خبرنگاران معاون وزیر جهاد کشاورزی: سال جاری 6 میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی وارد می گردد

به گزارش 10 از 10، اردبیل - خبرنگاران - معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خاطرنشان کرد: برای تامین نیازهای اساسی کشور، سال جاری 6 میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی وارد می گردد.

خبرنگاران معاون وزیر جهاد کشاورزی: سال جاری 6 میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی وارد می گردد

جواد وفابخش روز چهارشنبه در جریان سفر به اردبیل و در ملاقات با استاندار اردبیل با اشاره به واردات 14 میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی برای تامین احتیاجهای ضروری کشور در سال گذشته گفت: سال جاری این رقم کاهش یافته و بهره گیری از ظرفیت های داخلی در اولویت کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

وی با تاکید بر کوشش مسوولان و فراورینمایندگان برای تامین احتیاجهای بخش کشاورزی از داخل کشور بیان نمود: کاهش میزان واردات کشاورزی، فشار زیادی را به بخش زراعت در داخل کشور برای جبران کسری فراوری و تامین احتیاج داخلی وارد می نماید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اضافه نمود: برغم این هدف گذاری سخت و کاهش چند برابری واردات، همه کوشش بر این است که با جهش در عرصه فراوری، احتیاج خود را از داخل تامین کنیم.

او اضافه نمود: وزارت جهاد کشاورزی برای این منظور اقدام به شناسایی قطب های مهم فراوری محصولات و نهاده های کشاورزی نموده و بر افزایش فراوری در چند استان از جمله خوزستان و اردبیل متمرکز شده است.

وفابخش با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی در 2 حوزه فراوریات دیم و آبی اهداف خود را با برنامه تدوین شده به پیش می برد، گفت: با این حال سیاست کشور در حوزه کشاورزی فراوری و تامین احتیاجمندی ها از داخل بوده و بر این اساس برنامه ریزی شده است.

وی امکانات کشور را در عرصه کشاورزی محدود عنوان و بیان نمود: وزارت جهاد کشاورزی در صدد است تا قطب های کشاورزی کشور را احیا نموده و در فضای تحریم، جهشی را در فراوری انواع محصولات کشاورزی داخلی رقم بزند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار کرد: بر همین اساس ضروری است که قطب های فراوری کشاورزی از جمله قطب استان اردبیل و خوزستان احیا و تقویت شده و برای رسیدن به این هدف، کشاورزی دانش محور و استفاده از فناوری نوین مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل بسته های کاملی برای حمایت از کشاورزان در قطب های فراوری بویژه برای سال زراعی آینده تدوین شده است.

وی با اشاره به بازدید خود از مزارع غلات استان اردبیل در شهرستان های پارس آباد، گرمی، بیله سوار، مشگین شهر و اردبیل گفت: شواهد نشان می دهد که دانش و فناوری مورد استفاده کشاورزان استان اردبیل خیلی ارتقا یافته و این امر نشانه توجه مسوولان استان به این بخش است.

وفابخش ادامه داد: استان اردبیل در زمنیه فراوری محصولات اساسی و تامین نهاده های بخش فراوری و زراعت از جمله در فراوری بذر قابلیت بالایی دارد.

وی دشت مغان را دارای ظرفیت بالا برای تبدیل شدن به یکی از قطب های مهم فراوری انواع محصولات استراتژیک حوزه کشاورزی دانست و گفت: فراوری در این منطقه احتیاجمند حمایت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با تاکید بر ادامه پروژه های تحقیقات در زمینه فراوری گندم و ذرت در استان اردبیل گفت: با به ثمر رساندن اقدامات تحقیقاتی، می توان بذر مرغوب و پرمحصول را در اختیار کشاورزان قرار داد.

استاندار اردبیل نیز در این ملاقات با اشاره به اجرای پروژه عظیم آبیاری مدرن در پایاب سد خداآفرین در دشت مغان گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید برای بهره برداری از ظرفیت فراوریی این پروژه 45 هزار هکتاری، برنامه موثری را تدوین و اجرا کند.

اکبر بهنامجو با تاکید بر ضرورت توجه به ظرفیت داخلی در حوزه کشاورزی در فضای تحریم و فشار خارجی اضافه نمود: همه باید کوشش نمایند تا بخش خصوصی، مدیریت فراوری محصولات در حوزه کشاورزی را به دست گرفته و رونق و جهش فراوری را رقم بزند.

وی اعطای امتیازات ویژه به فراوری فناورانه و جهشی در حوزه کشاورزی توسط بخش خصوصی را ضروری خواند و بیان نمود: فراوری در حوزه کشاورزی بویزژ در اراضی دارای طرح آبیاری مدرن باید هدفمند و بر اساس احتیاجهای کشور باشد.

استاندار اردبیل بر تشکیل زنجیره فراوری در عرصه کشاورزی بویژه در مجتمع های کشت و صنعت مغان تاکید نمود و گفت: با تشکیل زنجیره فراوری، ظرفیت فراوری افزایش یافته و ارزش اضافه نموده بیشتری در حوزه کشاورزی ایجاد می گردد.

به گزارش 10 از 10، جواد وفابخش معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت پیش از ملاقات با استاندار اردبیل از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در منطقه آراللوی شهرستان اردبیل بازدید نموده و با قابلیت های علمی و پژوهشی این مرکز در زمینه فراوری بذر غلات آشنا شده و خواهان تقویت فعالیت این مرکز شد.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با فراوری سالانه 4.5 میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد فراوریات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

750 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می گردد که 45 هزار هکتار آن باغ، 225 هزار هکتار آن اراضی آبی و 480 هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

سال جاری گندم در 305 هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان اردبیل کشت شده است و پیش بینی می گردد که 580 تا 600 هزار تن گندم در این استان فراوری گردد.

محصول گندم با حدود 305 هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

اردبیل در فراوری بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول فراوری عدس، رتبه اول فراوری کلزا، رتبه دوم فراوری سیب زمینی، رتبه سوم فراوری عسل، رتبه پنجم فراوری چغندر قند، رتبه هفتم فراوری حبوبات و رتبه هفتم فراوری گندم و جو را دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 مرداد 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1169

به "خبرنگاران معاون وزیر جهاد کشاورزی: سال جاری 6 میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی وارد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیر جهاد کشاورزی: سال جاری 6 میلیارد دلار محصول و نهاده کشاورزی وارد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید