دولت برای تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا چه کرد؟

به گزارش 10 از 10، حدود سه هفته از تایید اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا گذشته و در این مدت تصمیمات جدیدی در زمینه واردات و صادرات ماسک، محصولات ضدعفونی و دیگر اقلام بهداشتی گرفته شده است. برای مثال تا به امروز تعرفه واردات الکل، ماسک و لباس گان صفر شده، حقوق ورودی برخی اقلام بهداشتی تغییر کرده و صادرات برخی از آن ها نیز ممنوع اعلام شده است.

دولت برای تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا چه کرد؟

به گزارش خبرنگاران، در همان روزهای اول اسفندماه کارگروه تنظیم بازار واردات ماسک را اولویت اول دریافت ارز نیمایی تعیین کرد. همچنین این کارگروه گفت که صادرات مواد اولیه این کالا تا اطلاع ثانوی ممنوع و تعرفه واردات آن نیز 50 درصد کاهش یافته است.

همچنین کالاهای بهداشتی از جمله ماسک، الکل، شوینده ها و ضدعفونی کننده ها در گروه نخست کالاهای اساسی و ضروری قرار گرفتند و مشمول کنترل قیمت، مبارزه با احتکار، گران فروشی، اختفاء عدم عرضه و کم فروشی شدند.

چند روز بعد، یعنی 12 اسفند ماه هم حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که صادرات ماسک، دستکش، لباس گان و محصولات بهداشتی از جمله آب ژاول، صابون، کاغذ تیشو، منسوجات نبافته و الکل ممنوع است؛ ضمن اینکه واردات الکل، ماسک و لباس گان به منظور رفع نیاز کشور با تعرفه صفر امکان پذیر خواهد بود. همچنین در پی برخی مقاومت های استانی برای جابجایی الکل که به خاطر کمبود آن در برخی کارخانه های تولیدکننده ژل ضدعفونی وجود داشت، استانداران مکلف به صدور مجوز جابجایی محموله های الکل و ژل ضدعفونی کننده به خارج از استان ها شدند. یک روز بعد یعنی 13 اسفند ماه هم صادرات الکل ممنوع اعلام شد. 14 اسفند نیز گمرک گفت که تا پایان اردیبهشت سال 1399 حقوق ورودی ماسک و الکل صفر لحاظ می شود و چهار روز بعد مدرس خیابانی با ارسال نامه ای به رئیس کل گمرک حقوق ورودی ماسک و الکل اتیلیک را 5 درصد گفت.

طبق اعلام گمرک، صادرات ماسک از 21 بهمن ماه ممنوع شده بود، اما صادرات مواد اولیه این محصول از 7 اسفندماه طی نامه ای از سوی دفتر صادرات گمرک ایران به گمرکهای اجرایی ممنوع اعلام شد.

طبق اعلام اخیر گمرک، در حال حاضر تمامی گمرک ها مجاز به انجام تشریفات گمرکی اقلام بهداشتی هستند. همچنین به گفته مهرداد ارونقی، معاون گمرک ایران، درصورت صدور مجوز وزارت بهداشت، کالاهای بهداشتی در کمتر از 24 ساعت ترخیص می شود.

در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار نیز مقرر شد همه تشریفات واردات اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا حذف شود و واردات این محصولات صرفا محدود به تاییدیه فنی وزارت بهداشت و درمان شده است.

روز گذشته مدرس خیابانی با صدور ابلاغیه ای به سازمان های صنعت، معدن و تجارت (صمت) سراسر کشور، گفت که تولید الکل در کشور تا اطلاع ثانوی نیازمند هیچگونه مجوزی از سوی سازمان های صمت نیست.

به گفته وی، با موافقت سازمان غذا و دارو، علاوه بر صفر شدن تعرفه واردات ماسک و الکل، واردات نیاز به IRC وزارت بهداشت ندارد و این کد برای واردات الکل، حداکثر ظرف مدت 24 ساعت صادر و هزینه ای برای واردکنندگان در بر نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 959

به "دولت برای تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برای تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید