جزییات پرداخت ودیعه و اجاره مسکن مددجویان به تفکیک درآمد و محل سکونت

به گزارش 10 از 10، رئیس سازمان بهزیستی کشور جزییات پرداخت ودیعه و اجاره بهای مسکن به تفکیک گروه های درآمدی و محل سکونت مددجویان را تشریح کرد.

جزییات پرداخت ودیعه و اجاره مسکن مددجویان به تفکیک درآمد و محل سکونت

جهت دریافت خدمات نحوه ساخت آلاچیق سیمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران گفت: با حمایت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و با مشارکت کمیته امداد تسهیلاتی برای یاری به جامعه هدف بهزیستی برای ودیعه مسکن و یاری بلاعوض برای اجاره بها فراهم شد.

بیش از 200 هزار خانوار از مددجویان اجاره نشین هستند

وی با اشاره به اینکه بیش از 200 هزار خانوار از مددجویان تحت پوشش بهزیستی مسکن ندارند و اجاره نشین هستند، اضافه نمود: اگر قرار باشد تسهیلات به همه آنها اختصاص پیدا کند بیش از 3 هزار میلیارد اعتبار مورد احتیاج است. البته بودجه بهزیستی برای ساخت مسکن بوده و هیچوقت بودجه ای برای ودیعه مسکن یا اجاره بها از محل اعتبارات دولتی در اختیار بهزیستی نبوده است.

قبادی دانا با بیان اینکه در شرایط سخت مالی کنونی و با شیوع کرونا بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی مبلغ 30 میلیارد تومان برای یاری بلاعوض رهن و اجاره مسکن و همچنین تسهیلات قرض الحسنه مسکن به مبلغ 50 میلیارد تومان را اختصاص داد، اظهار کرد: این 50 میلیارد تومان در اختیار صندوق امداد ولایت قرار می گیرد و با حمایت کمیته امداد 25 میلیارد دیگر نیز از محل صندوق امداد ولایت تامین اعتبار می گردد.

وی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر با این یاری، 75 میلیارد تومان برای تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن و 30 میلیارد تومان برای یاری بلاعوض اجاره مسکن برای جامعه هدف بهزیستی اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید نمود: با توجه به محدودیت، امکانات اشاره شده گروه هدف دارای اولویت همچون زنان سرپرست خانوار دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار دارای بعد خانوار حداقل 3 نفر، معلولان سرپرست خانوار با معلولیت شدید و خیلی شدید با بعد خانوار حداقل 3 نفر، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول که سرپرست خانوار دارای معلولیت باشد و فرزندان سازمان بهزیستی که از مراکز شبانه روزی ترخیص شده اند و حداکثر 10 سال از زمان آغاز زندگی مستقل آنها گذشته است را شامل می گردد.

شرایط دریافت تسهیلات بلاعوض و قرض الحسنه ودیعه و اجاره بهای مسکن + رقم پرداختی

قبادی دانا با بیان اینکه افرادی می توانند مشمول دریافت تسهیلات باشند که فاقد مسکن و مستاجر و تحت پوشش حمایت های مستمر و غیر مستمر بهزیستی باشند و سابقه ای از استفاده از تسهیلات دولتی تامین مسکن را نداشته باشند و دارای قرار داد اجاره به نام فرد تحت پوشش باشند.

وی اضافه نمود: کسانی که در دهک 1 تا 3 درآمدی هستند مشمول دریافت یاری های بلاعوض خواهند شد و افرادی که در دهک های 1 تا 7 هستند مشمول دریافت تسهیلات قرض الحسنه خواهند بود. میزان یاری بلاعوض همسو و هماهنگ با مددجویان کمیته امداد است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه برای یاری بلاعوض برای افراد حاضر در شهرهای مرکز استان مبلغ 6 میلیون تومان و افرادی که در سایر شهرها هستند مبلغ 4 میلیون و 800 هزار تومان و افراد حاضر در روستاها و حاشیه شهرها 2 میلیون و 400 هزار تومان برای یاری هزینه اجاره در نظر گرفته شده است، توضیح داد: برای شهرهای مراکز استان تقریبا ماهانه یاری هزینه 500 هزار تومان برای یک سال و سایر شهرها یاری هزینه ماهانه 400 هزار تومان برای یکسال و روستاها و حاشیه شهرها مبلغ ماهانه 200 هزار تومان برای یکسال در نظر گرفته شده است.

قبادی دانا با اشاره به اینکه برای سقف تسهیلات قرض الحسنه در استان های مختلف با توجه به شرایط استان و اینکه منزل در مرکز استان یا سایر شهرهاست متفاوت است، گفت: سقف تسهیلات در شهرستان ها 20 میلیون تومان است که در مرکز استان ها بین 20 تا 30 میلیون متغیر است. زمان بازپرداخت تسهیلات هم با موافقت و همکاری صندوق امداد ولایت بین 5 تا 7 سال است.

نحوه دریافت تسهیلات

وی در ادامه شرح داد: کسانی که مشمول دریافت تسهیلات هستند می توانند به ادارات کل بهزیستی هر استان و شهرستان مراجعه نمایند و در سامانه ای که در نظر گرفته شده استان ها تا سقف اعتبار شهرستان خود می توانند ثبت نام نمایند و سپس کسانی که شرایط لازم را داشته و مورد تایید قرار بگیرند برای دریافت تسهیلات به صندوق امداد ولایت معرفی شده و کسانیکه مشمول یاری بلاعوض اجاره بها هستند به شکل الکترونیکی مبلغ مورد نظر روی کارت بانکی آنها شارژ می گردد.

قبادی دانا اضافه نمود: امیدواریم این فرایند تا سرانجام مرداد به نتیجه برسد و تسهیلات از تاریخ مذکور پرداخت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1142

به "جزییات پرداخت ودیعه و اجاره مسکن مددجویان به تفکیک درآمد و محل سکونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات پرداخت ودیعه و اجاره مسکن مددجویان به تفکیک درآمد و محل سکونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید