خبرنگاران بلایی که عربستان بر سر جهان آورد

به گزارش 10 از 10، تهران - خبرنگاران - اقدامات و بی تدبیری مقامات سعودی به ویژه ولیعهد کم تجربه آن در جنگ نفتی موجب خسارت های هنگفت نه تنها به عربستان و کشورهای صادر کننده نفت، بلکه به آمریکا به عنوان شریک راهبردی سعودی شده تا حدی که صدای دونالد ترامپ را نیز درآورد.

خبرنگاران بلایی که عربستان بر سر جهان آورد

در حالی که همه گیری کرونا تا به امروز (چهارشنبه) جان حدود 178 هزار نفر را در دنیا گرفته و بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر نیز به این بیماری مبتلا شده اند، خسارت های مادی آن نیز بسیار از حد انتظار بوده و موجب رکود شدید مالی در دنیا شده و بسیاری از کارخانجات و شرکت ها را به مرز ورشکستگی کشانده، اما بیشترین آسیب را در این بین صنعت نفت دنیا دیده، آسیبی که شاید در طول یکصد سال گذشته کم نظیر بوده که به دلیل افزایش فراوری و صادرات نفت از سوی عربستان بوده است.

در بین کشورهای فراوری و صادر کننده نفت، آمریکا بیشترین خسارت را در بین کشورهای دنیا دیده به حدی که قیمت نفت سبک تگزاس (WTI) در معاملات روز دوشنبه بورس کالای نیویورک برای اولین بار در تاریخ به منفی 37.63 در هر بشکه رسید.

این در حالی است که در اوایل امسال میلادی قیمت هر بشکه نفت خام سبک تگزاس بیش از 60 دلار بود، اما در ادامه فرایند قیمت نفت در بازارهای دنیای نزولی شد و پس از شیوع ویروس کرونا در بیش از 200 کشور دنیا و در مقابل ادامه رکود مالی به دلیل محدودیت های شدید ایجاد شده برای مهار این ویروس، فرایند نزولی قیمت نفت با شدتی کم سابقه ادامه یافت، به طوری که در سرانجام هفته گذشته قیمت نفت تگزاس برای اولین بار در 18 سال اخیر به کمتر از 20 دلار در هر بشکه رسید.

اگرچه کشورهای فراوریکننده نفت اعم از اعضای اوپک و اوپک پلاس اخیراً برای کاهش 10میلیون بشکه ای فراوری روزانه نفت خود به توافق رسیدند، اما افت واردات نفت به ویژه در کشورهای عظیم واردکننده این محصول به حدی بوده است که حتی این کاهش چشمگیر فراوری نیز نتوانسته است از مازاد نفت در بازار جلوگیری کند.

عربستان و کرونا عامل اصلی کاهش قیمت نفت

عربستان به دلیل تنش میان مسکو - ریاض و در اصل به منظور ضربه زدن به ایران اقدام به افزایش فراوری بیش از اندازه نفت و ارایه آن به بازارهای دنیای از 22 اسفند ماه 1398کرد، اقدامی که با همراهی امارات انجام شد.

شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) در همان زمان طی بیانیه ای بیان کرد که سطح فراوری خود را تا یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و در ادامه وزارت انرژی عربستان نیز بیان کرد که فراوری نفت خام این کشور از 12 میلیون بشکه به 13 میلیون بشکه افزایش می یابد.

این اقدام در حالی است که عربستان به عنوان عظیمترین صادرکننده نفت در دنیا از فروردین ماه سال گذشته سطح فراوریش را از 9 میلیون و 800 هزار بشکه به 12 میلیون و 300 هزار بشکه در روز افزایش داده بود.

عربستان که در سال های 1388 و 89 خورشیدی روزانه حدود 9 میلیون بشکه نفت بیش از صد دلاری فراوری می کرد، هم اکنون 13 میلیون بشکه نفت فراوری و قسمت زیاد آن را صادر می نماید، نفتی که قیمت هر بشکه آن در زیر 20 دلار نیز به دلیل رکود مالی شدید در دنیا مشتری ندارد؛ این کاهش قیمت که به دلیل بی درایتی های آل سعود و همه گیری کرونا بوده، خسارت های هنگفتی به به کشورهای صادر کننده نفت وارد نموده است.

نوش دارو بعد از مرگ سهراب

کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای دنیای بالاخر موجب بیداری هرچند دیر هنگام آل سعود شد و شامگاه سه شنبه عربستان بیان کرد که آماده است اقداماتی بیشتر با مشارکت کشورهای عضو اوپک به منظور برقراری ثبات در بازارهای نفت انجام دهد.

اقدامات چند سال گذشته آل سعود در حمایت از گروه های تروریستی در کشورهای سوریه، عراق و لیبی به ویژه داعش و دیگر گروه های تروریستی و پس از آن تجاوز به یمن به یاری کشورهایی همچون امارات و آمریکا، که موجب خسارت های سنگین مادی و معنوی به مردم مسلمان این کشورها شده، تنها گوشه ای از خسارت های وارده از سوی عربستان و همپیمانانش به دنیا اسلام می باشد که اگر اقدام اخیر آل سعود در کاهش قیمت نفت را به آن اضافه کنیم، می توانیم از این اقدام آل سعود را به عنوان بلایی دیگر بعد از کرونا نام ببریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 27 خرداد 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1062

به "خبرنگاران بلایی که عربستان بر سر جهان آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بلایی که عربستان بر سر جهان آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید