خبرنگاران بازیابی حرکت دست بیماران سکته مغزی با ایمپلنت گردن

به گزارش 10 از 10، تهران- خبرنگاران- محققان می گویند یک ایمپلنت گردن به اندازه جعبه کبریت با تحریک عصب واگ، به بیماران سکته مغزی یاری می نماید تا حرکات دست خود را بازیابند.

خبرنگاران بازیابی حرکت دست بیماران سکته مغزی با ایمپلنت گردن

به گزارش روزنامه دیلی میل، دستگاه Vivistim از شرکت بیوتکنولوژی MicroTransponder مستقر در تگزاس، عصب واگ را تحریک می نماید. عصب واگ ، عصب بزرگی است که از سر و گردن به شکم می رود.

دستگاه Vivistim عصب واگ را در حالی که بیمار تحت تحرک توانبخشی قرار گرفته است، تحریک می نماید و به مغز اعلام می نماید که به آن حرکت توجه کند.

تحقیقات تازه منتشر شده نشان می دهد دستگاه Vivistim به طور قابل توجهی ضعف و عملکرد بازو را در افرادی که پس از سکته مغزی ایسکمیک به ضعف طولانی مدت بازو مبتلا شده اند، بهبود می بخشد.

تحریک عصب واگ (VNS) در گذشته به عنوان روشی برای درمان افسردگی، صرع وزوز گوش، سکته، بیماری های قلبی و چاقی مورد آنالیز قرار گرفته است.

این ایمپلنت تحت بیهوشی عمومی و به وسیله ایجاد یک برش افقی در گردن در اطراف غضروف کریکوئید - حلقه غضروف که نای را احاطه نموده است، در گردن کار گذاشته می گردد.

این دستگاه پس از کاشت، عصب واگ سمت چپ گردن را در حین توانبخشی جسمی، تحریک می نماید. نبض الکتریکی ناشی از Vivistim حداکثر مانند یک احساس گزگز گذرا در گلو احساس می گردد و به تدریج از بین می رود.

عصب واگ طولانی ترین عصبی است که از مغز به بدن می رود و شاخه های زیادی دارد که به نواحی مغز منشعب می شوند. عصب واگ به مناطقی از مغز متصل می گردد که باعث ترشح مواد شیمیایی مهمی می شوند. زمانی که ترشح این مواد شیمیایی با فیزیوتراپی ترکیب گردد، به مغز یاری می نماید تا حرکات را دوباره یاد گیرد.

به گفته محققان، ایمنی ایمپلنت های تحریک کننده عصب واگ در سایر نواحی بالینی به خوبی ثابت شده است.

دکتر چارلز لیو، مدیر مرکز بازسازی سلول های عصبی دانشگاه کارولینای جنوبی در کالیفرنیا، گفت:روش های کاشت ایمپلنت های تحریک کننده عصب واگ بیش از 20 سال است که انجام می گردد و به طور کلی ساده و آسان است.

تقریباً 80 درصد از افراد مبتلا به سکته مغزی حاد ضعف بازو دارند و حدود 50 تا 60 درصد هنوز 6 ماه بعد با مسائل مداوم روبرو هستند.

در حال حاضر درمان های موثر کمی برای تقویت بهبودی بازو پس از سکته مغزی وجود دارد و در حال حاضر فیزیوتراپی شدید بهترین درمان برای این عارضه است.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1720

به "خبرنگاران بازیابی حرکت دست بیماران سکته مغزی با ایمپلنت گردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بازیابی حرکت دست بیماران سکته مغزی با ایمپلنت گردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید