خبرنگاران ادامه اعتراضات به مفقود شدن شهروندان در شهرهای پاکستان

به گزارش 10 از 10، اسلام آباد- خبرنگاران- تحصن خانواده های افراد ناپدید شده و اعتراض به سرنوشت مبهم دیگر مفقودشدگان برای سومین روز متوالی در پاکستان ادامه یافت و شهرهای مختلف این کشور شاهد تجمع فعالان سیاسی و شخصیت های مذهبی بود.

خبرنگاران ادامه اعتراضات به مفقود شدن شهروندان در شهرهای پاکستان

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، تجمع گروه های مذهبی و فعالان سیاسی روز یکشنبه علاوه بر شهر اسلام آباد در لاهور و کراچی برگزار گشت.

هدف این تجمعات، اعتراض به تکرار حوادث مربوط به مفقود شدن شهروندان از جمله چهره های شیعه و همچنین اعلام همبستگی با خانواده های افراد ناپدید شده بود.

حزب مجلس وحدت مسلمین و سازمان دانشجویان امامیه امروز با تحصن مقابل باشگاه خبرنگاران در اسلام آباد پایتخت پاکستان تداوم مفقود شدن افراد به ویژه فعالان مذهبی را محکوم کردند.

شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان نیز شاهد تجمع فعالان سیاسی و مذهبی بود و سخنرانان خواهان رویکرد جدی مسوولان دولت و نهادهای مجری قانون برای پیگیری پرونده مفقودین شدند.

آنان تاکید کردند: ناپدید شدن شهروندان مصداق روشن نقض حقوق بشر و اقدامی مغایر با قانون اساسی پاکستان است در حالی که خانواده های افراد ناپدید شده هیچ اطلاعی از عزیزان خود ندارند.

تحصن اصلی در اعتراض به ماجرای مفقودشدگان برای سومین روز متوالی در شهر کراچی واقع در جنوب پاکستان ادامه یافت و رهبران سیاسی وابسته به شیعیان این کشور از دولت و آژانس های امنیتی این کشور خواستند تا ضمن پیروی از بند 10 قانون اساسی پاکستان، از هرگونه اقدام در نقض حقوق بشر جلوگیری کرده و در جهت پیگیری سرنوشت شهروندان ناپدید شده اقدام کنند.

معاون دبیرکل مجلس وحدت مسلمین از احزاب پیشرو شیعیان پاکستان طی گفت و گوی مطبوعاتی در جمع متحصنین هشدار داد که دولت باید پاسخگو باشد در غیر این صورت تحصن در کراچی و دیگر شهرهای پاکستان تا مشخص شدن سرنوشت ده ها نفر از شهروندان ناپدید شده ادامه خواهد یافت.

راشد رضوی حقوقدان پاکستانی و از فعالان کمیته پیگیری مفقودشدگان شیعه این کشور طی گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: دو سال پیش نیز ماجرای ناپدید شدن شهروندان به ویژه فعالان مذهبی باعث شد تا موج اعتراضات، شهرهای مختلف از جمله کراچی را فرا بگیرد.

وی افزود: آن زمان نتیجه خوبی در جریان مذاکره با دولت و نهادهای امنیتی حاصل شد و ده ها نفر از جوانان مفقود شده پیدا شدند اما متاسفانه طی یکسال گذشته بار دیگر حوادث ناپدید شدن شهروندان تکرار و اکنون ده ها نفر ناپدید شده اند.

این فعال مدنی پاکستان گفت: مطالبه اصلی خانواده های آسیب دیده و سایر گروه ها بازگشت افراد ربوده شده است و اگر تخلفی یا جرمی از سوی این افراد اجرا شده باید از طریق قانون و دادگاه پیگیری شود.

دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین از احزاب پیشروی شیعیان پاکستان جمعه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این حزب خواهان حل فوری سرنوشت مفقود شدگان است و از هر گونه حرکت و پویش برای پیگیری این مسئله قویا حمایت می کند.

علامه ناصر عباس جعفری تاکید کرد: موضوع مفقود شدن اجباری افراد حرکتی سنگین علیه حقوق بشر است و ما در برابر آن هرگز ساکت نخواهیم ماند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1679

به "خبرنگاران ادامه اعتراضات به مفقود شدن شهروندان در شهرهای پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ادامه اعتراضات به مفقود شدن شهروندان در شهرهای پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید