رصد بازار سرمایه با سازوکارهای نظارتی

به گزارش 10 از 10، تهران (پانا) - معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، ساز و کارها و رویه های نظارت بر بازار سرمایه کشور را محکم وقابل دفاع ارزیابی کرد و گفت که در حال حاضر 28ردیف و لایه نظارتی دربورس تهران تعبیه شده است.

رصد بازار سرمایه با سازوکارهای نظارتی

به گزارش صدا و سیما، محمود گودرزی اضافه نمود: همه ساز و کارها و رویه های نظارت بر بازار سرمایه و کشف تخلفات و دستکاری های احتاقتصادی در دل این بازار تعبیه شده و باید اجازه داد سازمان بورس و ارکان، کار خود را در این خصوص انجام دهند.

وی افزود: غیر از قانون بازار اوراق بهادار و اساسنامه بورس تهران، ده ها دستورالعمل نظارتی از جمله آیین نامه معاملاتی بورس تهران، دستورالعمل انضباطی کارگزاران، دستورالعمل مقابله با پولشویی، دستور العمل بازارگردانی و افشای اطلاعات ناشرین برای بازار سرمایه پیش بینی شده است تا کنترل ها شکل دقیق تری به خود گیرد و احتیاج به ورود نهادهای غیرمرتبط به موضوع نباشد.

گودرزی با اشاره به اینکه 28 ردیف نظارتی در بورس تهران تعبیه شده است، گفت: تا به امروز بیش از 629 مورد رسیدگی داشته ایم؛ همچنین 930 مورد تذکر شفاهی به کارگزاران و سهامداران عمده داده شده است.

وی در ادامه به تبیین مفهوم بازار کارآ پرداخت و اضافه نمود: در این بازار فرض بر این است که رانت اطلاعاتی وجود ندارد و تمامی اطلاعاتی اقتصادی و گزارش های منتشرشده در مورد یک سهم در بازار منعکس می گردد و به سرعت نیز اثر خود را بر قیمت ها اعمال می نماید.

گودرزی با اشاره به اینکه در این بازار باید همه اطلاعات در مورد ناشران در دسترس باشد، گفت: در حال حاضر سامانه کدال این کارکرد را در بازار سرمایه کشور دارد. ضمن اینکه در بازار کارا و شفاف، اطلاعات باید صحیح و قابل اعتماد نیز باشد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا گاهی ناظر بازار با وجود اینکه به نظر می رسد عرضه و تقاضا به شکل عادی در جریان است، بخشی از معاملات را ابطال می نماید؟ گفت: گاهی آنچه دیده می گردد تنها یک روکش است و طبیعی است که بر اساس آن نمی توان قضاوت کرد. چرا که ممکن است دستکاری هایی از سوی یکی دو نفر خاص انجام شده و لازم باشد ناظر بازار به مساله ورود کند.

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اضافه نمود: در صورتی که خبر محرمانه ای در بازار درز نموده باشد یا جمع معاملات غیرعادی باشد ناظر حتماً به آن رسیدگی خواهد نمود. البته گاهی احتیاج است که امکان دسترسی به سامانه های خارج از بازار نیز فراهم باشد تا نظارت در شکل دقیق تر خود انجام گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1480

به "رصد بازار سرمایه با سازوکارهای نظارتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد بازار سرمایه با سازوکارهای نظارتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید