دلیل پایین بودن آمار مرگ و میر کرونایی در روسیه چیست؟

به گزارش 10 از 10، روسیه پس از آمریکا بیشترین شمار مبتلایان کرونایی را دارد اما آمار مرگ و میر در این کشور به نحو حیرت انگیزی پایین است؟ یک رسانه آلمانی برای این پدیده چهار دلیل برشمرده است.

دلیل پایین بودن آمار مرگ و میر کرونایی در روسیه چیست؟

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، بر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز، تا ظهر سه شنبه، 30 اردیبهشت (19 مه) در روسیه نزیک به 300 هزار نفر به کووید-19، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (سارس کوو-2) مبتلا شده اند.

بر اساس گزارش های موثق، در هفته گذشته هر روز بیش از 10 هزار نفر به شمار مبتلایان روسیه اضافه شده است.

گفته می گردد که سیستم بهداشت و درمان این کشور فشار طافت فرسایی را تحمل می نماید و کادر درمانی، به ویژه پزشکان و پیراپزشکان در شیفت های 12ساعته به کار مشغولند.

تا اینجا تفاوت چندانی بین روسیه و کشورهایی که به شدت با بحران کرونا روبرو هستند، وجود ندارد. وجه تمایز، شمار درگذشتگان بر اثر این بیماری است که بر اساس آمار دانشگاه آمریکایی، در روسیه کمتر از سه هزار نفر است.

به این ترتیب، تناسب ابتلا با مرگ و میر در روسیه با سایر کشورها متفاوت است.

تاتیانا گلیکووا، معاون نخست وزیر این کشور می گوید، میزان مرگ و میر در روسیه در مقایسه با حد متوسط دنیای هفت ونیم برابر پایین تر است.

به گفته مقامات روسی، علت این پدیده شگفت انگیز، سیاست دولت برای جلوگیری از گسترش ویروس کشنده، تشخیص به موقع موارد ابتلا و آمادگی پزشکان و مراکز درمانی برای مقابله با آن بوده است.

اعتراض به رسانه های غربی

بسیاری از کارشناسان و رسانه های غربی اما در صحت اظهارات مقام های روسی تردید دارند و نظرات دیگری در این باره مطرح نموده اند.

بعضی، دولت روسبه را به دست کاری آمار متهم می نمایند و با واکنش شدید مقامات این کشور روبرو می شوند. به گزارش اشپیگل آنلاین، نیویورک تایمز و فایننشال تایمز به این دلیل حتی از وزارت امور خارجه روسیه نامه های اعتراض آمیز دریافت نموده اند.

در بسیاری از گزارش ها به سیاست کرونایی ولادیمیر پوتین انتقاد شده است، زیرا او در شروع کوشش می کرد نشان دهد که کشورش از بحران کرونا تا حد زیادی مصون خواهد ماند.

بسیاری از شهفرایندان روسیه هم یه این موضع پوتین اعتماد نموده و به فاصله گذاری اجتماعی و دیگر اقدامات بهداشتی که در کشورهای دیگر رایج شده بود اهمیت نمی دادند.

زاخار پریلپین، نویسنده روسی در این باره گفته بود، اگر این بحران به روسیه سرایت نکند، می توان گفت: خداوند کشورهایی را که ازدواج همجنس گراها را پذیرفته اند، مجازات نموده است.

چهار دلیل

وبسایت رادیو سراسری آلمان (Deutschlandfunk) هم روز 30 اردیبهشت به آمار پایین مرگ و میر در روسیه پرداخته است.

در گزارش این رسانه، چهار دلیل برای توجیه این پدیده ذکر شده است.

اول اینکه، در روسیه هیچ واحد درمانی پرازدحام وجود ندارد، به همین دلیل هیچ تصویری از عزاداری های جنحالی، آن طور که در شمال ایتالیا یا ایالات متحده دیده ایم موجود نیست.

در این گزارش آمده است که در روسیه برای درمان مبتلایان به کووید-19 مراکز جدیدی ایجاد شده و بیمارستان های عادی هم برای مداوای این بیماری تجهیز شده اند: به گفته بعضی پزشکان و بیماران، استانداردهای بهداشتی ناقص هستند و دستگاه های تنفسی ساخت روسیه دچار آتش سوزی شده اند، با وجود این، رسیدگی به بیماران با مشکل روبرو نمی گردد.

دلیل دوم: برای اینکه یک فرد متوفی در آمار کووید-19 ثبت گردد، باید علت مرگ او کاملا تعیین باشد و در صورت لزوم حتی پس از فوتِ بیمار هم آزمایش صورت بگیرد.

بر أساس گزارش رادیو آلمان، این آزمایش ها همواره درست انجام نشده، طوری که حتی شهردار مسکو هم از کیفیت آنها انتقاد نموده است.

بنابراین، آمار رسمی درگذشتگان بر اثر کرونا، صددرصد قابل اعتماد نیست.

سوم اینکه، اگر فردی فوت نموده و کارشناسان احتمال دهند که کووید-19 باعث مرگ شده است، پزشکان باید جسد او را کالبدشکافی نمایند.

بر أساس تحقیقاتی که روزنامه اینترنتی مدوزا انجام داده، بسیاری از پزشکان روسی جرات نمی نمایند، علت مرگ بیمارانی را که در رابطه با ویروس سارس کوو-2 جان باخته اند، در فهرست درگذشتگان کرونایی ثبت نمایند.

آنها علت اصلی مرگ را سکته یا بیماری ریوی قید می نمایند.

وبسایت رادیو آلمان می نویسد: این پزشکان مطابق خواست دولت عمل می نمایند.

دلیل چهارم: بر اساس آماری که چند روزنامه، از جمله مسکوتایمز، نیویورک تایمز و فایننشالتایمز به دست آورده اند، شمار جان باختگان در مسکو و پترزبورگ در ماه آوریل حدود 20 درصد بیشتر از بازه زمانی مشابه در ده سال گذشته بوده است.

شفافیت، کالایی کمیاب

در گزارش وبسایت رادیو سراسری آلمان آمده است، با وجود افزایش آمار مرگ و میر نمی توان با قاطعیت گفت که این فرایند با ویروس سارس کوو-2 در ارتباط بوده است: شاید شمار جان باختگان به این دلیل افزایش یافته که مداوای بیماران کرونایی اولویت داشته است و بیماران غیرکرونایی نسبت به گذشته امکانات کمتری برای معالجه داشته اند.

علاوه بر این، نمی توان آمار دو شهر را معیاری برای ارزیابی مرگ ومیر کرونایی در سراسر کشور قرار داد. آمار مربوط به سراسر کشور قرار است آخر مه منتشر گردد. این که این آمار چقدر واقعی یا غیرواقعی است شاید باز هم در ابهام بماند.

سایت رادیو سراسری آلمان نهایتا نتیجه می گیرد که گرچه آمار مرگ و میر ناشی از کووید 19 در روسیه به نحوی فاحش پایین تر از مقیاس دنیای است، ولی روشن کردن دلیل آن کار ساده ای نیست: در نظامی که واقعیات دست کاری شده و مجعول معمولا جای واقعیات را می گیرند شک و تردید در باره اظهارات رسمی به جاست، هر چند که نمی توان دریافت که ارقام و اعداد کجاها دست می شوند و شاید که متاسفانه عدم شفافیت به عنوان پدیده ای پایدار تا مدت ها شاخص روسیه و کشورهای مشابه باقی بماند.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا رااینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1123

به "دلیل پایین بودن آمار مرگ و میر کرونایی در روسیه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل پایین بودن آمار مرگ و میر کرونایی در روسیه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید