای توسعه این پروژه مذاکراتی شده که بیش تر با شرکت های ایرانی بوده اما هنوز به نتیجه نرسیده ایم.

لایه های نفتی پارس جنوبی که در فاصله تقریبی 100 کیلومتری ساحل ایران در خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر واقع شده است، یکی از منابع نفتی چشم انتظار توسعه ایران است. طرح توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی، اوایل سال 1396 به بهره برداری رسید و تولید آزمایشی از این میدان مشترک اواخر اسفند سال 1395 آغاز شده و طرح آن با ظرفیت تولید 35 هزار بشکه نفت در روز به بهره برداری رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 556

به "شمارش معکوس برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید