خودکشی به سبک رسانه ملی!

به گزارش 10 از 10، رئیس سازمان صداوسیما نه تنها با عذرخواهی بی دلیل و مضحک، رسانه ملی را تضعیف کرده؛ بلکه خودشان را نیز فردی بی مبنا و ناآشنا به مراوداتِ جایگاهی که در آن هستند، نشان دادند.

خودکشی به سبک رسانه ملی!

گروه دانشگاه خبرنگاران، علی رشیدی؛ اتفاقات و رویدادهای متفاوت و تلخ و شیرین زیادی در کشور رخ می دهد که علی رغم تنوع بالای آن ها، می توان گفت همیشه خبرهایی با کلیدواژه اصلی رسانه ملی تکرار می شود. بهمن ماه 1399 هم با یکی از این دست خبرها شروع شد.

دراغلب موارد بدون بررسی کامل هم می توان حدس زد که دوباره چه نوع مسئله ای در فضای رسانه ملی به بار آمده است. اما ظاهراً قرار نیست این بار به همین سادگی ها تمام شود یا بهتر بگوییم بر آن سرپوش گذاشته شود.

صداوسیما جمهوری اسلامی به دلایل مختلف الان در شرایطی واقع شده است که برای پیدا کردن یک یا دو برنامه خوب و نه عالی یا باید ساعت ها جست وجو کرد و یا اینکه معیارهای خوب بودن را تغییر داد!

توقع الگو قرار دادن و پرورش اندک نقاط مثبت صداوسیما را از فضای مدیریتی فعلی آن نداریم ولی حداقل در این شرایط نابسامان رسانه ملی، برنامه ای چون زاویه شبکه 4 را باید حفظ کرد.

گفت و گو مبتنی بر فضای علمی و منطقی و هم چنین فارغ از سیاست بازی ها و سطحی انگاری های متداول، خیلی بیش از این ها اهمیّت دارد که با خبر حذف یک برنامه، نگران به خطر افتادنِ آن بشویم؛ ولی به گونه ای رسانه ملی ما به خصوص در دروه مدیریتی اخیر، پیش رفته است که علاوه بر اینکه از رسانه بودن و ملی بودن فاصله گرفته، به مفاهیم و بسترهای کمک کننده به رشد و حرکت جامعه در راستای اهداف بزرگ انقلاب اسلامی هم اهمیتی نداده است.

البته از صداوسیمایی که دور استقلال خط قرمز کشیده و بقای خود را (مدیران) در باج دادن به دولت و مجلس و نهادهای کوچک و بزرگ دیگر می بیند و حتی مجبور است که برای محقق شدن بخشی از بودجه در نظر گرفته شده هم، وظایف و آرمان های اصلی خود را زیر پا بگذارد، توقع چندانی نباید داشت.

عذرخواهی آقای علی عسگری ضمن اینکه خود ایشان اشاره کردند مسئولیت اظهارنظر در برنامه های زنده برعهده کارشناس مدعو است، حقیقتاً از عجایب این چند روز بود. ایشان نه تنها با عذرخواهی بی دلیل و مضحک، رسانه ملی را تضعیف کرده، بلکه خودشان را نیز فردی بی مبنا و ناآشنا به مراوداتِ جایگاهی که در آن هستند، نشان دادند.

برخلاف خیلی از مدیران سازمان صداوسیما که تسلیم اوامر اشخاص و نهادهای دخیل در حیاتشان هستند، در دولت مستقر چیزی که زیاد است اقتدار و سیاستِ بازی دادن است؛ البته نه در برابر دشمن، بلکه برای دست و پا بستن منتقدان دلسوز و فعالان عرصه های مختلف داخلی. انگار نه انگار دولت چه مسائل سنگینی را به ملت وارد کرده و فقط در این نفس های آخرش به دنبال مظلوم نمایی است؛ چه موقعیت هایی بهتر از این. حتی کار به جایی رسیده است که رئیس رسانه ملی هم به جلسه هیات دولت دعوت نمی شود، البته جواب عقب نشینی های غیرحرفه ای ایشان غیر از این هم نیست.

جای تعجب است که آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سؤال خبرنگار در خصوص عدم دعوت از رئیس صداوسیما به جلسه دولت گفتند: صداوسیما در گزینش افراد، افرادی دعوت می کند که مخالف دولت هستند. صداوسیمای ما با مستنداتی که می سازد، نباید مردم را ناامید کند، این برنامه زاویه برای وزرای ما قابل قبول نبود.

انگار ایشان سخنان جناب روحانی در 18 دی ماه 96 را از یاد برده اند یا شاید خود را بالاتر از معصومین علیهم السلام می دانند. یا حتی شاید نیاز است که اصول اولیه و جایگاه رسانه را در این جنگ ارتباطاتی و رسانه ای از جناب آشنا بپرسند.

امیدواریم با شروع 1400 شاهد تغییرات جدی و مثبت در سازمان صدا وسیما و دولت کشورمان باشیم تا در بزرگ ترین مجموعه رسانه ای کشور، تحول و پیشرفت روزافزون را ببینیم.

علی رشیدی - کارشناسی مهندسی هوافضا دانشگاه امیرکبیر

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرنگاران نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1582

به "خودکشی به سبک رسانه ملی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکشی به سبک رسانه ملی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید