تشکیل ستاد فنی کرونا برای کاهش خسارت بخش کشاورزی

به گزارش 10 از 10، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی که در برنامه رادیویی گفت وگو می کرد، در پاسخ به این سوال که، اگر قرار باشد ویروس کرونا مدت بیشتری در کشور باقی بماند و به این زودی ها ریشه کن نگردد، آیا وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی برقراری امنیت غذایی در کشور، برنامه ای برای ساماندهی این شرایط دارد؛ به نحوی که از ضرر و زیان فراوری کنندگان کم گردد و امنیت غذایی نیز دچار خسران نگردد؟ گفت: با توجه به اینکه براساس پیش بینیها کرونا ممکن است یک سالی در کشور باشد، ستاد فنی کرونا را در مورد صادرات و موضوعات مربوطه را تشکیل خواهیم داد که با عضویت مدیرعامل بانک کشاورزی، سازمان تعاون روستایی و بخش های حمایتی مانند صندوق حمایت از بخش کشاورزی همراه خواهد بود و همه بخش های سیاست گذار و منابع اقتصادی وزارت خانه را در این ستاد جمع بندی خواهیم کرد.

تشکیل ستاد فنی کرونا برای کاهش خسارت بخش کشاورزی

او با بیان اینکه باید با اتحادیه ها و اصناف نشست داشته باشیم و تمام تلاشمان را بکنیم که فراوری و کشاورزان کمتر صدمه ببیند، اظهار کرد: با این همکاری مشترک با اصناف و اتحادیه ها، می توانیم منابع حمایتیمان را به سمتی ببریم که در بخش های کشاورزی، صنعت دام، طیور اتفاقی رخ ندهد.

خاوازی در ادامه گفت: روز شنبه یا یکشنبه نیز خبرهای خوبی را در مورد واکسن منتشر خواهیم کرد. موسسه واکسن و سرم سازی رازی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است و کارهای ارزنده ای در زمینه واکسن شده و خبرهای خوبی برای مردم داریم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه برنامه هایی در حوزه فرآوری و صنایع تبدیلی دارید، توضیح داد: یکی از مواردی که از آن غفلت کردیم، صنایع تبدیلی و بسته بندی است. شناسایی حلقه های تاثیر گذار در این بخش از برنامه هایی است که در دستور کار قراردادیم و فعال سازی آن نیز با جدیت دنبال خواهد شد.

تراریخته در اولویت کاری نیست

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رویکرد این دوره از وزارتخانه در مورد بحث تراریخته چیست، گفت: دو سوال در اینجا مطرح می گردد؛ سوال اول اینکه آیا باید در زمینه گیاهان تراریخته تحقیق کنیم و سوال دیگر این است که آیا باید گیاه تراریخته را در کشور بکاریم یا خیر؟ در پاسخ به سوال اول باید گفت که هیچ خط قرمزی در زمینه تحقیق و پژوهش وجود ندارد. در حقیقت باید در بخش پژوهش و تحقیقاتی کاملا آماده و مسلط باشیم که هر زمان کشور احساس نیز به این پژوهش ها داشت، با دستور حاکمیتی از آن استفاده گردد.

او ادامه داد: در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت که هیچ بذر تراریخته ای در بخش کشاورزی وجود ندارد که تاییدیه گرفته و آماده کاشت در زمین باشد. از طرفی درخصوص این بذور نیز هیچ تحقیقاتی که نشان دهد بذر تراریخته هیچ ریسکی برای انسان و گیاهان دیگر ندارد، نیز نشده است. در بخش کشاورزی نیز رویکرد ما این است تا وقتی می توان با کوچکترین نسخه فراوری را بالا برد، از محصولاتی استفاده نکنیم که ممکن است گرفتاری هایی ایجاد کند. به بیان دیگر تراریخته بحث اولویت داری برای بنده در این شرایط نیست.

راه اندازی سیستم یکپارچه بخش کشاورزی

خاوازی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا آمارهای متفاوتی از فراوری برنج در کشور ارائه می گردد، گفت: نحوه جمع آوری اطلاعاتمان به صورت سنتی است و بعضی مواقع فراوری صرفا تخمین زده می گردد. برنامه ای در دستور کار داریم که بتوانیم با استفاده از سیستم های جدید سنجش از راه دور، اپلیکیشن ها و نرم افزار ها سطح زیر کشت را به صورت آنلاین و با استفاده از عکس های ماهواره ای بدست آوریم و سیستم یکپارچه بخش کشاورزی را راه اندازی کنیم. سیستم یکپارچه کشاورزی می تواند آمار دقیقی از بخش کشاورزی در اختیار متولیان امر قرار دهد.

از مرغ لاین غفلت شده است

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای احیای مرغ چه برنامه هایی دارید، گفت: حدود 40 یا50 سال است که در کشور از مرغ لاین غفلت شده است. زیرا در گذشته بحث تحریم ها مطرح نبود و ارتباطات خوبی نیز داشتم. اما شرایط در حال حاضر متفاوت است. به همین دلیل به محض ورود به وزارت خانه برای این موضوع مجری معین خواهیم کرد و طی یکسال و نیم آینده حداکثر دو سال تکلیف مرغ لاین را برای همواره تعیین خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: مرغ لاین سرمنشا ژنتیکی نژاد مرغ گوشتی است و اهمیت زیادی دارد. هر قطعه از مرغی لاین تقریبا منبع فراوری حدود 430 تن گوشت مرغ است.

برای خودکفایی در بذور صیفی و سبزی برنامه داریم

خاوازی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای کاهش وابستگی در بذور صیفی و سبزی چه برنامه هایی دارید، گفت: خوشبختانه با اقداماتی که پژوهشگران ما انجام داده اند، 99.4 درصد در بذور زراعی خودکفا هستیم. بنابراین در تامین بذر گندم، جو، سوی، کنجد و بسیاری دیگر از بذور مورد احتیاج کشاورزان مسئله ای وجود ندارد. مشکل اصلی ما بذر صیفی و سبزی، چغندر قند و پنبه است.

او گفت: در حال حاضر خود اتکایی در بذر سبزی و صیفی 2 درصد است که قصد داریم با یاری شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی تا انتها دولت این خود اتکایی را به حداقل 20 درصد برسانیم و ریل گذاری خوبی انجام دهیم. بنابراین برای خودکفایی این بذور نیز برنامه هایی در دستور کار داریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1034

به "تشکیل ستاد فنی کرونا برای کاهش خسارت بخش کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل ستاد فنی کرونا برای کاهش خسارت بخش کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید