خبرنگاران بحران مالی ناشی از شیوع کرونا بدهکاران منطقه یورو را بدهکارتر می کند

به گزارش 10 از 10، تهران - خبرنگاران - بحران بهداشتی گسترده ناشی از شیوع بیماری کووید-19 در اروپا به اندازه ای اقتصاد قاره سبز را زمین گیر کرده است که صندوق بین المللی پول ضمن هشدار نسبت به پیامدهای شدید این بیماری بر فرایند بازسازی اقتصادی، از وادار شدن احتاقتصادی برخی کشورهای حوزه یورو به دریافت وام خبر داد.

خبرنگاران بحران مالی ناشی از شیوع کرونا بدهکاران منطقه یورو را بدهکارتر می کند

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران به نقل از روزنامه ال پائیس، اگر چه دستیابی به واکسن قطعی کووید-19 به عنوان یک کاتالیزور موجب تسریع در فرایند رشد مالی و تنها راهگشای خروج اروپا از بحران مالی فعلی خواهد بود اما صندوق بین المللی پول ضمن هشدار از پیامدهای منفی موج دوم شیوع بیماری همه گیر در تضعیف فعالیت های مالی در سه ماهه پایانی سال 2020 میلادی و همچنین سه ماهه نخست سال 2021، این امر را خطری قابل توجه برای بهبود شرایط منطقه یورو دانست. بر اساس اعلام این نهاد مالی، دریافت وام حتی از سوی بدهکارترین کشورهای منطقه یورو که تا کنون از دریافت آن اجتناب کرده اند نیز بسیار محتمل است.

به نوشته این نشریه اسپانیایی، در آستانه سال جدید میلادی هر چند شاهد نوسان محدودیت ها و فعالیت کسب و کارها در کشورهای اروپایی به منظور به حداقل رساندن آثار منفی گسترش ویروس کرونا بر بدنه مالی قاره سبز هستیم اما صندوق بین المللی پول به ریاست کریستالینا جیورجیوا همزمان با به رسمیت شناختن هزینه های ویرانگر انسانی و مالی شیوع این بیماری در اروپا، واکسن را تنها راه نجات بازسازی مالی این منطقه می داند.

کریستالینا جیورجیوا با اشاره به گزارش اخیر صندوق بین المللی پول مبنی بر لزوم اتخاذ احتمالی سیاست های مالی طولانی تر از سوی دولت ها و بانک مرکزی اروپا در منطقه یورو نسبت به آنچه در ابتدا پیش بینی شده بود، گفت: میزان فعالیت مالی هنوز بسیار پایین تر از سطح پیش از بحران است. اما نکته حائز اهمیت اینکه ترمیم مالی با فرایندی کند، آهسته و پرهزینه منجر به افزایش فقر و تشدید نابرابری خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است، رئیس صندوق بین المللی پول بدون اشاره مستقیم به کشورهای یونان، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال که در تنگنای مالی گسترده تری به سر می برند، خاطر نشان کرد: برای برخی کشورها با سطوح بدهی بالا، ارائه حمایت مالی لازم و انجام تعهدات موجود می تواند خطر واکنش های نامطلوبی از سمت بازار را به همراه داشته باشد.

دزموند لکمن، عضو ارشد اندیشکده آمریکن اینترپرایز و معاون سابق صندوق بین المللی پول در امور توسعه و بررسی سیاسی نیز پیشتر در گزارشی نوشت: اقتصاد اروپا حتی قبل از آخرین موج همه گیری کرونا نیز شرایط مطلوبی نداشت. در حالی که اقتصاد در اوایل سقوط خود در بهار امسال، جهش قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است اما هنوز هم بسیار پایین تر از سطح قبل از همه گیری است. در نتیجه، اکنون به شکل تورم بروز کرده است.

به نوشته لکمن، در عین حال، کسری بودجه اروپا به دلیل اقدامات جسورانه مالی که برای مبارزه با همه گیری و همچنین کاهش درآمد مالیات در اقتصاد ضعیف تر انجام شده، افزایش یافته است. با بزرگتر شدن کسری بودجه، سطح بدهی های عمومی در کشورهای بسیار بدهکار مانند ایتالیا، پرتغال و اسپانیا سر به فلک کشیده و به سطح و رکورد دوران پس از جنگ رسیده است. این امر اکنون تردیدهایی درباره توانایی های این کشورها در پرداخت بدهی های خود ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول که در تاریخ 13 نوامبر (23 آبان) منتشر شد، عواملی مانند نرخ بالای کار موقت و آسیب پذیری قابل توجه شرکت های کوچک و متوسط که بیشترین اشتغال زایی را دارند، ترمیم مالی اسپانیا را مشکل کرده است.

بر اساس این گزارش، اقتصاد اسپانیا نسبت به سال گذشته در همین زمان 8.7% کوچک تر شده که دلیل آن موج های پی در پی پاندمی و تاثیر آن بر بخش خدمات و به طور ویژه گردشگری می باشد. این شرایط موجب شده که اسپانیا یکی از بیشترین میزان کاهش نرخ رشدها را در میان کشورای اروپایی تجربه کرده و از این منظر پس از هلند، آلمان، اتریش، بلژیک، پرتغال، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا قرار گیرد.

شمار مبتلایان کرونا در جهان در حالی از ایستگاه 63 میلیون و 589 هزار نفر گذشته است که بیش از 17 میلیون و 246 هزار مورد از مجموع کل این آمار به قاره اروپا اختصاص دارد. روسیه، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و ایتالیا به ترتیب با ثبت بیش از دو میلیون و 295 هزار، دو میلیون و 222 هزار، یک میلیون و 664 هزار، یک میلیون و 629 هزار و یک میلیون و 601 هزار مورد ابتلا، پنج کشور نخست اروپایی به لحاظ شمار مبتلایان ویروس کرونا قرار دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1461

به "خبرنگاران بحران مالی ناشی از شیوع کرونا بدهکاران منطقه یورو را بدهکارتر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بحران مالی ناشی از شیوع کرونا بدهکاران منطقه یورو را بدهکارتر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید