رقابت روسیه با سعودی برای جذب بازار نفت چین در سال 2020

به گزارش 10 از 10، جنگ برای داشتن سهم بیشتری از تقاضای چین برای نفت در سال 2020 میان عربستان سعودی و روسیه احتمالا در هفته های آینده داغ می گردد.

رقابت روسیه با سعودی برای جذب بازار نفت چین در سال 2020

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه مالی 10 از 10، پالایشگاه های دولتی چین تمایل دارند قرارداد های تامین نفت با عربستان سعودی برای سال 2020 را تمدید نمایند؛ در حالی که پالایشگاه های مستقل همچنان نفت سیبری را ترجیح می دهند.

چین در سال های اخیر برای تامین خوراک پالایشگاه های نفت خود به نفت عربستان سعودی و روسیه متکی بوده و صندلی بزرگترین صادرنماینده نفت به چین که بزرگترین مصرف نماینده انرژی آسیا است، مداوم بین این دو فراورینماینده جا به جا می گردد.

روسیه در سال 2018 برنده بود و چین مجموعا 71.59 میلیون تن نفت از این کشور وارد کرد که بیش از 56.73 میلیون تن واردات از سوی عربستان سعودی بود.

با این حال عربستان سعودی در سه ماهه اول سال 2019 موقعیت صادرنماینده برتر به چین را حفظ کرد و طبق آمار اداره کل گمرک چین، این کشور 59.71 میلیون تن عربستان سعودی را در فاصله ژانویه تا سپتامبر در مقایسه با 55.69 میلیون تن نفت روسیه وارد کرد.

منابع صنعتی و بازار می گویند پیش بینی این که کدام یک از این دو فراورینماینده عنوان صادرنماینده برتر به چین را در سال 2020 کسب خواهد نمود، سخت است، زیرا بشکه های نفت سعودی و روسی عمده ترین خوراک پالایشگاه های دولتی و خصوصی چین مانده اند و بخش زیادی از واردات آن ها را تشکیل می دهند. تنها تفاوت قابل توجه این است که شرکت های دولتی چین، نفت عربستان و شرکت های خصوصی نفت روسیه را ترجیح می دهند.

عربستان سعودی سریع دست به کار شده و قرارداد های تامین نفت را برای سال 2020 امضا نموده است. یکی از قابل توجه ترین قرارداد هایی که در هفته های اخیر امضا شد، قرارداد پالایشگاه نورینکو هواجین در استان لیااونینگ برای واردات 10 میلیون بشکه نفت از آرامکوی سعودی در سال 2020 بود.

یک منبع مطلع در این شرکت به اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: حجم قرارداد خرید برای سال 2020 نسبت به قرارداد سال جاری تغییری نداشته و گرید های نفتی که سال میلادی آینده خریداری می شوند عمدتا شامل گرید های سبک عرب لایت و عرب اکسترا لایت هستند، اما در صورت لزوم این گرید ها می توانند تغییر داده شوند.

این پالایشگاه حدود 800 هزار بشکه نفت عرب اکسترا لایت را در نوامبر و یک میلیون بشکه را برای دسامبر خریداری کرد که احتمالا آخرین محموله برای خاتمه قرارداد تامین سال 2019 خواهد بود.

از مجموع قرارداد تامین نفت برای سال 2019، عرب اکسترا لایت حدود 90 درصد و گرید نفتی سنگین عرب هوی تنها یک میلیون بشکه را به خود اختصاص داد.

گرید عرب اکسترا لایت چگالی حدود 34 API و سولفور 1.8 درصد دارد در حالی که عرب هوی، چگالی حدود 27 API و سولفور حدود 2.5 درصد دارد.

به گفته منابع مطلع، نفت عربستان، حدود 20 درصد از کل واردات نورینوکو هواجین در سال آینده خواهد بود و باقی از سایر فراورینمایندگان خاورمیانه، غرب آفریقا و روسیه تامین می گردد.

تقاضا برای نفت اسپوی روسیه

پالایشگاه های مستقل چینی احتمالا به دلیل نزدیکی مکانی و بازدهی خوب، علاقه زیادی برای نفت اسپوی روسیه نشان می دهند.

اختلاف قیمت نفت اسپو نسبت به نفت دوبی در اواسط اکتبر به رکورد حدود 9 دلار در هر بشکه رسید که گویای تقاضای بالای پالایشگاه های مستقل چینی برای این گرید شیرین متوسط بود.

پالایشگاه های چینی متعدد و همچنین سایر خریداران آسیایی اخیرا به دلیل افزایش هزینه های لجستیکی به خرید نفت روسیه روی آورده اند. نرخ جهانی حمل بار در نیمه دوم اکتبر پس از تحریم های آمریکا علیه شرکت کاسکو شیپینگ چین، رشد سرسام آوری پیدا کرد.

بعلاوه انتظار می رود پالایشگاه های مستقل چینی خرید نفت اسپو را در سه ماهه چهارم و سه ماهه اول سال 2020 افزایش دهند، زیرا یک خوراک مورد ترجیح برای فراوری گازوییل در زمستان است.

بر اساس گزارش پلاتس، بخش پالایش نفت مستقل چین در فاصله ژانویه تا اکتبر 18.11 میلیون تن نفت اسپو دریافت کرد که بسیار بالاتر از 4.95 میلیون تن نفت عرب مدیوم عربستان سعودی در همین مدت بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 586

به "رقابت روسیه با سعودی برای جذب بازار نفت چین در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت روسیه با سعودی برای جذب بازار نفت چین در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید