خبرنگاران اروپا در گردنه سخت تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش 10 از 10، تهران- خبرنگاران- در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: امریکا در شرایطی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران خیز برداشته که فرایند تحقق یافتن این هدف تا سطح زیادی به موقعیت داخلی ترامپ بستگی دارد. کشورهای اروپایی همانند بسیاری دیگر از کشورها در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا هستند.

خبرنگاران اروپا در گردنه سخت تحریم تسلیحاتی ایران

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

رحمان قهرمانپور کارشناس مسائل استراتژیک با درج یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: ترامپ در حالی به اروپا جهت همراهی با امریکا برای تمدید تحریم ها فشار می آورد که نظرسنجی های داخلی امریکا که بارها تکرار شده، نشان می دهد او موقعیت شنماینده ای در انتخابات نوامبر خواهد داشت و قاعدتاً هرچه شانس کمتری برای بردن داشته باشد، انگیزه اروپا برای همراهی با طرح تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران کمتر خواهد شد. زیرا اروپا به خوبی واقف است که چنانچه با همراهی امریکا اقدامی علیه ایران انجام دهد، ممکن است باعث یک اتفاق بازگشت ناپذیر شود؛ به عنوان مثال احتمال می رود ایران به طور کلی از برجام یا ان پی تی خارج شود. این اقدام دو طرف را وارد یک فرآیند غیرقابل بازگشت می نماید و در این صورت آسیبی که متوجه اروپایی ها می شود، بسیار بیشتر از امریکایی ها خواهد بود. از این رو اروپا باید از این گردنه سخت عبور کند. در شرایط کنونی باید منتظر ماند که اروپا چه راهی را در پیش خواهد گرفت؛ آیا طرح تمدید چند ساله و نه نامحدود تحریم های تسلیحاتی را دنبال می نماید یا تحت تأثیر نظرسنجی هایی که در امریکا انجام شده، از این سیاست عقب نشینی نموده و به نوعی با روسیه و چین همراه می شود. هرچند فرضیه نزدیکی آنها به این دو کشور دور از ذهن است ولی دست کم در شرایط کنونی انگیزه آنها برای همراهی با امریکا کمتر شده است. این در حالی است که بر اساس نظرسنجی ها که موقعیت ترامپ را متزلزل نشان می دهد، اروپا در حفظ مواضع گذشته خود دچار تردید جدی خواهد شد.

بر اساس موقعیت دیگری چنانچه اروپا با مواضع ترامپ همراهی کند و طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با وتوی روسیه و چین به جایی نرسد و سپس نتیجه انتخابات نشان دهد که ترامپ رفتنی شده است، اروپا با رفتن او به سرعت تغییر موضع خواهد داد اما قاعدتاً مواضع پیشین آن پیرامون تحریم های تسلیحاتی، روابطش با ایران را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در این راستا کشورهای عربی همپیمان با امریکا هم خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شده اند. موضعگیری دبیر شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر درخواست تمدید تحریم ایران در حالی است که این شورا بعد از بحران قطر و محاصره آن دچار دودستگی و شکاف عظیمی شده است؛ طیف قطر، عمان و کویت موضع انتقادی به عربستان دارند و از سوی دیگر قطر در سطوح بالای سیاسی خود در نشست های شورا شرکت نمی نماید. در چنین شرایطی سه عضو دیگر یعنی عربستان، بحرین و امارات به نوعی سیاست های اصلی شورای همکاری را راهنمایی می نمایند. نامه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به امریکا و درخواست برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در راستای همین اختلافات و انتشار خبر اخیر مربوط به قطر معنادار می شود. معلوم شد که عربستان بعد از محاصره قطر از امریکا درخواست حمله به این کشور را داشته و قطر سکوت امریکا را به رضایت تعبیر نموده است. افشای این موضوع بازتاب بسیار بدی برای عربستان در منطقه داشت از این رو مقام های این کشور برای انحراف توجهات، دست به عظیم نمایی تحریم های تسلیحاتی ایران زده اند. در حقیقت تحولات جاری در این شورا به کوشش های تعیین عربستان باز می شود و نه مواضع همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس. خاصه آنکه عربستان و امارات به شرایط مبهم ترامپ در انتخابات امریکا واقف هستند و سعی می نمایند از فرصت باقی مانده برای تعمیق فشار بر ایران استفاده نمایند وگرنه تردیدی وجود ندارد که بیشتر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از خریداران عظیم تسلیحات نظامی هستند بنابراین حرف آنها مبنی بر اینکه کشور دیگری اجازه خرید تسلیحات نظامی نداشته باشد، در جهان اعتباری ندارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1271

به "خبرنگاران اروپا در گردنه سخت تحریم تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اروپا در گردنه سخت تحریم تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید