جزئیات فروش سه شرکت عظیم خودروساز کشور؛ رشد درآمد در روزهای قرنطینه کرونایی!

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران : اطلاعات منتشره در سایت کدال سازمان بورس در شرایطی حکایت از رشد 33 درصدی فروش خودروسازان در فروردین 99 دارد که به علت شیوع ویروس کرونا در کشور بسیاری از کسب و کارها قفل و نمودار درآمدی بعضی صنایع در سراشیبی نهاده شد.

جزئیات فروش سه شرکت عظیم خودروساز کشور؛ رشد درآمد در روزهای قرنطینه کرونایی!

به گزارش 10 از 10 آنچه معین است خودروسازان بعد از شیوع کرونا به منظور عمل به تعهدات خود در قبال مشتریان با طراحی ساز و کار غیرحضوری، بخش فروش خود را در همین ایام نیز فعال نگه داشتند. تمهیدات انجام گرفته خودروسازان برای مواجهه با کووید - 19 در بخش فروش نشان می دهد آنها توانسته اند در این شرایط 27 هزار و 13 دستگاه از انواع محصولات خود را به فروش برسانند.

از آنجا که خودروسازان کشور همچنان با تعهدات معوق خود دست به گریبان هستند بخش قابل توجهی از این خودروها به مشتریانی تحویل داده شده که پیش تر در طرح های فروش خودروسازان شرکت داشتند. در واقع فراوری نمایندگان، خودروی چندانی به صورت مستقیم به بازار عرضه نکردند. اما با توجه به تعطیلی مراکز شماره گذاری خودرو بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا از اواخر اسفند 98 حالا این سوال مطرح است که خودروسازان چگونه قادر به پلاک محصولات خود در این ایام شدند؟

آن طور که مدیر فروش یکی از شرکت های خودروساز به دنیای اقتصاد می گوید شرکت های خودروساز خود دارای مراکز شماره گذاری مستقل هستند. این مراکز برخلاف مراکز شماره گذاری عمومی در ایام کرونا فعال بوده و این امکان را داشتند که محصولات خودروسازان را برای تحویل به مشتریان شماره گذاری نمایند. اما همان طور که عنوان شد خودروسازان طبق آمارهایی که به سازمان بورس ارائه کردند رشد 33 درصدی در فروش خودرو طی فروردین ماه به نام خود ثبت کردند.

طبق آمارهای ارائه شده سه خودروساز عظیم کشور توانسته اند در این مدت در مجموع هزار و 114 میلیارد و 72 میلیون و 700 هزار تومان از فروش انواع محصولات خود درآمد کسب نمایند. این در شرایطی است که ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در فروردین 98 در مجموع فروش 835 میلیارد و 165 میلیون و 100 هزار تومانی را به نام خود ثبت کردند. بنابراین در اولین ماه از فصل بهار امسال به نسبت همین بازه زمانی در سال گذشته رشد فروشی بیش از 33 درصد داشته اند.

اما این میزان رشد در فروردین 99 نسبت به مدت مشابه سال پیش به این معنا نیست که هر سه شرکت خودروساز در بازه زمانی یاد شده از رشد فروش برخوردار بوده اند. در میان سه شرکت خودروساز، سایپا بیشترین فروش را در فروردین ماه امسال به نام خود ثبت نموده است. بعد از سایپا، ایران خودرو واقع شده است و در رده سوم جدول میزان فروش پارس خودرو جای می گیرد. اما در جدول شرایط فروش نسبت به سال گذشته کماکان سایپا در صدر جدول واقع شده است ولی جای پارس خودرو و ایران خودرو عوض می گردد.

نارنجی های جاده مخصوص در فروردین 99 با فروش 681 میلیارد و 993 میلیون و 900 هزار تومانی توانستند رشد فروش بیش از 94 درصدی را نسبت به فروردین ماه 98 به نام خود ثبت نمایند. ایران خودرو در همین بازه زمانی در سال 99 توانسته از فروش انواع محصولات خود درآمد 386 میلیارد و 353 میلیون و 800 هزار تومانی را در صورت های اقتصادی خود ثبت کند. اما این میزان فروش در مقایسه با فروش فروردین 98 افت نزدیک به 15 درصدی را نشان می دهد. پارس خودرو نیز توانسته با فروش 45 میلیارد و 725 میلیون تومانی در اولین ماه امسال رشد 49 درصدی را به نسبت مدت مشابه سال گذشته به نام خود ثبت کند.

جزئیات فروش خودروسازان

حال ریز شرایط فروش سه شرکت عظیم خودروساز کشور را آنالیز می کنیم.

ابتدا به سراغ ایران خودرو می رویم. آبی های جاده مخصوص در اولین ماه از سال 99 توانستند از محل فروش خانواده پژو (پژو پارس، پژو 405، پژو 206، پژو 206 صندوق دار، پژو 207 و پژو 207 صندوق دار) در مجموع 313 میلیارد و 541 میلیون و 600 هزار تومان درآمد کسب نمایند. این میزان فروش در مقایسه با فروش خانواده پژو در مدت مشابه سال گذشته گویای رشد 2/ 14 درصدی است. ایران خودرویی ها در فروردین ماه 98 توانسته بودند 274 میلیارد و 437 میلیون و 100 هزار تومان از محل فروش محصولات خانواده پژو درآمد به دست بیاورند.

اما گروه سمند مسیری متفاوت از خانواده پژو طی کرد. گروه سمند شامل مدل های EF7، LX و سورن در اولین ماه از فصل بهار امسال در مجموع توانست فروش 14 میلیارد و 582 میلیون و 700 هزار تومانی را به نام خود ثبت کند. این مبلغ در ازای فروش 252 دستگاه سمند به حساب این خودروساز واریز شده است. فروش بیش از 14 میلیارد تومانی برای خانواده سمند در فروردین 99 در شرایطی رقم خورد که همین خانواده در فروردین ماه 98 توانسته بود فروش 34 میلیارد و 674 میلیون تومانی داشته باشد. مقایسه دو عدد ذکر شده برای میزان فروش محصولات خانواده سمند نشان دهنده افت فروش 58 درصدی این خانواده در فروردین 99 در قیاس با فروردین سال گذشته است. ایران خودرو در فروردین ماه 98 توانسته بود هزار و 43 دستگاه سمند را تجاری کند.

دیگر محصول آبی های جاده مخصوص که در فروردین ماه 99 روانه بازار شد دنا است. این خودرو در سه مدل دنا معمولی، دنا پلاس و دنا توربو پلاس در خطوط فراوری ایران خودرو فراوری می گردد. در حالی که ایران خودرو در فروردین ماه پارسال توانسته بود تعداد هزار و 67 دستگاه از این خودرو را تجاری کند در مدت مشابه در امسال تنها سه دستگاه دنا را شماره گذاری کرد. به لحاظ درآمدی، درآمد ایران خودرو از این ناحیه بیش از 99 درصد افت نشان می دهد. فروش سه دستگاه دنا در مدت زمان یاد شده مبلغ 356 میلیون و 600 هزار تومان نصیب ایران خودرو نموده است در حالی که درآمد فروردین سال گذشته ایران خودرو از محل فروش دنا رقمی معادل 45 میلیارد و 720 میلیون و 400 هزار تومان بوده است.

محصولات هایما نیز در فروردین ماه در لیست فروش ایران خودرو قرار داشت. دو مدل از این خودرو یعنی هایما S7 و هایما S5 در خطوط فراوری ایران خودرو مونتاژ می شوند. آبی های پایتخت در اولین ماه از بهار 99 توانستند 57 میلیارد و 872 میلیون و 900 هزار تومان در ازای فروش 376 دستگاه انواع هایما درآمد نصیب خود نمایند. این میزان درآمد در مقایسه با درآمد 24 میلیارد و 61 میلیون و 600 هزار تومانی از رشد 5/ 140 درصدی درآمد آبی های جاده مخصوص در اولین ماه امسال در قیاس با مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

البته در ارتباط با سبد فروش ایران خودرو در امسال ذکر این نکته حائز اهمیت است که سبد فروش این خودروساز در فروردین ماه 99 نسبت به فروردین ماه 98 کوچک تر شده است. در حالی که ایران خودرو در اولین ماه از فصل بهار 98 توانسته بود 9 محصول را در سبد فروش خود در این ماه قرار دهد اما یک سال بعد در فروردین ماه 99 تنها چهار محصول در سبد این خودروساز قرار گرفته بودند. در فروردین امسال ایران خودرو هیچ درآمدی از فروش سوزوکی گرند ویتارا، رانا، تندر 90، دانگ فنگ و پژو 2008 کسب ننموده است. بعد از آنالیز لیست فروش ایران خودرو به سراغ دیگر خودروساز کشور یعنی شرکت خودروسازی سایپا می رویم تا ببینیم شرایط فروش این خودروساز در اولین ماه از بهار 99 چگونه بوده است.

فروش خانواده پراید در فروردین 99 برای نارنجی پوش های جاده مخصوص درآمدی معادل 171 میلیارد و 663 میلیون و 800 هزار تومان به همراه داشت. این مبلغ از فروش 5 هزار و 24 دستگاه پراید در بازه زمانی یاد شده حاصل شد. این خودروساز در فروردین 98 نیز فروش پراید را در دستور کار داشت، در آن مقطع فروش 4 هزار و 626 دستگاه پراید مبلغ 134 میلیارد و 76 میلیون و 100 هزار تومان عاید این خودروساز کرد. قیاس این آمارها گویای این است که فروش پراید در فروردین امسال به نسبت فروردین پارسال رشد 28 درصدی داشته است.

تیبا دیگر محصولی است که سایپا در فروردین 99 در لیست فروش داشته است.

این خودرو که در دو مدل صندوق دار و هاچ بک به بازار عرضه شده بود و اخیرا یک مدل تیبا پلاس هم در بازار دیده شده است در مدت زمان یاد شده آورده 509 میلیارد و 927 میلیون و 700 هزار تومانی برای سایپا داشته است. این میزان فروش که حاصل فروش 11 هزار و 650 دستگاه است در مقایسه با فروش فروردین پارسال تیبا از رشد بیش از 238 درصدی حکایت دارد. نارنجی های مخصوص در بازه زمانی یاد شده در سال 98 توانسته بودند 4 هزار و 83 دستگاه تیبا فاکتور نمایند.

اطلاعات شرکت سایپا که در سایت کدال منتشر شده می گوید این خودروساز در اولین ماه از فصل بهار امسال دو دستگاه چانگان به ارزش 300 میلیون و 100 هزار تومان و یک دستگاه آریو به ارزش 102 میلیون و 300 هزار تومان نیز فروخته است. این در حالی است که این خودروساز هیچ یک از دو خودروی یاد شده را طی فروردین ماه 98 به فروش نرسانده در عوض در بازه زمانی ذکر شده 338 دستگاه سراتو فروخته بود.

آنچه معین است این خودروساز بخش قابل توجه فروش خود را در فروردین ماه 99 مدیون تیبا است.

شرایط فروش شرکت پارس خودرو به عنوان سومین خودروساز کشور و زیر مجموعه سایپا را مورد آنالیز قرار می دهیم.این خودروساز که زمانی تمرکز خود را روی فروش محصولات دو برند فرانسوی رنو و برند چینی برلیانس قرار داده بود در فروردین امسال تنها توانسته 166 دستگاه از خانواده رنو و دو دستگاه برلیانس بفروشد. درآمد حاصل از فروش این تعداد رنو در فروردین ماه امسال مبلغ 7 میلیارد و 38 میلیون و 600 هزار تومان بود. البته این میزان فروش نسبت به فروردین ماه سال گذشته افت 3/ 68 درصدی را نشان می دهد. درآمد حاصل از فروش برلیانس در اولین ماه از فصل بهار 99 نیز 115 میلیون و 600 هزار تومان بوده است.

دو محصول دیگر پارس خودرو یعنی پراید (که برای سایپا به صورت حق العمل کاری مونتاژ می نماید) و کوییک که از سال گذشته به خطوط فراوری پارس خودرو اضافه شده بخش اصلی درآمد پارس خودرو را تشکیل می دهد. پارس خودرویی ها توانسته اند از فروش پراید 9 میلیارد و 891 میلیون و 200 هزار تومان و از فروش کوییک نیز 28 میلیارد و 679 میلیون و 600 هزار تومان آورده داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1094

به "جزئیات فروش سه شرکت عظیم خودروساز کشور؛ رشد درآمد در روزهای قرنطینه کرونایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فروش سه شرکت عظیم خودروساز کشور؛ رشد درآمد در روزهای قرنطینه کرونایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید