خبرنگاران کرونا صاحبان قلیانسراهای آستارا را بیکار می نماید؟

به گزارش 10 از 10، آستارا - خبرنگاران - اجرای مصوبه شورای سلامت آستارا مبنی بر تعطیلی قلیانسراها برای پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا، نشانگر اهمیت سلامت مردم نزد مسئولان است اما از سوی دیگر، در آستانه عید به کسب و کار و درآمد متصدیان آن واحدها لطمه وارد می گردد.

خبرنگاران کرونا صاحبان قلیانسراهای آستارا را بیکار می نماید؟

شورای سلامت آستارا هفته اخیر در راستای تصمیمات اتخاذ شده در سطح کشور برای کنترل و مقابله با ویروس کرونا، تعطیلی قلیانسراها را در دستور کار قرار داد و همکاری دستگاه های مرتبط و متصدیان واحدهای مربوطه را برای اجرای آن خواهان شد.

محسن آهنی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا شامگاه سه شنبه اظهار کرد: مصوبه شورای سلامت آستارا مبنی بر تعطیلی قلیانسراها، پیشتر به متصدیان آن واحدها ابلاغ شده است.

رئیس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس ها در آستارا که قلیانسراها زیر مجموعه این اتحادیه است، گفت: اجرای مصوبه شورای سلامت از امروز شروع شد و با وجود نگرانی از بسته شدن قلیانسراها و بیکاری متصدیان آنها، با مجریان قانون همکاری می کنیم.

کمال عظیمی اضافه نمود: بیش از 250 واحد قلیانسرا در شهرستان آستارا فعال است و داریم با توجه به اولویت و اهمیت سلامت مردم، صاحبان آنها در اجرای مصوبه شورای سلامت شهرستان همکاری نمایند.

وی ادامه داد: رستوران داران و صاحبان غذاخورها و قهره خانه ها هنگام دریافت پروانه کسب، به بسته بودن مغازه ها در ماه رمضان یا به ضرورت حکم دولتی یا قضایی در بعضی مناسبت ها، وقوف پیدا می نمایند و اکنون نیز باید همکاری نمایند.

او بیان نمود: اگر مشتریان قلیان در شرایط موجود از مصرف آن و مراجعه به قلیانسرا صرف نظر نمایند، شرایط بهتر خواهد بود اما متاسفانه تقاضای مصرف قلیان همچنان ادامه دارد.

رئیس اتاق اصناف آستارا نیز گفت: ماموران اداره صنعت، معدن و تجارت و نیروی انتظامی حدود هفت قلیانسرا را تعطیل کردند و با توجه به اهمیت موضوع مقابله با کرونا، تعطیلی آن واحدها ادامه خواهد داشت.

حسین ابوالحسنی اضافه نمود: بسیاری از مشتریان قلیانسراها، به خیال مصونیت از ویروس کرونا، با خود شیلنگ و استکان شخصی به قلیانسراها می برند اما این کار مانع انتشار ویروس نمی گردد و احتمال آلودگی تنفسی وجود دارد.

نگرانی از بیکاری متصدیان قلیانسراها

رئیس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس های آستارا با اشاره به تحصیلکرده بودن بسیاری از متصدیان قلیانسراها، از تعطیلی محل های کسب و کار آنها اظهار نگرانی کرد.

عظیمی گفت: بسیاری از صاحبان قلیانسراها تحصیلات عالی دانشگاهی دارند و مشتریان آنها نیز اغلب تحصیلکرده، اما بیکار هستند و اگر زمینه اشتغال آنها فراهم بود، امروز این تعداد قلیانسرا و مشتریان کثیر آنها را شاهد نبودیم.

وی ادامه داد: بیشتر قلیانسراها استیجاری است و مالکان آنها در مدت تعطیلی قلیانسراها، از اجاره بهای املاک خود چشم پوشی نخواهند کرد و نگران درآمد و کسب و کار صاحبان قلیانسراها هستم.

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: اقدام دستگاه های مرتبط برای تعطیلی قلیانسراها برای تامین سلامت شهفرایندان و گردشگران است، اما به کسب و کار صاحبان آن مغازه ها لطمه وارد می گردد و بعضی از متصدیان قلیانسراها مستاجر هستند و در آستانه عید دچار مشکل خواهند شد.

ابوالحسنی بیان نمود: مشاهده جوانان نشسته در میان دود قلیانسراها هرگز خوشایند نیست و امیدواریم شرایط موجود، میزان گرایش مردم بخصوص قشر جوان را به قلیان کاهش دهد.

وی اضافه نمود: به دلیل نرفتن واردنمایندگان پوشاک به ترکیه، لباس ترک به بازار ما وارد نمی گردد و کاهش تردد در مرز آستارا نیز، از شمار اتباع آذری و مشتریان بازار ساحلی و فروشگاه های آستارا کاسته است و ادامه این فرایند به اقتصاد و بازار ضربه خواهد زد.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می گردد و در معمولی ترین حالت، این ویروس باعث سرماخوردگی می گردد اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان سارس می گردد که نشانه های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می گردد مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه ننمایند.

بیش از پنج هزار واحد صنفی در آستارا فعال است و حدود یکهزار و 500 مورد آن در بازار ساحلی این شهرستان به عنوان یکی از مناطق مالی و گردشگرپذیر دایر است.

شهرستان گردشگرپذیر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 918

به "خبرنگاران کرونا صاحبان قلیانسراهای آستارا را بیکار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا صاحبان قلیانسراهای آستارا را بیکار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید