سومین نشست مجازی کشورهای عضو یونسکو درباره کووید-19 برگزار شد

به گزارش مجله 10 از 10، سومین نشست مجازی کشورهای عضو یونسکو درباره علوم آزاد و همکاری های بین المللی با حضور 190 وزیر، نماینده سازمان های جهانی و نمایندگان کشورهای مختلف برگزار گشت.

سومین نشست مجازی کشورهای عضو یونسکو درباره کووید-19 برگزار شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، سومین نشست مجازی کشورهای عضو یونسکو درخصوص علوم آزاد و همکاری های بین المللی با حضور 190 وزیر، نماینده سازمان های جهانی و نمایندگان کشورهای مختلف برگزار شد.

در این ویدیو کنفرانس (وبینار) که با حضور و مشارکت وزیران علوم و فناوری 78 کشور از جمله منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزرای کشورهای ایتالیا، آفریقای جنوبی، مصر، بولیوی، کره جنوبی، فرانسه، ایران، برزیل، پاکستان، چین، گرجستان، مالزی و معاون سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، وزیران شرکت کننده نگاه خود را نسبت به نقش علم در کنترل بیماری کووید -19 و ضرورت گردش آزاد اطلاعات علمی در جهان و مشارکت در نتایج حاصل از تحقیقات بیان کردند.

در تین نشست ویدئو-کنفرانسی که با موضوع دسترسی آزاد به علم به صورت همزمان برگزار شد، غلامی، وزیر علوم کشورمان با قدردانی از سازمان یونسکو و همکاران آن سازمان برای برگزاری نشست های مجازی بین اعضای سازمان یونسکو گفت: بحران های بین المللی، فارغ از مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی، نیازمند ائتلاف علمی با دسترسی آزاد و بدون محدودیت به علم و یافتن راهکارهای مؤثر برای حل چالش های جهانی از جمله کرونا؛ کمک به تصمیم سازی و سیاستگذاری های موثر، نجات مردم جهان و احیای سازمان ملل متحد به معنی واقعی آن است.

وی با بیان اینکه اعتقاد جمهوری اسلامی ایران بر مقوله اشتراک دانش به عنوان مبنای اصلی دسترسی آزاد به علوم و همکاری های علمی بین المللی است، اضافه کرد: ایران معتقد است که علم و دانش متعلق به همه مردم جهان است و مطالب و اطلاعات علمی باید به طور آزاد و فارغ از موانع سیاسی در دسترس عموم جهان و در جهت رفاه عموم مردم و انجام همکاری های علمی بین المللی برای حل مسائل و چالش های بین المللی از جمله مبارزه با بحران کرونا باشد.

غلامی شرح داد: ایران در گذشته همکاری های علمی خود را با بسکمک از کشورهای منطقه ای، آسیایی، اروپایی و آفریقایی شروع نموده و در حال حاضر 560 پروژه تحقیقاتی با موسسات و محققان خارجی در حال انجام است.

به گفته وی، تعداد 55 هزار دانشجوی خارجی در ایران مشغول به تحصیل هستند و همین تعداد دانشجوی ایرانی نیز خارج از ایران مشغول به تحصیل هستند.

وزیر علوم با بیان اینکه ایران اخیراً تفاهم نامه ای را با یکی از کشورهای اروپایی برای انجام یک تحقیق 4 ساله در مورد بیماری های واگیردار از جمله کرونا و تاثیرات اجتماعی و اقتصادی و بهداشتی آن منعقد نموده است، گفت: این تحقیق که با مشارکت 10 موسسه تحقیقاتی از ایران و 10 موسسه تحقیقاتی خارجی صورت می پذیرد، کشورهای مختلف جهان از جمله ایران را از نتایج این تحقیق بهره مند خواهد ساخت.

وی اضافه کرد: ایران در حال حاضر نه تنها با محدودیت های دسترسی آزاد به علوم روبرو است، بلکه با تحریم های غیرانسانی و غیرقانونی روبه رو است که جان هزاران نَفَر از مردم عادی کشور را تهدید می کند.

غلامی به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و عضو کارگروه ویژه کرونا در سازمان یونسکو و با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های علمی و تحقیقاتی ایران، ضمن اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری های علمی و اشتراک گذاری تجارب و یافته های علمی در زمینه ویروس کووید 19 با همه طرف های خارجی، تأکید کرد: در شرایط کنونی تبادل دانش، بهره گیری از تمامی داشته های علمی و انتقال تجربیات و دستاوردهای علمی به یکدیگر بدون چشم داشت مادی، زمینه غلبه بر این مشکل جهانی را به همراه می آورد.

وی همچنین از همه کشورهای جهان درخواست کرد با معرفی نمایندگانی تحقیقاتی خود، به ائتلاف بین المللی دسترسی آزاد علمی بپیوندند و با انجام کارهای مشترک تحقیقاتی در جهت بحران های جهانی از جمله مبارزه با کرونا گام بردارند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: نخبگان جهان باید در راستای گردش آزاد علمی و دسترسی همه به دانش، اقدام نموده و در مرحله اول بایستی سدهای پیش پای دانشمندان و محققان، همچون تحریم ها که متأسفانه به جامعه علمی هم کشیده شده است، برداشته شود.

وزیر علوم، در سرانجام، پیشنهاد همکاری جهانی برای دستیابی آزاد به دستاوردهای علمی را ارائه کرد.

گفتنی است در نشست اول و دوم یونسکو نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران حضور و مشارکت فعال داشته و درخصوص آموزش از راه دور، بهره گیری از رادیو، تلویزیون و شبکه های اجتماعی برای ادامه آموزش بدون حضور بر سر کلاس ها، تجربیات خود را به اشتراک گذاشته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1005

به "سومین نشست مجازی کشورهای عضو یونسکو درباره کووید-19 برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین نشست مجازی کشورهای عضو یونسکو درباره کووید-19 برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید