رسانه ای شدن جزئیات توافق غنی و عبدالله

به گزارش 10 از 10، رسانه های افغانستان آدینه شب نوشتند: محمد اشرف غنی رییس جمهوری منتخب و عبدالله عبدالله رهبر تیم ثبات همگرایی و رقیب رئیس جمهوری در انتخابات اخیر ریاست جمهوری درباره تشکیل یک هیأت نظارت پنج نفره شامل شخصیت های قومی و سیاسی برای جلوگیری از نقض توافق نامه صلح بین دو طرف توافق کردند.

رسانه ای شدن جزئیات توافق غنی و عبدالله

در متن توافق نامه ای که به نوشته رسانه ها در اختیار آنان قرار گرفته، آمده است: عبدالله عبدالله رهبری شورای عالی مصالحه را با پنج معاون برعهده خواهد گرفت.

بر اساس این سند، دو معاون شورای عالی مصالحه، معاونان عبدالله در تیم ثبات و همگرایی خواهند بود و معاونان دیگر شورای عالی مصالحه با مشورت رئیس جمهوری معرفی می شوند.

بر اساس این توافقنامه، رئیس شورای عالی مصالحه شورا را با مشورت رییس جمهوری، طرف ها و رهبران سیاسی، رئیسان دو مجلس (نمایندگان مردم و سنا) جامعه مدنی، و نخبگان کشور تشکیل خواهد داد.

وظایف عبدالله نیز در این توافقنامه چنین ذکر شده که وی، رهبری فرایند صلح، رهبری نشست های شورای عالی مصالحه ملی و صلاحیت مشخص مقام ها و کارمندان اجرایی و اداری این شورا و مقام های وزارت دولت در امور صلح را برعهده خواهد داشت.

شورای عالی مصالحه، صلاحیت امور مربوط به فرایند صلح را تثبیت، تصویب و رهبری خواهد نمود.

بر اساس این توافقنامه، تصمیم های شورای عالی مصالحه ملی بر اساس اکثریت آرا، با در نظرداشت مصالح افغانستان گرفته می گردد و این تصمیم ها و تصویب ها، نهایی هستند و عملی شدن آنان الزامی است.

بر اساس این سند، اشرف غنی در صورت لزوم نشست های مشورتی شورای عالی مصالحه ملی را برگزار می کند.

شورا در هماهنگی با ادارات مربوطه دولت شامل ایجاد اجماع ملی، منطقه ای و بین المللی در امور صلح، جلب یاری ها و پشتبانی بین المللی برای پیشبرد بهتر امور صلح برای بازسازی پس از صلح با طالبان خواهد بود.

همچنین برای عبدالله در تمامی مراسم مرتبط به صلح، تدابیر امنیتی، تشریفات و صندلی شخص دوم کشور در نظر گرفته می ‪ گردد. معاونان وی از پروتکل، امنیت و تشریفات دولتی برخوردار خواهند بود.

بر اساس این توافق، شورای عالی مصالحه، بودجه ای مستقل خواهد داشت و گفته شده که بودجه شورای عالی مصالحه از طرف حکومت تأمین می گردد و در کنار آن، شورا برای پیشبرد بهتر امور صلح، یاری بین المللی را نیز دریافت خواهند کرد.

در توافق نامه آمده است که عبدالله صلاحیت اجرا و هزینه بودجه این شورا را خواهد داشت و از تحقیق و تفحص مستثنا نیست.

شورا متشکل از رهبران سیاسی، شخصیت های ملی، نمایندگانی از مجلس نمایندگان، احزاب سیاسی، قومی، جامعه مدنی، زنان و جوانان است.

در توافقنامه آمده است که این شورا دو بخش دارد: مجمع عمومی و کمیته رهبری. صلاحیت ها و وظایف هردو بخش در اصول وظایف داخلی این شورا تنظیم می گردد.

اعطای رتبه مارشالی به ژنرال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی و معاون سابق ریاست جمهوری که در این دور از متحدان عبدالله بود، بر اساس فرمان رئیس جمهوری به همراه عضویت وی در شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی خواهد بود.

سهم 50 درصدی در کابینه و توافق دیدگاه و شایستگی درباره معرفی استانداران و برکناری ها نیز بر بنیاد دلایل قانونی انجام خواهد شد.

گفته شده که حدود 11 وزارتخانه نیز بر اساس توافقنامه به عبدالله واگذار خواهد شد.

بعضی منابع گفته اند که فراهم کردن فرصت برای برگزاری انتخابات شوراهای استانی، شوراهای شهرستان ها برای تکمیل ارکان لویه جرگه (مجلس بزرگان افغانستان) در فرصت ممکن و برگزاری انتخابات شهرداری ها خواهد بود.

این منابع نوشته اند که مشخص هیأت برای طرح و تعدیل قانون اساسی به منظور تغییر ساختار حکومتی پس از برگزاری انتخابات شوراهای شهرستانها، اصلاحات انتخاباتی تعدیل قانون احزاب سیاسی در مطابقت با اصلاحات انتخاباتی از مهم ترین بخش ها درباره اصلاحات هستند.

دولت افغانستان و عبدالله عبدالله تا به امروز درباره صحت و یا عدم صحت این توافقنامه که به رسانه ها رسیده است، اعلام موضع نکرده اند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1115

به "رسانه ای شدن جزئیات توافق غنی و عبدالله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه ای شدن جزئیات توافق غنی و عبدالله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید