خبرنگاران چرا شرایط کرونا در گچساران بحرانی شد؟

به گزارش 10 از 10، گچساران - خبرنگاران -شهرستان گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد 120 روز است در شرایط قرمز کرونا روزگار می گذراند و براساس اعلام وزارت بهداشت در فهرست حدود 45 شهرستان بحرانی کرونای کشور قرار گرفته است.

خبرنگاران چرا شرایط کرونا در گچساران بحرانی شد؟

به گزارش خبرنگاران،بدون شک رفتار شهفرایندان در رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی انتشار ویروس کرونا از جمله دلایل مهم بحرانی شدن شرایط بیماری در این شهرستان است اما دلایل دیگری وجود دارد که می تواند به سخت تر شدن شرایط شیوع ویروس کرونا کمک کند.

برخی از شهفرایندان گچسارانی هنوز از سخن من ماسک نمی زنم کوتاه نیامده اند، حال باید از این افراد پرسید که جان باختن و یا بستری شدن در بیمارستان آسان تر است یا استفاده از ماسک؟

یک جوان گچسارانی در پاسخ به این سوال که چرا از ماسک استفاده نمی کند، گفت: من روزانه 10 ساعت کارگری ساختمان در شرایط سخت انجام می دهم و در صورت پوشیدن ماسک خفه می شوم.

اکبر احمدی اضافه کرد: با وجودی که در فصل پاییز هستیم اما استفاده از ماسک به دلیل گرمای هوای گچساران بسیار سخت است.

وی تامین هزینه های ماسک برای طبقه کارگر را مشکل دیگری دانست و اضافه کرد: در صورتی که هر یک از افراد حانواده چهار نفری من روزانه 2 عدد ماسک استفاده کنند بیش از 50 هزار تومان هزینه مخارج دارد.

برخی افراد می گویند ما نمی توانیم با نزدیکان خود دیدار نکنیم، با توجه به اینکه در یک خانواده گچسارانی سه نفر که 2 نفر آنان کمتر از 50 سال سن داشته اند بر اثر ابتلای به ویروس کرونا جان باخته اند با این تفاسیر آیا تحمل ندیدن دوستان و آشنایان آسان تر است یا آنان را تا همیشه به خاک سپردن؟

یک بانوی گچسارانی گفت: پیش از انتشار ویروس کرونا هر سه روز یک بار برای دیدن خانواده خود به خانه پدری می رفتم اما اکنون 10 روزی یک بار والدین خود را می بینم.

رویا محمدی اضافه کرد: با وجودی که می دانم مادرم بیماری دیابت دارد و در صورت بروز بیماری کرونا خطر جانی او را تهدید می کند اما دلتنگ می شوم و نمی توانم دوری خانواده خود را تحمل کنم.

تردد خودرو ها در جاده های کهگیلویه وبویراحمد در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال تنها 10درصد کاهش یافته است که این آمار روایتگر این مساله است که جز در روزهای نخست تعطیلات نوروز مسافرت ها به روال سال های قبل ادامه داشته پس نباید انتظار داشت که فرایند بیماری ویروس کرونا در منطقه سیر نزولی داشته باشد.

یک جوان گچسارانی که با همراه گروهی از دوستان خود برای گذران تعطیلات آخر هفته به منطقه گردشگری گناوه رفته بود می گوید که در طول هفته از ماسک استفاده و مراقبت های بهداشتی را رعایت می کنم اما چون می دانم دوستانم سالم هستند در این سفرهای کوتاه نیازی نمی بینم.

علی صیاد اضافه کرد: من ورزشکار هستم و بیماری کرونا نمی تواند جانم را تهدید کند.این اظهارنظرها و عقاید در حالی است که تعداد زیادی از جانباختگان کرونا در گچساران در سنین جوانی بوده اند.

در حالی که گچساران 18 درصد از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد را به خود اختصاص داده اما حدود 27درصد قربانیان کرونای استان ساکن این شهرستان هستند.

تا روز سوم آبان ماه جاری 190 بیمار کرونایی در استان جان خود را از دست دادند که بیشترین قربانیان با 48 مورد ساکن شهرستان گچساران هستند.

دلایل اوج گیری کرونا

فرماندار گچساران گفت:رفتار غیرمسئولانه برخی شهفرایندان و شرایط جغرافیایی و محیطی از مهمترین دلایل انتشار ویروس کرونا در این شهرستان است.

علی خوان پایه خاطرنشان کرد:نیروهای شاغل در صنعت نفت که برخی به استان های همجوار برای خدمت سفر می کنند یکی از دلایل مهم تغییر شرایط بیماری ویروس کرونا در این شهرستان بوده است.

برخی از نیروهای شاغل در صنعت نفت 20 روز برای انجام فعالیت شغلی به استان های مجاور سفر می کنند و20 روز به گچساران بر می گردند.

وی گفت: قرار داشتن گچساران در مرز استان های خوزستان،بوشهر و فارس و مسافرانی که از زیرساخت های سوخت خودرو و عابر بانک ها استفاده کردند از دیگر دلایل انتشار این بیمار است.

توصیه های مسئولان

مدیر شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: افرادی که به دلیل داشتن علائم مشکوک نمونه تست کرونا از آنان گرفته می شود باید تا زمان دریافت پاسخ آزمایش قرنطینه شوند.

آرمین غلامیان با یادآوری اینکه استفاده از ماسک در مکان های عمومی اجباری است گفت:آنچه کنترل بیماری را تضمین می کند همکاری مردم در رعایت مراقبت های بهداشتی انتشار بیماری ویروس کروناست.

وی عنوان کرد:یک هزار مورد بازدید از بانک ها و دستگاه های اجرایی در ابتدای ویروس کرونا تا به امروز برای بررسی فرایند مشارکت کارکنان دولت و مراجعان در گچساران انجام شده است.

وی با اشاره به در پیش بودن فصل بیماری های تنفسی و آنفولانزا گفت:در صورت ادامه فرایند کنونی روزهای سختی پاییز سال جاری در انتظار مردم گچساران است.

غلامیان تاکید کرد: کادر درمان این شهرستان پس از ماه ها تلاش شبانه روزی، اکنون در انتظار مشارکت بیشتر مردم برای کاهش انتشار این بیماری هستند.

250 روز کرونایی در گچساران چگونه گذشت؟

روزهای ابتدایی انتشار ویروس کرونا که کمبود شدید کالاهای بهداشتی چون ماسک و دستکش به شدت احساس می شد، بسکمک از شهفرایندان خانه نشین شدند و بازارهای شهر دوگنبدان کاملا خلوت شد به همین دلیل میزان مرگ ومیر ناشی از این ویروس در فروردین ماه کمترین میزان در هشت ماه گذشته بود.

اما از اردیبهشت ماه سال جاری هر چه مشارکت مردم در رعایت مراقبت های بهداشتی ضعیف تر شد این ویروس مرگبار جسورتر شد.

بررسی آمارها نشان می دهد 10 درصد از تست های انجام شده بیماری ویروس کرونا درگچساران در فروردین ماه مثبت بود،این شاخص در اردیبهشت به 9.2 درصد و در خرداد ماه به 12.5درصد افزایش یافت.

داده های آماری نشان می دهد تیر ماه 44.4درصد نمونه های آزمایشگاهی ویروس کرونا در گچساران مثبت بود و مرداد ماه این شاخص به 54درصد رسید اما شهریور و مهر سال جاری میزان نمونه های مثبت بیماری ویروس کرونا در این شهرستان 42 و 47 درصد گزارش شده است.

در حالی که موردی از مرگ بر اثر بیماری ویروس کرونا در فروردین ماه در گچساران گزارش نشده بود،کمتر از یک درصد از بیماران کرونایی این شهرستان در اردیبهشت جان باختند.

آمار جان باختگان بیماری ویروس کرونای گچساران در خرداد ماه 1.2،تیر3.1،مرداد 4.1،شهریور 2.2 ومهرماه 1.7 درصد تعداد مبتلایان گزارش شده است.

بیماری کرونا به روایت آمار

فرماندار گچساران گفت: نتایج آزمایش های پزشکی انجام شده در این شهرستان نشان می دهد که از ابتدای انتشار ویروس کرونا تا خاتمه مهر ماه یکهزار و 875 نفر در این شهرستان به این بیماری مبتلا شده اند.

علی خوان پایه اضافه کرد: در این مدت پنج هزار و742 مورد تست بیماری ویروس کرونا از افراد با علائم مشکوک در گچساران انجام شده است.

وی ابراز داشت: 46درصد از مبتلایان ویروس کرونا در این شهرستان زن و 54درصد نیز مرد بوده اند.

فرماندار گچساران شرح داد:10درصد از مبتلایان به بیماری ویروس کرونا دراین شهرستان ساکن روستاها هستند که این آمار نشان دهنده این است که روستاها هم از خطر کرونا در امان نیستند.

وی تاکید کرد: 32درصد از کارمندان دولت و هشت درصد از کارکنان حوزه درمان شامل پرستاران،پزشکان در گچساران به بیماری ویروس کرونا مبتلا شده اند.

خوان پایه گفت:هم اکنون بیش از 70 نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های شهید رجایی و صنعت نفت این شهرستان بستری هستند و یک هزار و 426 نفر از مبتلایان به بیماری ویروس کرونا معادل 76درصد بهبود یافته اند.

وی شرح داد: تا به امروز48نفر در این شهرستان معادل 2.5 درصد مبتلایان، بر اثر ویروس کرونا جان باخته اند.

فرماندار گچساران تاکیدکرد: طرح دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی،بازدید از بازار و ادارات برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی واستفاده از ماسک از مهمترین اقدام های در حال انجام برای کنترل انتشار بیماری ویروس کرونا در این شهرستان است.

خوان پایه با یادآوری در پیش بودن فصل بیماری آنفولانزا و هشدار کارشناسان مبنی بر انتشار بیشتر بیماری ویروس کرونا از همه شهفرایندان خواست تا دستورالعمل های بهداشتی این بیماری را رعایت کنند.

محدودیت های کرونایی

شهردار دوگنبدان گفت: برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا هم اکنون همه پارک های این شهر تعطیل است.مسعود ظفری اضافه کرد: از چهار هفته پیش تا به امروز آرامستان شهر دوگنبدان تعطیل است.

راهکارها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: تعطیل شدن همه آیین های دسته جمعی شامل برنامه های ورزشی، سیاسی، مذهبی، هنری و جشن ها از جمله پیشنهادها برای کنترل بیماری ویروس کرونا در استان است.

پرویز یزدان پناه اضافه کرد: نظارت کامل بر آیین های خاکسپاری ضروری است و باید این برنامه ها با تعداد معدودی انجام شوند.

یزدان پناه تاکید کرد: برپایی آموزش ها در مدارس و دانشگاه ها حداقل تا 10 روزه دیگر باید به صورت مجازی باشد.

وی گفت:به حداقل رساندن نشست های دستگاه های اجرایی نیاز دیگری است که باید مورد توجه مسئولان باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از متولیان خواست تا نظارت بیشتری بر فرایند خدمات رسانی مراکز و صنوف پرخطر اعمال شود و اگر پروتکل ها را رعایت نکردند حداقل برای دو هفته تعطیل شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با بیان اینکه که کنترل سطح شهر توسط نیروی انتظامی و بستن خیابان های مرکزی در ساعتی از شبانه روز انجام شود تاکید کرد: همچنین پاساژها به صورت کامل کنترل شود.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا تنها متصدیان، کار بنزین زدن را انجام دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج توصیه کرد: نیاز است دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی ادامه داشته باشد و در اداراتی که امکان مالی آن ها اجازه می دهد سطل زباله مناسب و از شیرهای آب پدالی استفاده شود.

توزیع ماسک دولتی در داروخانه ها

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت:همه داروخانه های استان موظف به فروش ماسک دولتی به قیمت یکهزار و 300 تومان هستند.

امام بخش قائدی گفت: بخشی از پارچه مورد نیاز تولید ماسک به قیمت دولتی در کهگیلویه وبویراحمد تامین شده و ماسک معمولی به نرخ مذکور با نظارت صنعت معدن و تجارت استان تولید و عرضه می شود.

وی خاطرنشان کرد: قیمت ذکر شده برای ماسک های معمولی مشخص شده و داروخانه ها می توانند ماسک های سه لایه یا پنج لایه را با قیمت های معین شده به متقاضیان عرضه کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد شرح داد: با توجه به اهمیت استفاده از ماسک برای کنترل انتشار ویروس کرونا دولت برای کاهش قیمت آن تلاش می کند.

گشت کرونا

رئیس جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: هشت کارگروه گشت ارشاد کرونا برای مقابله با این بیماری در شهرستان های مختلف استان فعالیت می کند.

امان الله جهانبین گفت: در هر یک از این کارگروه ها براساس جمعیت شهرستان ها هفت تا 35 امدادگر فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه بهترین راه مقابله با ویروس کرونا، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در برنامه های دسته جمعی است اضافه کرد: این گروه ها وظیفه دارند در مناطق مختلف استان بین شهفرایندان ماسک توزیع و مردم را به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی دعوت کنند.

جهانبین ابراز داشت: این طرح علاوه بر کمک به فرهنگ سازی و هشدار برای جدی دریافت کرونا، گام موثری برای کاهش فشار بر کادر بهداشت و درمان است.

وی اضافه کرد: جوانان جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد به صورت روزانه در بین مردم در مناطق مختلف اقدام به توزیع ماسک می کنند و تا ریشه کن شدن این ویروس با تمام توان همراه مردم خواهند بود.

شهرستان 126هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1389

به "خبرنگاران چرا شرایط کرونا در گچساران بحرانی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا شرایط کرونا در گچساران بحرانی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید