حاج اسماعیلی: آمار کاهش بیکاری با واقعیت های مالی همخوانی ندارد ، تحریم و کرونا برای کدام تولیدات داخلی مفید بود؟

به گزارش 10 از 10، کارشناس بازار کار و کارگری گفت: تا مادامی که جمعیت فعال به صورت واقعی تعریف نشود، آن هم براساس مکانیزم های واقعی که آمار های واقعی را منعکس کند، نمی توان به آمار های غیر واقعی از کاهش بیکاری در سال 99 اعتماد کرد.

حاج اسماعیلی: آمار کاهش بیکاری با واقعیت های مالی همخوانی ندارد ، تحریم و کرونا برای کدام تولیدات داخلی مفید بود؟

گروه مالی خبرنگاران، مرکز پژوهش های مجلس در هفته گذشته به صراحت آمار های اعلامی دولت مبنی بر کاهش بیکاری در پاییز 99 را تکذیب و علت این موضوع را افزایش جمعیت غیرفعال عنوان نمود. آنالیز بازار کار پاییز 99 در مرکز پژوهش های مجلس بیانگر این است که هر چند نرخ بیکاری کاهش 1.2 درصدی نسبت به پاییز 98 داشته است,، اما از آنجایی که کاهش این نرخ با افزایش جمعیت غیرفعال همراه بوده، بازار کار بهبود چندانی نداشته است. حمید حاج اسماعیلی؛ کارشناس بازار کار و کارگری شرایط بازار کار در سال گذشته را مورد تحلیل و آنالیز قرار داده است که در ادامه مشاهده می کنید.

حمید حاج اسماعیلی در مصاحبه با خبرنگار مالی خبرنگاران درباره موضوع کاهش نرخ بیکاری در پاییز سال گذشته براساس آمار های منتشر شده دولتی گفت: از اواخر سال 98 که ویروس کرونا در دنیا شیوع پیدا کرد، ورود این ویروس به ایران به تعطیلی کسب و کار ها و افزایش رکود در اقتصاد منجر شد، قطعا نه تنها بیکاران کشور کاهش نیافته اند، بلکه آمار بیکاران کشور هم افزایش یافته است، بنابراین آمار هایی از این دست اشکال دارد و چندان قابل اعتنا نیست.

وی ادامه داد: شرایط مالی کشور تردید ها را درباره خبر های کاهش بیکاری به شدت افزایش می دهد، لذا آمار های مرکز آمار در این موارد درست نیست، ضمن اینکه از گذشته ما شاهد واقعیت هایی در جامعه بوده ایم که اصولا با آمار های اعلامی از سوی مراکز دولتی مغایرت بسیاری داشته است. از این جهت می توان گفت، تا مادامی که جمعیت فعال به صورت واقعی تعریف نگردد، آن هم براساس مکانیزم های واقعی که آمار های واقعی را منعکس کند، نمی توان به آمار های غیر واقعی از کاهش بیکاری در سال 99 اعتماد کرد.

کارشناس بازار کار اضافه نمود: بار ها دیده شده که بسیاری از کارشناسان به آمار های منتشر شده توسطِ مرکز آمار انتقاد دارند، چون نرخ بیکاری کاهش نیافته بلکه آنچه در کشور رخ داده ناشی از کاهش جمعیت فعال است که خود به خود نرخ بیکاری را پایین می آورد.

بیشتر بخوانید:

بغزیان: منابع کشور بجای فراوری و اشتغال صرفِ توزیع رانت شد

عوامل کاهش جمعیت جویای کار چیست؟

حاج اسماعیلی در این زمینه خاطر نشان کرد: به هر حال به دلیل نبود شغل و فشار های مختلفی که بر فراوری نماینده وارد می گردد، که بر اثر تحریم ها، بروکراسی دست و پاگیر اداری و بی ثباتی مدیریت و قوانین و کرونا هم مزید بر علت شده، آمار های منتشر شده مبنی بر کاهش نرخ بیکاری در سال 99 به هیچ وجه قابل اعتنا نیست.

کارشناس بازار کار به یک نکته مثبت درباره تحریم ها نیز درخصوص فراوری کشور اشاره نمود و گفت: البته باید اذعان کرد علی رغم مسائل عدیده ای که با تشدید تحریم ها و شیوع کرونا بر بازار کار ایران حاکم شده، فرصت های خوبی هم در اقتصاد و بازار کار ایجاد شده که نمونه های آن را با سادگی می توان مثال زد، مثل موضوع عدم واردات در بخش لوازم خانگی که بعد از شروع تحریم های شدید در دولت قبلی آمریکا، یک فرصت استثنایی را برای کشور ایجاد نموده تا فراوری نمایندگان لوازم خانگی بتوانند کیفیت و استاندارد فراوریات خود را ارتقاء دهند و علاوه بر تامین احتیاج های داخلی، لوازم خانگی فراوری ایران را به بازار کشور های مختلف هم صادر نمایند.

وی در این باره توضیح داد: نه تنها در بخش لوازم خانگی، بلکه در صنعت پوشاک هم برای کشور یک شرایط استثنایی ایجاد شده، به این دلیل که پیش از تحریم ها واردات لباس از ترکیه و چین به ایران، صنعت فراوری پوشاک داخلی را با مسائل جدی روبرو نموده بود، بنابراین می توان گفت تحریم ها، یک فرصت استثنایی را برای فراوریات نساجی و پوشاک داخلی در کشور ایجاد نموده است.

فعال بازار کار درباره بخش کشاورزی هم گفت: در بخش کشاورزی هم به دلیل افزایش بارندگی های دو سه سال گذشته شرایط فراوریات کشاورزی کشور رشد قابل توجهی داشته، البته نواقص زیادی دیگری در بازار کار ما وجود دارد که باید رفع گردد. همچنین عدم ورود قطعات و بعضی از لوازم صنعتی فرصت هایی هم برای بخش صنعت ایجاد نموده، اما بخش صنعت احتیاجمند تامین زیر ساخت های ضروری است تا تکنولوژی های لازم در بخش صنعت در دسترس فراوری نمایندگان قرار بگیرد.

حاج اسماعیلی در سرانجام گفت: به هر حال کرونا و تحریم ها برای کشور علاوه بر تهدید، فرصت های خوبی را ایجاد نموده، اما علی رغم این موضوع شرایط در سال گذشته برای کشور شرایط خوبی نبود که بتوان گفت بیکاری کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1727

به "حاج اسماعیلی: آمار کاهش بیکاری با واقعیت های مالی همخوانی ندارد ، تحریم و کرونا برای کدام تولیدات داخلی مفید بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاج اسماعیلی: آمار کاهش بیکاری با واقعیت های مالی همخوانی ندارد ، تحریم و کرونا برای کدام تولیدات داخلی مفید بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید