زیگورات سیلک، افق آغاز ایلامی در ایران

به گزارش 10 از 10، بهترین نمونه برای اختصاص نام آغاز ایلامی برای فلات ایران، زیگورات سیلک است که مطالعات و تحقیقات ملک شهمیرزادی آن را به اثبات رسانده است.

زیگورات سیلک، افق آغاز ایلامی در ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کرسی ترویجی افق آغاز ایلامی در ایران با حضور مرتضی حصاری باستان شناس و دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه هنر اصفهان به عنوان سخنران ،عباس مقدم و علیرضا سرداری استادیار های پژوهشکده باستان شناسی به عنوان ناقدین برگزار گشت.

حصاری نخست بحث های زمانی ،گاهنگاری ،مطابقت ها و تشابهات فرهنگی بین جنوب غرب ایران و بین النهرین رابصورت اخص مورد بررسی قرار داد و گفت: یک قطب آغاز ایلامی که می توانیم درمرکز فلات ایران داشته باشیم در دشت ورامین است.

این باستان شناس اضافه کرد: امتداد این قطب به ساوجبلاغ (محوطه ازبکی)و دشت ورامین (تپه سفالین ،شغالین، زواره ور و تقی آباد) می رسد.

او در ادامه یافته های این مراکز را به عنوان کانون معرفی کردو اضافه کرد: در مطالعه تطبیقی ،بایدجنوب غربی ایران به موضوع شوش با بین النهرین مورد مطالعه قرار گیرد تا مشابهت های فرهنگی آنها ارزیابی شود.

او شرح داد: لزوم معرفی این فرهنگ به عنوان دوره آغاز تاریخی ایران تشکیل یک گروه تحقیقاتی ، پژوهشی و آموزشی به عنوان دوره آغاز تاریخی است.

در ادامه نشست مواردی از سوی ناقدین مطرح و نتایج در قالب جمع بندی ارائه شد.

در مورد نام بردن از آغاز ایلامی برای فلات ایران ،بهترین نمونه زیگورات سیلک عنوان شد که باستان شناسان و معماران ایرانی و آلمانی همچون صادق ملک شهمیرزادی با بررسی و تاریخ گذاری دقیق آن را زیگورات دانسته اند.

این در حالی است که تاریخ نگاری که از طریق کربن 14 به این بنا منتسب شده و آن را متعلق به قرون 6و8 پیش از میلاد می داند مربوط به زیگورات سیلک نبوده ومتعلق به ریخته هایی است که توسط سر کارگر فنی این محوطه(فینی)جمع آوری شده است.

در خاتمه بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنکی پیشنهاد داد در مورد آغاز ایلامی با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و پژوهشگاه این کرسی ها بصورت جزئی تر مثلا در بخش مهر ، آثار مهر ،گل نوشته ها ،معماری و ... برگزار و به ارائه الگویی منجر شود تا در نهایت بخش آغاز تاریخ ایلام مشخص شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 357

به "زیگورات سیلک، افق آغاز ایلامی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیگورات سیلک، افق آغاز ایلامی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید