سود سپرده های بانکی مشمول مالیات می گردد؟

به گزارش 10 از 10، به گزارش خبرنگاران، در چند سال اخیر که دولت برای پوشش کسری بودجه خود سهم مالیات را افزایش داد، بحث دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی هم در محافل کارشناسی مطرح شد.

سود سپرده های بانکی مشمول مالیات می گردد؟

بعضی کارشناسان عنوان می کردند می توان از مالیات بر سپرده های بانکی بین 10تا 20 هزار میلیارد تومان درآمد داشت و احتمالا در حدود نیم درصد افراد جامعه شامل این نوع مالیات می شوند. البته در مقابل بعضی دیگر هم می گفتند دریافت مالیات از سپرده ها، آنها را از بانک فراری می دهد و در این باره هشدار می دادند.

اخیرا که مجلس، معین نرخ مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت و خودروهای لوکس و مالیات سلبریتی ها و انتشارات یاری آموزشی و وارد کنندگان خودروهای لوکس را مصوب نموده، بعضی دوباره در فضای مجازی سراغ مالیات بر سود سپرده های کلان را می گیرند و می پرسند چرا دارندگان سپرده های میلیاردی در شبکه بانکی نباید مالیات بدهند؟

با ما همراه باشید و درباره بهترین بانک های کانادا بیشتر بدانید.

خوب و بد دریافت مالیات از سپرده ها

اما آیا واقعا در شرایط فعلی دریافت مالیات از نرخ بهره سپرده داران کلان اقدام درستی است؟

داوود سوری، کارشناس مالی در پاسخ می گوید: مالیات های مختلفی که به تازگی تصویب شده از مالیات سلبریتی ها تا مالیات اینفلوئنسرها همه مالیات بر درآمد هستند. مالیات بر درآمد چیز جدیدی نیست و آن را همواره داشته ایم فقط مصادیق جدیدی برای آن تعریف نموده اند.

او می گوید مالیات بر نرخ سود سپرده می تواند به نوعی مالیات بر درآمد باشد چرا که در نهایت سود سپرده هم بر درآمد خانواده ها افزوده می گردد. به گفته سوری، مسئله این است که در این سیستم مخدوش مالی ما وقتی کسی سپرده گذاری می نماید، همان ابتدا 22 درصد زیان نموده است. چون تورمی که خود دولت علت آن بوده 40 درصد است و سپرده گذاری نهایتا تا 18 درصد سود دارد.

سوری درباره شرایط و امکان دریافت این مالیات نیز معتقد است اخذ این مالیات از هر مالیات دیگری ساده تر است و اگر تصویب گردد نیازی نیست بانک دسترسی به حساب مردم را به سازمان مالیات بدهد شبیه همان اتفاقی که در بیشتر کشورهای جهان می افتد.

او می گوید: با این اقدام به هیچ وجه اطلاعات حساب مردم در اختیار جایی قرار نمی گیرد. پس این نگرانی بی مورد است. خود بانک می تواند بخشی از سود سپرده حساب هایی که ضروری است، به مالیات تخصیص دهد.

از نگاه سوری با این که دریافت مالیات از سود سپرده ها به هیچ وجه درست نیست، اما مجلس با چنین نگاهی از تصویب آن صرف نظر ننموده است.

این کارشناس ادامه می دهد: قیمت تمام دارایی ها با تورمی که دولت ایجاد می نماید افزایش پیدا نموده، بی آنکه چیزی در واقعیت تغییر کند تنها قیمت های اسمی بالا رفته، حالا مجلس معین نموده که بخشی از این دارایی های اسمی را به عنوان مالیات بگیرند. بنابراین آنچه در پیشنهادات و تصمیمات مجلس دیده می گردد نوعی شلختگی است و هیچ نظم منطقی و روشنی ندارد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1632

به "سود سپرده های بانکی مشمول مالیات می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود سپرده های بانکی مشمول مالیات می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید