خبرنگاران کرونا بهترین فرصت برای توسعه اقتصاد ایران در فضای مجازی است

به گزارش 10 از 10، قزوین - خبرنگاران - یک مدرس اقتصاد در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین معتقد است که در شرایط کنونی به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی برخی کسب و کارها، فرصتی فراهم شده که اقتصاد ایران با دگرگونی به سمت توسعه فضای مجازی گام بردارد.

خبرنگاران کرونا بهترین فرصت برای توسعه اقتصاد ایران در فضای مجازی است

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، فرآیندهای مالی دستخوش تحولات بسکمک شده و کسب و کارهای عدیده ای را تحت تاثیر قرار داده است.

درحالی که برخی از واحدهای تولیدی به لحاظ اقلام مورد نیاز جامعه در برابر بیماری کرونا با افزایش تولید روبرو شده اند، در عوض بخش اعظمی از کسب و کارهای کشور به دلیل کاهش سرایت این بیماری یا به حالت تعطیل درآمده اند و یا شرایطی بر آنها حاکم شده که همانند گذشته رونق ندارند.

واکنش مردم نیز از ابتدا تا به امروز به شکل های گوناگونی نمایان شده است، به طوری که برخی خودشان را در خانه قرنطینه کرده و عده دیگر با این تصور که قیمت اجناس شکسته شده است، بیش از پیش در اماکن تجاری ظاهر می شوند.

به گفته فعالان مالی، برخی از کسب و کارهای بدون شناسنامه، کارگران و اقتصادهای خرد در این ایام به شدت آسیب دیده اند.

با توجه به اعلام منابع رسمی و پزشکی کشور مبنی بر ادامه دار بودن تعطیلی بنگاه های مالی تا اوایل اردیبهشت ماه سال آینده، چه دورنمایی را می توان برای اقتصاد کشور متصور شد؟

به این بهانه به سراغ مدرس اقتصاد و معاون امور بین الملل دانشگاه امام خمینی (ره) استان قزوین رفتیم. روح الله بیات در پاسخ به سوالات خبرنگار خبرنگاران چنین پاسخ داد:

خبرنگاران. در شرایط فعلی که ویروس کرونا در جامعه شیوع یافته است، با کدام دیدگاه موافقید؟ کسب و کارها تعطیل شوند یا اینکه همانند روال گذشته ادامه یابند؟

نمی توان در شرایط فعلی به کسب و کارها به صورت صفر و یک نگاه کرد، به نظرم لازم است که کشورمان شیوه های متنوعی را برای کسب و کارها در نظر بگیرد و از روش های کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کند.

به عبارت دیگر متوقف کردن همه فعالیت های مالی و آزاد گذاشتن آنها در شرایط فعلی که سایه کرونا روی همه چیز سایه افکنده، کار بسیار اشتباهی است، درحال حاضر باید رویکردی را انتخاب کرد که اقتصاد با رعایت تمام جوانب ایمنی و صرفه سود و زیان به حیات خودش ادامه دهد.

خبرنگاران. پس شما قبول دارید که امکان فعالیت برخی کسب و کارها در شرایط فعلی وجود دارد؟

بله - به هرحال برخی کسب و کارها می توانند ادامه دار باشند، البته این به آن معنی نیست که یک نسخه واحدی تجویز کنیم، رویکرد ما در شرایط فعلی باید میانه و بینابینی باشد، یعنی اگر در محیط کاری فضا برای فعالیت مالی با رعایت موارد بهداشتی فراهم است، نباید مانع تراشی کرد، حتی در برخی از کارگاه ها با جمعیت بسیار کمی از نیروهای انسانی روبرو هستیم که نیازی به تعطیلی ندارند.

خبرنگاران. آیا ممکن است برخی از کسب و کارها و واحدهای تولیدی که اکنون تعطیل شده اند، در مدت زمان طولانی بر اثر ابتلا به کرونا ورشکسته شوند؟

در کوتاه مدت نمی توان قضاوت کرد که بنگاه های مالی ورشکسته خواهند شد یا نه، چون در شرایط فعلی که گفته می شود این ویروس کمتر از یکسال زمان لازم دارد تا از بین برود، برخی از واحدهای تولیدی همچنان فعال و برخی دیگر هنوز نتوانسته اند تصمیم بگیرند، اما گام برداشتن به سمت فضای مجازی یک گزینه برای نجات دایمی کسب و کارها در ایران است.

اینطور که گفته می شود تا 16 فروردین سال 99، کسب و کارها تعطیل خواهند بود، طبعا کسب و کارهای کوچک و بدون شناسنامه بیشتر از مشاغل دیگر آسیب می بینند و باید برای توازن بخشی بین کسب و کارهای کوچک و بزرگ از روش های خاصی بهره برد.

می توانیم نسخه ای تجویز کنیم که فضای فعالیت برای کسب و کارهای کوچک و بدون شناسنامه پررنگ تر شود؛ به هرحال واقعیت این است که کسب و کارهای بزرگ و شناسنامه دار در این سال جاری به اندازه کافی و بیشتر از کسب و کارهای کوچک سود مالی داشته اند و می توانند از ذخایر مالی خودشان استفاده کنند.

خبرنگاران. به کسب و کارهای مجازی اشاره کردید؛ چگونه این نوع کسب و کارها می توانند در شرایط فعلی موثر واقع شوند؟

فضای مجازی می تواند کمک کند که اگر مردم شرایط خرید مستقیم ندارد، عملیات خرید و تحویل کالا را به صورت غیرحضوری در دستور کار قرار دهند که این مدل مالی قادر است شرایط خاص و ویژه ای را پیش روی بنگاه های مالی قرار دهد.

یادمان نرود که هر تهدیدی در یک برهه زمانی خاص می تواند به یک فرصت تبدیل شود و همانطور که الان دانشگاه ها و مراکز آموزشی به سمت تدریس مجازی حرکت کرده اند؛ اقتصاد کشور نیز می تواند خودش را با این فضا عجین کرده و راستا توسعه را پیش ببرد.

خبرنگاران. آیا کسب و کارهای مجازی بعد از بحران کرونا آن قدر توانایی دارند که ماندگار باشند یا فقط نسخه ای موقت و برای این برهه زمانی هستند؟

اقتصاد آینده ما خواه ناخواه باید با فضای مجازی آشتی کند، اگرچه بنگاه های مالی ما آمادگی ورود به این موضوع را ندارند، اما اکنون به علت کرونا دریچه ای باز شده تا بتوانیم هرچه بهتر به این سمت گام برداریم.

به هرحال، اینطوری نیست که ویروس کرونا از بین برود و دیگر بحرانی در دنیا وجود نداشته باشد، بحران ها یکی پس از دیگری می آیند و این اقتصاد و بنگاه های تولیدی هستند که باید خودشان را برای هر شرایطی آماده کنند، بنابراین کرونا بهترین فرصت برای دگرگون کردن اقتصاد و حرکت به سمت فضای مجازی است.

خبرنگاران. آیا برای شروع و گام برداشتن به سمت کسب و کارهای مجازی نکته ای وجود دارد که حائز اهمیت باشد؟

ایجاد اعتمادی که بین مشتری و کارآفرین در فضای کسب و کار مجازی وجود دارد، باید بسیار جدی گرفته شود، اگر اعتمادسازی مناسبی صورت نگیرد و مشتری متوجه شود که بهداشت و سلامت به خوبی رعایت نمی شود شاید یکبار برای همیشه از خرید در فضای مجازی زده شده و هرگز به سمت آن بازنشود، اما اگر فرآیندهای فروش محصولات به خوبی صورت بگیرد، حتی اگر این محصولات به خاطر هزینه حمل و نقل گران تر به دست مشتری برسند، باز هم مورد استقبال شهروندان بوده و ریشه های کسب و کار مجازی را تقویت خواهند کرد.

خبرنگاران. به نظر شما تا چه اندازه امکان تحقق مجازی شدن کسب و کارها در شرایط فعلی وجود دارد؟

این موضوع محقق شدنی است؛ چون در حال حاضر همه کسب و کارها به علت شیوع ویروس کرونا در فرصتی برابر قرار دارند و می توانند نوع فعالیت مالی خودشان را به سمت فروش مجازی سوق دهند.

به عقیده من نوآوری فقط در تولید نیست، بلکه نوآوری در خرید و فروش و کسب و کار نیز وجود دارد و شاید در این شرایط کنونی، بهترین گزینه افزایش سرمایه های ارتباطی و مراوده های مجازی باشد.

خبرنگاران. از نظر علم اقتصاد، در شرایطی که بحران های بهداشتی و سلامتی اقتصاد را تحت شعاع قرار می دهند، دولت ها چه وظیفه ای دارند؟

روش متداول و عرف این است که سیستم های تامین اجتماعی وارد میدان شده و از کسب و کارهای آسیب دیده حمایت کنند، البته این موضوع در کشور ما به منابع مالی بیمه ها بستگی دارد و هیچ وقت در مورد این ب هصورت جدی تصمیم گرفته نشده است.

خبرنگاران. آیا کشورهای خارجی برای بحران کرونا از روش های حمایتی استفاده کرده اند؟

بله - کشور ایتالیا با وجود گسترش فراوان ویروس کرونا و مبتلا شدن جمع کثیری از شهروندان، 10 میلیارد دلار برای کسب و کارهای خودش کنار گذاشته تا افرادی که متضرر شده اند، تحت حمایت قرار گیرند، در کشور کره جنوبی نیز نزدیک به 40 میلیارد دلار درنظر گرفته شده تا اگر ضرر مالی افزایش یابد، بتوان به نحو مقتضی هزینه کرد.

خبرنگاران. آیا در حوزه فعالیت کارگران نیز، سازوکاری در دنیا وجود دارد که با ایجاد یک بحران زیستی، نهادی در راستای حمایت از آنها گام بردارد؟

بله این رسم متداولی در دنیا محسوب می شود؛ اما در بین کشورها رویه های متفاوتی وجود دارد؛ به عنوان مثال کشورهای اروپایی به خوبی توانسته اند از سیستم تامین اجتماعی برای حمایت از کارگران استفاده کنند، اما آمریکا متفاوت از اروپا چنین حمایت هایی ندارد و همه چیز به خود کارگر وابسته است که چه نوع بیمه ای را در زندگی استفاده کند، در ایران نیز شرایطی بین قوانین کشورهای اروپایی و آمریکایی اتخاذ شده و برعهده سازمان تامین اجتماعی گذاشته شده است.

نیم نگاه: به گفته محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، مراکز تولید غذاهای آماده، رستوران ها، تالارها، اغذیه فروشی ها، در بخش گردشگری، هتل ها و مهمان پذیرها، در بخش حمل و نقل دفاتر خدمات گردشکری، آژانس ها، در بخش تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش، صنایع دستی و همچنین مجتمع های فرهنگی و وزشی بیشترین آسیب را از ابتدای شیوع کرونا در کشور متحمل شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 968

به "خبرنگاران کرونا بهترین فرصت برای توسعه اقتصاد ایران در فضای مجازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا بهترین فرصت برای توسعه اقتصاد ایران در فضای مجازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید