رویای بازاریان پشت سد کرونا ماند، خرید اینترنتی راهی برای جبران رکود بازار

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری بازاری که در سال های قبل در چنین ایامی برای کسبه سکه بود و بازاریان از صبح زود تا پاسی از شب وقت سرخاراندن نداشتند، اکنون این روزها را یکی پس از دیگری در رکود و کسادی سپری می نمایند، شاید بیش ترین قشری که در روزهای کرونایی دچار ضرر شدند در ابتدا بازاریانی بودند که یکسال خود را برای فروش شب عید آماده نموده بودند.

رویای بازاریان پشت سد کرونا ماند، خرید اینترنتی راهی برای جبران رکود بازار

به گزارش 10 از 10، هر سال هفته های پایانی اسفندماه تب و تاب شروع سال نو در زیر پوست شهر حس می شد، شلوغی خیابان ها در روزهای پایانی سال به اوج خود می رسید به گونه ای که جای سوزن انداختن در معابر، مراکز خرید و بازارهای روز نبود، اما سال جاری ما در حالی سال نو را شروع می کنیم که کشورمان درگیر مهمانی ناخوانده از کشور چین به نام کرونا است.

بازاری که در سال های قبل در چنین ایامی برای کسبه سکه بود و بازاریان از صبح زود تا پاسی از شب وقت سرخاراندن نداشتند، اکنون این روزها را یکی پس از دیگری در رکود و کسادی سپری می نمایند.

طبق رسومات ایرانیان پیش از شروع سال نو اقدام به خرید لباس نو، آجیل، شیرینی و یا حتی تعویض بعضی از وسایل خانه می کردند و این گونه به استقبال سال نو می رفتند، بازاریان نیز از ماه ها قبل خود را برای استقبال از مشتریان و کسب درآمد آماده می کردند، شاید بیش ترین قشری که در روزهای کرونایی دچار ضرر شدند در ابتدا بازاریانی بودند که یکسال خود را برای فروش شب عید آماده نموده بودند.

البته هنوز جمعیت اندکی از مردم چهارمحال و بختیاری بی توجه به هشدارها در مجتمع های تجاری حضور پیدا نموده و اقدام به خرید ملزومات شب عید می نمایند، این در حالیست که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اعلام نموده اند پیک بیماری کرونا ویروس از روزهای پایانی اسفند و ابتدای فروردین ماه است، بنابراین باتوجه به این موضوع باید شاهد کسادی هرچه بیش تر بازار در روزهای آینده باشیم.

بازاریان شهرکردی هرساله چند ماه قبل از شروع سال نو اقدام به تهیه اجناس برای مغازه های خود و فروش شب عید می کردند و بسیاری از کسبه پرداخت هزینه این اجناس را به تولیدنمایندگان به روزهای پایانی سال و یا ابتدای سال آینده موکول می کردند، اما بنظر می رسد با شرایط به وجود آمده در کشور برای پاس کردن چک های خود با مشکل روبرو می شوند و قطعا مسئولان باید چاره ای برای شرایط این قشر بیاندیشند.

امروز با توجه به افزایش شبکه های اجتماعی به نظر می رسد بازاریان می توانند اجناس خود را به صورت اینترنتی تبلیغ و به فروش برسانند، شاید این مسئله تنها راه چاره برای جبران بخشی از کسادی بازار در ماه اخیر و ماه آینده باشد و مردم بدون نگرانی اجناس مورد احتیاج خود را به صورت اینترنتی سفارش و خریداری نمایند.

خبر خوش برای بازاریان/ تخفیف مالیاتی برای کسبه در ماه اسفند و فروردین

فرج الله رحمتی در گفت وگو با 10 از 10 اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا ویروس در چهارمحال و بختیاری به غیر از واحدهای صنفی عرضه موادغذایی، بهداشتی و شوینده مابقی اصناف ما در حالت رکورد و نیمه رکورد هستند.

مدیر روابط عمومی اتاق اصناف شهرکرد با بیان اینکه شرایط پیش آمده برای کسبه در تمام کشور یکسان است، اعلام نمود: برای جلوگیری از تشدید ضرر به بازاریان اقداماتی از جمله پیگیری برای تأخیر در پرداخت اقساط وام ها در اسفندماه و فروردین ماه و تخفیف های مالیاتی برای اصناف از سوی رئیس اتاق اصناف در حال پیگیری است.

وی با اشاره به راه اندازی فروشگاه های اینترنتی در چهارمحال و بختیاری، شرح داد: در حال حاضر 11 فروشگاه اینترنتی در استان فعال است، سایر کسبه نیز می توانند در صورت تمایل اقدام به فروش اینترنتی اجناس خود در این دوران نمایند.

بازگشت بارهای آجیل و خشکبار به تولیدنمایندگان/ خرید آجیل نزدیک به صفر است

خدارحم مرادی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: خرید آجیل و خشکبار در استان باتوجه به شیوع کرونا نزدیک به صفر است.

وی در مورد بحث فسادپذیری خشکبار و تنقلات، شرح داد: بیش تر اصناف خشکبار و آجیل خریداری شده را به تولیدنمایندگان بازگشت می دهند.

منصور کیانی رئیس اتحادیه پوشاک چهارمحال و بختیاری نیز از کاهش چشمگیر و نزدیک به صفر خرید پوشاک در چهارمحال و بختیاری در هفته های اخیر اطلاع داد و اظهار کرد: تدوام این شرایط می توانند موجب به وجود آمدن مسائل متعددی برای کسبه گردد.

وی گفت: مسئولان باید در اسرع وقت چاره ای برای این موضوع بیاندیشند، زیرا در صورت فرارسیدن موعد چک های اصناف و زمان پرداخت اجاره این مسائل برای آن ها دوچندان می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 951

به "رویای بازاریان پشت سد کرونا ماند، خرید اینترنتی راهی برای جبران رکود بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویای بازاریان پشت سد کرونا ماند، خرید اینترنتی راهی برای جبران رکود بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید