جنبش جلیقه زردها؛ تنش در اطراف مقر مجلس اروپا در استراسبورگ

به گزارش 10 از 10، دو روز پس از سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه، معترضان برای بیست وچهارمین هفته متوالی در قالب جنبش موسوم به جلیقه زردها بار دیگر در پاریس و شهرهای دیگر به خیابان رفتند اما شمار آنها هزاران تن کمتر از هفته گذشته بود.

جنبش جلیقه زردها؛ تنش در اطراف مقر مجلس اروپا در استراسبورگ

به گزارش خبرنگاران، بنا بر آمار رسمی وزارت کشور فرانسه، شمار راهپیمایان در سراسر فرانسه به 23 هزار و 600 تن رسید که حدود دو هزار و 600 تن از آنان به ویژه در دو نقطه از پایتخت، پاریس تجمع کردند. در راهپیمایی هفته گذشته در سراسر فرانسه 27 هزار و 900 نفر و در پاریس 9 هزار نفر راهپیمایی نموده بودند. معترضان مطابق معمول هر هفته این آمار را تکذیب نموده و شمار همراهان خود را بسیار بیشتر اعلام نموده اند.

هدف اصلی تظاهرات پاسخ دادن به سخنان اخیر ماکرون بود که جلیقه زردها آن را مزخرفات رئیس جمهوری نامیدند. هدف دیگر راهپیمایان، اعتراض به رسانه های چیره و تفسیر دلبخواهی اخبار از سوی آنها اعلام شده بود. این راهپیمایی یا کنش بیست وچهارم جلیقه زردها در حالی برگزار می گردد که یک ماه دیگر انتخابات مجلسی اروپا برگزار می گردد و سندیکاهای فرانسه نیز خود را برای راهپیمایی روز جهانی کارگر آماده می نمایند.

بر خلاف هفته های دیگر، پاریس و تولوز کانون اصلی اعتراض جلیقه زردها نبود و در عوض استراسبورگ به صحنه درگیری جدی پلیس با معترضان بدل شد.

معترضان در شهر استراسبورگ واقع در شمال شرقی فرانسه و در مرز آلمان، در پی یک فراخوان اینترنتی به طرف مقر مجلس اروپا در این شهر حرکت کردند.

فراخوان راهپیمایی استراسبورگ بین المللی نامیده شده بود و در میان 2 هزار نفر معترضی که در این راهپیمایی شرکت کردند، پرچم هایی از آلمان، بلژیک، ایتالیا و لوکزامبورگ نیز دیده می شد.

پلیس ضد شورش با حضور در حوالی خیابانی که به مجلس اروپا منتهی می شد، مانع از رسیدن راهپیمایان به این نهاد مهم اروپایی شده و با پرتاب گاز اشک آور کوشش کرد تا معترضان را متفرق کند. پلیس پیش از این راهپیمایی در بعضی مناطق استراسبورگ به ویژه محله هایی را که نهادهای اروپایی در آن قرار دارند، ممنوع اعلام نموده بود.

در ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده، تصاویری نیز از خشونت پلیس علیه جلیقه زردها و از جمله دستگیری خشن یک خبرنگار به چشم می خورد. به گزارش رسانه های داخلی فرانسه در جریان درگیری پلیس با معترضان در استراسبورگ یکی از جلیقه زردها از ناحیه سر مجروح شد. با این حال مقام های پلیس می گویند در جریان تنش در این شهر درگیری مستقیمی با شهروندان روی نداده و راهپیمایان مجبور به عقب نشینی از حوالی ساختمان مجلس اروپا شدند.

به گزارش یورو نیوز، پلیس استراسبورگ گفت، 42 نفر را در جریان ناآرامی ها در این شهر دستگیر نموده است.

جلیقه زردهای پاریسی این بار کم شمارتر از هفته های قبل بودند اما گروهی از معترضان صنفی با جلیقه های قرمز به آنها پیوستند.

همچنین شماری از جلیقه زردها نیز برای اعتراض به کارکرد رسانه های اصلی فرانسه با حمل پلاکارد در مقابل دفتر رادیو فرانسه، سی نیوز، شبکه یک تلویزیون فرانسه، شبکه ال س ای و شبکه ب اف ام تجمع کردند.

پلیس پاریس از دستگیری 11 تن در راهپیمایی اخیر اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 253

به "جنبش جلیقه زردها؛ تنش در اطراف مقر مجلس اروپا در استراسبورگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنبش جلیقه زردها؛ تنش در اطراف مقر مجلس اروپا در استراسبورگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید